środa, 29 styczeń 2014 21:10

Spotkania i uroczystości zakonne urszulanek w Brazylii

2013/2014, Spotkanie wszystkich urszulanek SJK z BrazyliiPonieważ na półkuli południowej na przełomie grudnia i stycznia trwają wakacje letnie, tradycyjnie w tym czasie w Ameryce Południowej odbywają się spotkania formacyjne sióstr i uroczystości zakonne, takie jak śluby.

Od 31 grudnia 2013 r. do 4 stycznia 2014 r. w Chapada dos Guimarães (Mato Grosso) miało miejsce doroczne spotkanie szarych urszulanek z centrum brazylijskiego, poświęcone m.in. refleksji nad życiem i pracą oraz zaangażowaniem naszych sióstr i poszczególnych wspólnot w Kościele lokalnym w Brazylii. Siostry omawiały okólnik rozesłany do wspólnot urszulańskich po ostatniej kapitule generalnej i zapoznały się z treścią listu przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun, poruszającego m.in. sprawę łączenia centrów w Ameryce Łacińskiej. Zaproszony jezuita, o. Carlos Viana, na podstawie adhortacji papieża Franciszka Evangelii gaudium podzielił się przemyśleniami na temat: jak dziś z radością przeżywać życie konsekrowane?

Nie zabrakło momentów wspólnej modlitwy i dziękczynienia za 50 lat życia zakonnego s. Julii Mądrzejewskiej, aktualnie najstarszej urszulanki SJK w Brazylii, a także za 25 lat profesji zakonnej s. Ivani Curado.

W wigilię Objawienia Pańskiego, 5 stycznia, w rodzinnej parafii w Varzea Grande, w jednej z kaplic poświęconych Najświętszemu Sercu Jezusa, s. Alessandra Lima de Santana złożyła wieczystą profesję przy udziale wszystkich sióstr z Brazylii, rodziców, krewnych i przyjaciół. Do tej uroczystości trzy najmłodsze siostry – s. Vilma, s. Valeria i s. Alessandra – przygotowały parafię przez 10 dni wspólnej refleksji i spotkań na temat urszulańskiego charyzmatu i naszego zgromadzenia.

5 I 2014, Śluby wieczyste s. Alessandry Limy de Santany5 I 2014, Śluby wieczyste s. Alessandry Limy de Santany5 I 2014, S. Alessandra z rodzicami

Czytany 1941 razy