środa, 01 październik 2014 19:18

Kościół, który zbliża się do ludzi

2014, Nowy diecezja w Primavera do Leste (Brazylia)Nasze siostry w brazylijskim stanie Mato Grosso cieszą się z erygowania nowej diecezji z siedzibą w Primavera do Leste. Papież Franciszek 25 czerwca 2014 roku zatwierdził restrukturyzację Kościelnej Prowincji z Cuiabá (w stanie Mato Grosso), między innymi erygując diecezję Primavera do Leste – Paranatinga. Biskupem nowej diecezji został bp Derek John Christopher Byrne, który urodził się w Dublinie (Irlandia) w 1948 roku. Jest członkiem Stowarzyszenia św. Patryka dla Misji Zagranicznych (SPS). Mianowany w 2009 roku biskupem dla diecezji Guiratinga, jako motto biskupie wybrał „Radujcie się w Panu”.

Od przybycia naszego Zgromadzenia do Primavera do Leste w 1985 roku – pisze s. Iradi – widzimy stały rozwój tego miasta i regionu, a w ciągu ostatnich kilku lat rozwój w bardzo przyspieszonym tempie agrobiznesu i przemysłu, co daje ludziom miejsca pracy i szansę na lepsze warunki życia. Tereny Mato Grosso, w środkowozachodniej Brazylii, przyciągają inwestorów finansowych, ale również setki tysięcy zwykłych ludzi, pochodzących z prowincji, w których jest większy kryzys ekonomiczny, szczególnie z Brazylii północno-wschodniej. Ludzie opuszczają swoje korzenie kulturowe i religijne, szukając pracy, mieszkania, szkoły, zdrowia, w sumie – lepszych warunków życia. Codziennie spotykamy się z kontrastem między bogactwem i ubóstwem. Ta część społeczeństwa, która posiada kapitał finansowy, przejmuje większość zysków z produkcji i handlu, a z drugiej strony duża część ludności jest jeszcze na marginesie tego rozwoju. Ta złożona rzeczywistość społeczna stawia coraz większe wyzwania przed Kościołem.

Instalacja nowej diecezji i jej pierwszego biskupa – z udziałem nuncjusza apostolskiego abpa Giovanniego D’Aniello – miała miejsce 24 sierpnia 2014 roku. W Gimnazjum Sportowym Pianão w Primavera do Leste została odprawiona Msza św., w której uczestniczyli biskupi regionu Oeste II, czyli Zachód II (episkopat w Brazylii jest podzielony na regiony i Primavera do Leste należy do regionu Oeste II), kapłani, diakoni, zakonnice i zakonnicy, klerycy, przedstawiciele władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej z powiatów, które włączono do nowej diecezji, oraz tysiące kobiet i mężczyzn.

Terytorium nowej diecezji obejmuje 11 powiatów i liczy 17 parafii, z czego trzy są w Primavera do Leste, a pozostałe w miastach: Poxoréu, Jarudore, Campo Verde, Chapada dos Guimarães, Planalto da Serra, Nova Brasilândia, Paranatinga, Salto de Alegria, Campinapólis, São Joaquim Novo i Santo Antônio do Leste. Parafia św. Krzysztofa w Primavera do Leste została podniesiona do rangi parafii katedralnej.

My, siostry urszulanki z dwóch wspólnot w Primavera do Leste, z radością i z wiarą uczestniczyłyśmy w tym historycznym dla Kościoła lokalnego momencie. Włączyłyśmy się w prace różnych komisji, które przygotowywały uroczystość i przyjęcie gości z wszystkich parafii nowej diecezji. Rozumiemy, że przyjmując siedzibę nowej diecezji, przyjmujemy Kościół, który zbliża się do ludzi i chce być obecnością Chrystusa wśród rodzin i wspólnot, które się tutaj rodzą.

Nasze Zgromadzenie od prawie trzydziestu lat stara się żyć wśród tutejszych ludzi tak, jak uczyła nas św. Urszula, nasza Matka Założycielka: poprzez zaangażowanie w ewangelizację, wychowanie, w pracę duszpasterską i projekty społeczne.

Jest tu wiele do zrobienia. Zawsze czujemy się małe wobec tej rzeczywistości, która jest dla nas wyzwaniem, ale mimo to chcemy na każde „pragnę” Jezusa w siostrze i w bracie odpowiadać jak Maryja: „Oto ja służebnica”.

s. Iradi Canan

Czytany 2095 razy