wtorek, 15 kwiecień 2014 20:45

Harcerze ZHR uczcili pamięć bohaterów „Kamieni na szaniec”

29 III 2014, Warszawa, Harcerze ZHR w domu urszulanek przy ul. Wiślanej29 marca br., w przeddzień rocznicy śmierci hm. Jana Bytnara i hm. Aleksego Dawidowskiego, harcerki i harcerze ZHR uczcili pamięć swoich bohaterów. Program warszawskich uroczystości był bardzo bogaty. W południe miało miejsce spotkanie drużyn, zastępów i instruktorów na apelu w ogrodach Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Odbył się także pokaz filmu Oni szli Szarymi Szeregami oraz spotkanie z konsultantem historycznym najnowszego filmu Kamienie na szaniec hm. prof. Grzegorzem Nowikiem.

Po wspólnym posiłku – świetnej grochówce – harcerze przeszli do Szarego Domu Sióstr Urszulanek SJK przy ul Wiślanej, aby29 III 2014, Warszawa, Harcerze ZHR w domu urszulanek przy ul. Wiślanej w tamtejszej kaplicy, nazywanej przez nich „kościołem garnizonowym Szarych Szeregów”, uczestniczyć w Mszy św. w intencji poległych harcerzy. Właśnie w tej kaplicy odbyło się pierwsze nabożeństwo po śmierci Rudego i Alka.

Pobyt w Szarym Domu zakończyła wieczornica z gawędą o Kamieniach na szaniec, przygotowaną przez hm. Ewę Hoffmann-Piotrowską, autorkę posłowia do najnowszego wydania książki A. Kamińskiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Rudy, Alek, Zośka”, ukazującego prawdę o bohaterach „Kamieni na szaniec” (scenariusz i komentarz Barbara Wachowicz, reżyseria Helena Gliszczyńska).

Film można obejrzeć tutaj.

29 III 2014, Warszawa, Harcerze ZHR w domu urszulanek przy ul. Wiślanej29 III 2014, Warszawa, Harcerze ZHR w domu urszulanek przy ul. Wiślanej29 III 2014, Warszawa, Harcerze ZHR w domu urszulanek przy ul. Wiślanej29 III 2014, Warszawa, Harcerze ZHR w domu urszulanek przy ul. Wiślanej

Czytany 2449 razy