sobota, 25 styczeń 2014 19:13

Adwent i Boże Narodzenie w naszych wspólnotach i wśród ludzi, którym służymy

2013, Boże NarodzenieJeszcze trochę i pożegnamy choinki i żłóbki w naszych kościołach i kaplicach. Czas na relacje, jak przebiegały różnorodne spotkania mikołajowo-jasełkowo-wigilijne i inne, organizowane przez szare urszulanki w różnych miejscach i środowiskach. Oto niektóre opowieści.

AUGUSTÓW

W Uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2014 roku, w parafii Miłosierdzia Bożego w Augustowie odbył się koncert kolęd pt. „Kolęda z Aniołem” w wykonaniu uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem s. Elżbiety Bezubik. Koncert był dedykowany dzieciom z Filipin.

S. Elżbieta tak o nim opowiada:

Mali wykonawcy, podobnie jak Mędrcy ze Wschodu, przyszli do Bożej Dzieciny i przynieśli Jej swoje dary: śpiew, grę na instrumentach, zdolności plastyczne i kulinarne, a zwłaszcza swoje dobre serca. Swoim występem upraszali Maleńką Miłość, aby posłała anioła Bożego Narodzenia – anioła nadziei – do ich rówieśników na filipińskiej ziemi. Dzieci z naszej szkoły samodzielnie przygotowały „anielskie cegiełki” (aniołek z ciasteczkiem) i rozprowadzały podczas występu, aby każdy z uczestników koncertu także mógł wysłać swego anioła dobroci, miłości, nadziei na tę dotkniętą kataklizmem ziemię.2013/2014, Augustów2013/2014, Augustów

Podczas koncertu wystąpiło 27 uczniów, którzy wykonali 21 kolęd. Dzieci grały na akordeonie, skrzypcach, klawiszach, dzwonkach i gitarach, śpiewały solo i w zespołach. Pomocy udzielili: pan Adam – organista, który akompaniował niektórym wykonawcom, oraz p. Zbigniew – tato Maćka, profesjonalny muzyk, który zagrał z synem, a przed koncertem pomógł przy rozstawieniu nagłośnienia i sprzętu. Najmłodszym artystą był 6-letni Kuba, grający na akordeonie. Publiczność każdy występ nagradzała brawami, a na zakończenie zaskoczyła małych wykonawców owacjami na stojąco.

Parafia, w której występowaliśmy, jest niewielka, a mimo to kościół był wypełniony. Zaskoczyła nas hojność ludzi. Zebraliśmy 1144,80 zł. Kwota ta zostanie przekazane naszym siostrom na Filipinach jako pomoc najbardziej potrzebującym małym mieszkańcom tego kraju.

2013/2014, Augustów2013/2014, Augustów2013/2014, Augustów2013/2014, Augustów

s. Elżbieta Bezubik

 

LIPNICA MUROWANA

W przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego, 5 stycznia 2014 roku, wszyscy chętni mieli możliwość uczestniczenia w jasełkach przygotowanych przez s. Barbarę Białas. Aktorami byli uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej.

Świetlica remizy strażackiej, w której odbyło się przedstawienie, była wypełniona. I nic dziwnego, każdy bowiem chciał zobaczyć Eskimosów, Indian, Afrykańczyków i Krakowiaków, we wspaniale przygotowanych przez rodziców strojach, poszukujących Mesjasza. Każda grupa niosła dla Niego pewien dar. W drodze dzieci spotykały biedaka, który prosił je o pomoc. Chociaż martwiły się, że przyjdą do Dzieciątka z pustymi rękoma, chętnie dzieliły się przygotowanymi prezentami. Ich dobra wola i czyste serca zostały nagrodzone, ponieważ spotkany żebrak okazał się aniołem. Otrzymane podarki zaniósł małemu Jezusowi, a dzieciom poszukującym Chrystusa dawał część znaku mającego zaprowadzić ich do celu. W chwili spotkania wszystkich wędrowców okazało się, że złączone fragmenty tworzą gwiazdę. Wskazała ona stajenkę, w której znaleźli Maryję, Józefa i nowo narodzonego Jezusa.

Piękne przedstawienie wyraźnie pokazało, że Jezus narodził się dla wszystkich, a jedynym warunkiem znalezienia Go jest czyste serce i dobra wola człowieka. Na zakończenie ks. proboszcz Stanisław Szczygieł w imieniu zebranych podziękował aktorom, s. Barbarze i wszystkim zaangażowanym za trud włożony w przygotowanie przedstawienia. Składając życzenia, zwrócił uwagę, że Jezus rodzi się zawsze wtedy, gdy czyni się dobro.

kandydatki urszulańskie: Zofia i Marta

 

LUBLIN, ul. Sudecka

W sobotę, 21 grudnia 2014 roku, hol urszulańskiego przedszkola zamienił się w salę widowiskową. Na widowni zasiedli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie naszych przedszkolaków. Każda grupa, tj. maluchy, starszaki i zerówka, przygotowała jasełka dla swoich bliskich. Po przedstawieniach s. Teresa Białas składała życzenia i następowało dzielenie się opłatkiem.

23 grudnia, w poniedziałek, ostatni dzień pracy przedszkola przed świętami, odbyły się – chociaż przed południem, ale z lampionami – roraty dla przedszkolaków i cieszących się już z ferii dzieci ze świetlicy. Ks. Andrzej Kowalczyk, wikariusz z naszej parafii, przygotował dialogowaną homilię. Wypowiedzi dzieci wprawiły w zdumienie nie tylko księdza, ale też siostry i personel przedszkola. Widać było, jak bardzo dzieci przeżyły jasełka i całe adwentowe przygotowanie. Po Mszy św. dzieci ze świetlicy miały jeszcze spotkanie w swojej sali, a przedszkolaki swoją wigilię.

Lubelskie wspólnoty urszulanek trzy razy w roku spotykają się na wspólnym świętowaniu. Wigilia jest tradycyjnie na Poczekajce, a Boże Narodzenie i Wielkanoc – w naszych domach przy ul. Sudeckiej lub Orlanda. W tym roku właśnie nasza wspólnota z ul. Sudeckiej gościła w Boże Narodzenie współsiostry z pozostałych dwóch lubelskich wspólnot. Po Mszy św. w parafialnym kościele pw. św. Andrzeja Boboli siostry przyszły do naszego domu i uczestniczyły w transmitowanym przez telewizję papieskim błogosławieństwie „Ubi et orbi”. Po obiedzie rozpoczęło się kolędowanie, przeplatane bożonarodzeniowymi tekstami z listów m. Franciszki Popiel.

4 stycznia rozpoczęłyśmy wspólnotowe przeżywanie pierwszych sobót miesiąca. Przed różańcem wysłuchałyśmy 15-minutowej medytacji o zwiastowaniu.

W środę, 8 stycznia, na naszej ulicy odbywała się wizyta duszpasterska. Kolęda tradycyjnie zakończyła się w naszym domu spotkaniem z wszystkimi kapłanami z naszej parafii.

12 stycznia, w niedzielę, jak co roku, odbyło się „rodzinne kolędowanie”. Poprzedzone było Mszą św., którą celebrował ks. Andrzej Kowalczyk. Podczas kolędowania każda rodzina proponowała swoją ulubioną kolędę. Śpiew przeplatany był tekstami o Bożym Narodzeniu.

2013/2014, Lublin2013/2014, Lublin2013/2014, Lublin2013/2014, Lublin

s. Lucyna Langmesser

 

ŁÓDŹ, ul. Czerwona 6

2013/2014, Łódź2013/2014, ŁódźW poniedziałek 20 stycznia do urszulańskiego Domu Studentek przybył z wizytą kolędową ks. bp Adam Lepa. Spotkanie duszpasterskie rozpoczęło się Mszą św. w intencji mieszkanek domu. Eucharystię koncelebrował ks. Grzegorz Kopytowski, rektor kaplicy. Następnie bp Adam odwiedzał pokoje studentek. Błogosławieństwo i poświęcenie osób, miejsca i całego „naukowego dobytku” – to mocne wsparcie duchowe, a przy tym możliwość zapomnienia na chwilę o kolokwiach, zaliczeniach, egzaminach.

Więcej

s. Lucyna Niewiadomska

 

ŁÓDŹ, ul. Obywatelska 60

W sobotę 21 grudnia 2013 roku o godz. 14.00 w urszulańskim przedszkolu odbyły się jasełka, do których już od dłuższego czasu we wszystkich grupach trwały intensywne przygotowania. Nikt nie został pominięty, wszystkie dzieci były ogromnie zaangażowane i twórcze.

2013/2014, Łódź2013/2014, ŁódźS. Justyna Oleś w imieniu dyrekcji, pracowników przedszkola oraz dzieci powitała zgromadzonych tak licznie rodziców przedszkolaków i ich gości: „Witamy z całego serca i zapraszamy już do przeżywania świąt Bożego Narodzenia, bo przecież nikt państwu tak pięknie nie opowie tych wydarzeń jak wasze dzieci”. Na zakończenie, jak zwykle, owacjom nie było końca.

2013/2014, Łódź2013/2014, Łódźs. Janina Sabat

 

POZNAŃ, ul. S. Taczaka

W czwartą sobotę listopada odbył się u nas dzień skupienia dla studentów pod hasłem „Przyznaj się do Mnie”. Siedmioro uczestników zatrzymało się nad swoim przeżywaniem wiary i obawami związanymi z dzieleniem się nią ze współczesnym światem. Towarzyszył im i konferencję wygłosił dominikanin o. Rafał Wędzicki.

Na początku grudnia wzięłyśmy udział w XV Jarmarku św. Jacka, organizowanym przez ojców dominikanów. Na naszym straganie można było nabyć rękodzieło i ciasto własnej roboty, z których dochód wspomógł jadłodajnię.

Od 16 do 18 grudnia ubodzy korzystający z naszej jadłodajni mieli możliwość przeżyć rekolekcje adwentowe pod patronatem Maryi – Matki Miłosierdzia. Codziennie przed wydawaniem zupy prawie 50 osób gromadziło się w kaplicy, by brać udział we Mszy św., adorować Pana Jezusa i słuchać konferencji ks. Waldemara Twardowskiego. Ksiądz Waldemar jest dyrektorem Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Caritas Archidiecezji Poznańskiej „Wierzenica”. Drugiego dnia rekolekcji jeden z mieszkańców tego ośrodka opowiadał o swoim życiu i nawróceniu. Rekolekcje zakończyło wspólne wyjście do kina na film pt. „Największy z cudów”, opowiadający o tajemnicy Eucharystii.

Ostatni tydzień przed Bożym Narodzeniem był bardzo intensywny. We wtorek odbyło się spotkanie opłatkowe studentek z udziałem sióstr. W czwartek miała miejsce wigilia dla 602013/2014, Poznań dzieci z ubogich rodzin z sąsiedztwa, organizowana w naszej stołówce we współpracy z Kawalerami Maltańskimi. Były wigilijne potrawy, kolędowanie, a św. Mikołaj rozdawał paczki.

Największym przedsięwzięciem, oczekiwanym już od dawna, była coroczna wigilia dla ubogich w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich, przygotowywana przez poznańskie jadłodajnie i Caritas. W tym roku urszulańska wspólnota z ul. Taczaka przygotowała dla dzieci 400 paczek, rozdanych podczas wigilii, i ugotowała 700 kg kapusty z grzybami. Tydzień wcześniej przyjechał transport darów z Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, dzięki czemu paczki były bogate w słodycze i zabawki.

Przygotowania w hali targowej zaczęły się od soboty. W samą Wigilię o godzinie 10.30 drzwi do hali MTP otwarto i miejsca przy stołach zaczęły się zapełniać osobami samotnymi i rodzinami. Przyszło 1700 osób. Na początek został odczytany fragment Ewangelii i podzieliliśmy się opłatkiem. Potem zespół muzyczny grał kolędy, a wszyscy zajęli się jedzeniem barszczu z uszkami. Miło było zobaczyć niektórych ze stałych klientów naszej jadłodajni – zadbanych i w miarę możliwości odświętnie ubranych. Później śpiewaliśmy kolędy, a ks. abp Stanisław Gądecki złożył wszystkim obecnym życzenia. Po drugim daniu przyszedł czas na paczki dla dzieci (każdy z dorosłych otrzymał paczkę przy wyjściu). Dzięki długoletniej praktyce i pomocy kilkudziesięciu wolontariuszy wszystko poszło sprawnie i bez zakłóceń. Po sprzątnięciu hali można było zacząć myśleć o naszej wspólnotowej wieczerzy wigilijnej.

2013/2014, Poznań2013/2014, Poznań2013/2014, Poznań

 

 

 

 

 

 

 

s. Anna Szmurawińska

 

ROPCZYCE – parafia pw. św. Urszuli Ledóchowskiej

2013/2014, PoznańW dzień liturgicznego wspomnienia św. Mikołaja, 6 grudnia 2013 roku, w Ropczycach koło Rzeszowa rozpoczęły się rekolekcje dla mieszkańców tamtejszej parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej. Do ich poprowadzenia ks. proboszcz Marek Kędzior zaprosił duchowe córki patronki parafii – siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego. Poprosił nas, żeby uczestnicy rekolekcji mogli przeżyć te dni „ze św. Urszulą”, gdyż ich celem miało być zarówno „przygotowanie drogi Panu” na czas Świąt Bożego Narodzenia, jak i duchowa formacja parafian, potrzebna do przyjęcia w maju 2014 roku relikwii świętej Patronki.

Rekolekcje trwały trzy dni. Codziennie podczas Eucharystii uczestnicy mieli możliwość wysłuchania, rozważenia i przemodlenia treści opartych na pismach naszej Założycielki, a przekazywanych przez s. Bożenę Czerniejewską z Warszawy. Wraz z mieszkańcami Ropczyc w pierwszym dniu pochylaliśmy się nad tematem adwentowego czuwania. W sobotę, w przeddzień Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, rozważaliśmy postawę Bożej Matki – jej zawierzenie i gotowość pełnienia Bożej woli. Zakończeniu w niedzielę rekolekcji ze św. Urszulą towarzyszyła świadomość, że to dopiero początek przemiany, która powinna się w każdym dokonać. Każdy sam musi odpowiedzieć sobie na postawione w tym czasie pytania o wiarę i miłość do Boga.

Przygotowania rekolekcyjnych nauk dla dzieci i młodzieży podjęła się s. Joanna Szcześniak, której starałyśmy się jak najlepiej w tym zadaniu pomóc. Dzieci w czasie swojego spotkania ze św. Urszulą, z piosenką „Jedzie pociąg do nieba” na ustach, poznawały miejsca w Polsce i Europie, w których ich Patronka pozostawiła ślady. Dowiedziały się także, czego mogą uczyć się od niej na różnych etapach życia. Ropczycka młodzież uczestniczyła w dwóch naukach. W piątek zatrzymaliśmy się przy cechach charakteryzujących św. Urszulę, dziś szczególnie nas poruszających. Były to: poddanie woli Bożej, pogoda ducha, umiłowanie Serca Jezusowego i Eucharystii. Drugiego dnia w krótkiej scence obrazującej powołanie człowieka do wyłącznej służby Bogu chciałyśmy zwrócić uwagę na cierpliwą miłość Boga, który dotyka ludzkiego serca, wskazując każdemu drogę dającą prawdziwe szczęście.

Rekolekcje w Ropczycach były dla nas czasem bardzo owocnym. Korzystając z gościnności ks. proboszcza, miałyśmy okazję poznać parafię pw. św. Urszuli, uczestniczyć w jej życiu, przeprowadzić wiele głębokich rozmów i po raz kolejny nasycić się bogactwem duchowym pozostawionym nam przez św. Urszulę. Mamy nadzieję, że usłyszane treści zapadły w serca uczestników rekolekcji, tak by w dniu przyjęcia relikwii Patronki parafii św. Urszula była dla nich kimś naprawdę bliskim.

kandydatki urszulańskie: Zofia i Marta

 

SIERADZ, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)

W Sieradzu już po raz 27. rozegrane zostały Zimowe Igrzyska Sieradzkich Przedszkolaków. Wzięło w nich udział około 200 dzieci z 8 placówek. Mali zawodnicy zmagali się w kilku konkurencjach: biegu płaskim, biegu przez płotki, sztafecie wahadłowej, skoku wzwyż, przeciąganiu liny i tańcu towarzyskim. Rozgrywane zawody dostarczyły nie tylko dzieciom, ale też opiekunom i siedzącym na trybunach rodzicom dużo emocji. Naszą placówkę urszulańską reprezentowali zerówkowicze, którzy w jednakowych strojach z logo przedszkola – słoneczkiem z napisem „O Panie, niech będę jak promyk słoneczny” – prezentowali się jak prawdziwi olimpijczycy! Choć na podium stawali najlepsi, wśród których nie zabrakło, oczywiście, naszych przedszkolaków, to równocześnie wszyscy uczestnicy igrzysk otrzymali złote medale, nagrody rzeczowe i słodki poczęstunek. Odbył się też konkurs-niespodzianka dla opiekunów grup przedszkolnych: taniec z „hula-hopem” i rzuty do kosza.

2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)

W czasie adwentowym dzieci z naszej urszulańskiej zerówki z zapalonymi lampionami procesyjnie udawały się każdego ranka do naszej domowej kaplicy, która rozświetlała się blaskiem lampionów i wypełniała dziecięcą modlitwą. Pozostałe przedszkolaki w swoich grupach, przy adwentowej dekoracji, śpiewały z wiarą i zapałem „Oto Pan Bóg przyjdzie”, oddając oczekiwanemu Zbawicielowi wszystkie sprawy swoich małych serc.

Przygotowania do Bożego Narodzenia to także tradycyjne jasełka. Odbyły się one z podziałem na grupy: we wtorek 17 grudnia – starszaki i średniaki, a w środę 18 grudnia – maluchy i zerówka. Pierwsza z grup przypomniała wszystkim, że „ci, którzy mają dobre serce, na pewno znajdą Dzieciątko”. Była to kolorowa i wzruszająca inscenizacja ze Zwiastunem, który wskazywał drogę do Betlejem. Jako głodny, spragniony i zziębnięty Brat Wszystkich Ludzi, zawsze spotkał otwarte, litościwe i gotowe do pomocy serca. Eskimosi, Indianie, Chinki, Murzyni, Polacy – wszyscy podzielili się z nim darami, które nieśli Dzieciątku, bo przecież „ich serca byłyby pełne wstydu, gdyby nie pomogli potrzebującemu”.

2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)

Dzieci z dwóch pozostałych grup w piękny sposób przypomniały historię o Bożym Narodzeniu: spis ludności, zamknięte drzwi betlejemskich domów i ludzkich serc, pasterzy pilnujący owiec, Izraelitów tańczących dla Pana, skromną grotę betlejemską z aniołami, pasterzami, królami. Był i diabeł, który ostatecznie poniósł klęskę i musiał przyznać: „Trudziłem się nadaremnie! On jest mocniejszy ode mnie!”. Były i dzieci w sieradzkich strojach, które wierszem i tańcem ludowym przywitały Dzieciątko Jezus.

2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)

Z kolei w piątek 20 grudnia w przedszkolu odbyła się wieczerza wigilijna – taka tradycyjna, z białymi obrusami, siankiem i ogromną choinką. Ksiądz Jan Witkowski, proboszcz naszej monickiej parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, odczytał fragment Ewangelii, potem były życzenia, łamanie się opłatkiem, barszcz z uszkami, ryba, kapusta z grochem, kolędy… Po południu dzieci odwiedził długo i niecierpliwie wyczekiwany św. Mikołaj. Przywitany piosenką i wierszem, obdarował każde dziecko paczką – niespodzianką.

2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)

 

 

 

 

 

 

 

A już w nowym 2014 roku, w niedzielę 12 stycznia, rodziny z przedszkola spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Najpierw była Msza św. w naszym kościele parafialnym – o godz. 15.00 odprawił ją wikariusz ks. Radosław Cyrułowski. Po niej zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu dzieci, rodziców i zaproszonego zespołu, prowadzonego przez s. Dorotę Kędziorę

2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)2013/2014, Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście (Monice)

s. Dorota Łapacz

 

SOKOLNIKI

Jak zawsze, z dziećmi z naszego urszulańskiego przedszkola przygotowałyśmy dla najbliższych jasełka, wprowadzające w klimat Bożego Narodzenia. W tym roku głównym reżyserem naszych jasełek była p. Maria Starosta, która z pomocą rodziców oraz personelu przedszkola przygotowała scenariusz i całą oprawę muzyczno-taneczną oraz scenografię. Dzieci wystąpiły dwukrotnie: najpierw w piątek dla babć i dziadków oraz dla dzieci ze szkoły, a w niedzielę dla rodziców. Aniołowie tańcem i śpiewem oznajmili nam radość nieba z przyjścia na świat Jezusa. Pasterze pokazali, jak można Bogu w prosty sposób dziękować za wszystko, a od królów można się było nauczyć, że trzeba w życiu iść ciągle naprzód, chcąc dojść do celu. Święta Rodzina promieniowała gościnnością, ciepłem i miłością.

2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie2013/2014, Sokolniki Wielkie

s. Barbara Milewska

 

WROCŁAW

2013/2014, WrocławW czasie Adwentu we wrocławskiej parafii pw. św. Bonifacego, w której mieszkają i służą od kilku lat szare urszulanki, ponad 100 dzieci – razem z s. Agnieszką, katechetką – codziennie uczestniczyło z pięknymi lampionami w roratniej Mszy św. Uczniowie przynosili swoje dobre uczynki, wypisane na papierowych sercach i na ozdobach choinkowych. Codziennie też poznawali nowe symbole adwentowe. W swoje święto odwiedził je św. Mikołaj z dobrym słowem i prezentami.

Po roratnich spotkaniach nadszedł czas spotkań z Nowo Narodzonym. W Wigilię najpierw o godz. 14.00 na plebanii opłatkiem posmarowanym miodem podzieliłyśmy się z naszym ks. proboszczem i księżmi wikariuszami, składając sobie wzajemne serdeczne życzenia. Wieczorem wspólnotową wieczerzę wigilijną rozpoczęłyśmy od modlitwy w naszej kaplicy. Dołączyła do nas rodzina kleryka Tomasza – mama, młodszy brat i dwie siostry. Był to dla nas czas bardzo wesoły, ze śpiewem kolęd i opowieściami, aż dzwony zaprosiły nas na Pasterkę. W czasie bożonarodzeniowym naszą kaplicę odwiedzały rodziny z dziećmi, żeby wspólnie z nami kolędować. W uroczystość Trzech Króli do naszego domu zawitali Królowie, a na Mszy św. o godz. 10.30 wraz z naszą siostrą katechetką Agnieszką oddali pokłon Dzieciątku, kolędując z dziećmi. Tego dnia odwiedziła nas też s. przeł. z Łodzi, s. Justyna Oleś. Po południu udałyśmy się na Rynek wrocławski, gdzie dotarł już 32-tysięczny Orszak Trzech Króli.

2013/2014, Wrocław2013/2014, Wrocław2013/2014, Wrocławs. Jolanta Ziółkowska

 

ZAKOPANE

W czasie adwentowym dzieci ze scholi i zespołu ze Szkoły Podstawowej nr 3 chętnie angażowały się w przygotowania na przyjście Jezusa i oczekiwały Bożego Narodzenia z radosnymi, pełnymi nadziei sercami. Codziennie oprócz niedziel w kościele św. Antoniego u ojców bernardynów odprawiane były msze roratnie. Uczestniczyło w nich ok. 50 dzieci, które z zapalonymi lampionami prowadziły kapłana do ołtarza. Dodatkowymi atrakcjami były: losowanie serduszek, które dzieci przygotowywały z dobrym uczynkiem adwentowym, i wzięcie do domu figurki Matki Bożej i św. Antoniego, przy których miała się modlić rodzina. W nagrodę dzieci otrzymywały też szopki. Dzięki gościnności ojców bernardynów po roratach, a przed pójściem do szkoły, uczniowie mogli posilić się drożdżówką i napić się herbaty. Z uznaniem trzeba podkreślić wytrwałość i gorliwość dzieci, które starały się codziennie być na roratach, często całymi rodzinami, pomimo różnej pogody, śniegu, mrozu i oblodzonych ulic. Kapłani wprowadzali uczestników rorat w temat: „Uboga droga do Boga” (wg „Małego Gościa Niedzielnego”) i przedstawiali sylwetki świętych, którzy troszczyli się o ubogich.

2013/2014, Zakopane2013/2014, Zakopane

 

 

W szkole podstawowej przygotowaniem do świąt były jasełka, w których występowali uczniowie, w tym także dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny, oraz rodzice i wychowawcy ze świetlicy szkolnej. Były to tradycyjne jasełka z elementami góralskimi, zaprezentowane 19 grudnia w sali gimnastycznej. Największą radość sprawiła uczniom scena z Herodem i śmiercią, odegrana przez dorosłych.

 

17 grudnia 2013 roku sześć uczennic z naszego szkolnego zespołu muzycznego wzięło udział w 11. małopolskim konkursie kolęd, pastorałek i pieśni zimowych, który odbył się w MOK w Nowym Targu. W przeglądzie brało udział 80 uczestników różnych kategorii. Joanna Jaźwiec z kl. 3b zajęła drugie miejsce w konkursie w kategorii wiekowej kl. 1-3.

 

2013/2014, Zakopane2013/2014, Zakopane

 

12 stycznia 2014 roku w kościele pw. św. Antoniego odbył się wieczór kolęd i pastorałek, z udziałem zespołu z SP nr 3 i scholi parafialnej. Na zakończenie ojciec proboszcz serdecznie podziękował śpiewającym dzieciom za zaangażowanie i za wyśpiewane wszystkim życzenia.

s. Ewa Keffer

 

 

 

UKRAINA

2013/2014, UkrainaS. Irena Gubar z Ukrainy towarzyszyła grupie z Kamieńca Podolskiego (33 osoby) i z Czerniowiec (14 osób) podczas Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego przez braci z Taizé na przełomie 2013 i 2014 roku w Strasburgu. Z grupą pojechali także kapłani z obu miast.

S. Irena pisze: Ze względu na limitowany przepisami czas pracy kierowców autokaru pierwszy dłuższy postój mieliśmy w Monachium. Tam nasze siostry otworzyły dla nas serca i dom, starając się jak najlepiej nas ugościć. Jedna z dziewcząt wspomina: „Takie szczere, gościnne i radosne. Czuliśmy się bardzo dobrze, swojsko, jak w domu. Przyjęto nas jak najlepszych gości. Wyjeżdżając, uświadamialiśmy sobie, jak wiele siostry nam ofiarowują”.

Cały wyjazd był jak dotknięcie miłości Boga. Na każdym kroku doświadczaliśmy Bożej opieki, Bożego prowadzenia, Bożego miłosierdzia. Głównym tematem rozważań modlitewnych i spotkań w małych grupach było życie wiarą na co dzień, przejawiające się we wrażliwości na głos Boga, w okazywaniu miłosierdzia, w otwartości na drugiego człowieka i umiejętności przebaczania.

W Strasburgu trafiliśmy do różnych parafii i rodzin. Oto wypowiedzi niektórych członków naszej grupy: „Rodzina, która nas przyjęła, dała świadectwo, jak być chrześcijanami nie tylko w słowach, ale i uczynkami. Niczego nam nie zabrakło. Podziwialiśmy oddanie tej rodziny Panu – wychowywać trójkę małych dzieci, gościć 10 osób i w tym samym czasie brać aktywny udział w życiu parafii... To było zachwycające”. Inna refleksja: „Cała parafia bardzo przeżywała, żeby nas dobrze przyjąć. Nawet praca w grupach różniła się od ubiegłorocznej. Składała się z dwóch części. Najpierw ktoś z parafian dawał świadectwo życia i zaangażowania w pracę społeczną, a potem dzieliliśmy się przemyśleniami na zadany temat. Szczerość parafian pozwalała również nam otwierać się wobec drugich”. Jeszcze inny głos: „My mieszkaliśmy u księży na plebanii. Dwóch księży Francuzów, jeden Hindus i jeden Afrykańczyk – jak Pan Bóg umie połączyć różne osoby! Księża przyjęli 10 osób z Ukrainy i 3 osoby z Niemiec. Chociaż trzeba było spać na podłodze, jednak bardzo się cieszyliśmy, że mieszkamy u nich, bo jeden z księży codziennie specjalnie dla nas odprawiał Mszę św. z kazaniem”.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie w europarlamencie. Niektórzy byli zachwyceni prostotą ludzi, z którymi mieli spotkanie, inni, zawiedzeni, wychodzili z komentarzem: to przecież polityka.

Wiele pięknych chwil przeżyliśmy podczas ESM w Strasburgu. Oby owocowały one w życiu codziennym młodych z Ukrainy. A słowa, które powiedział jeden z europosłów, niech pozostaną w pamięci jako przestroga i zadanie: „Mamy się starać, żeby Europa w przyszłości nie stała się muzeum chrześcijaństwa”.

2013/2014, Ukraina2013/2014, Ukraina2013/2014, Ukraina2013/2014, Ukraina

s. Irena Gubar

 

Zobacz także:

Trochę jesienno-zimowych wieści z Ukrainy

Listopad i grudzień w lubelskim przedszkolu przy ul. Orlanda

Wigilijny wieczór w urszulańskim domu dla studentek w Łodzi przy ul. Czerwonej

 

Czytany 3738 razy