czwartek, 08 maj 2014 17:02

W centrum historycznego wydarzenia! Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

27 IV 2014, Rzym, Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIIISpora grupa szarych urszulanek z różnych krajów wzięła udział w uroczystości kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. O swoich przeżyciach pierwsza napisała – już od wielu lat rzymianka – s. Danuta Benisz:

Mimo że w niedzielę 27 kwietnia wyszłyśmy z domu o 4.30 nad ranem, nie udało nam się dotrzeć na Plac św. Piotra. Wiele grup,27 IV 2014, Rzym, Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII szczególnie z Polski, spędziło całą noc blisko Watykanu i gdy tylko otworzono bramki, plac w szybkim tempie się zapełnił. Wybrały się ze mną na Mszę św. kanonizacyjną siostry Tanzanki, s. Liberia Silayo i s. Emerensiana Mtinda. Również one chciały uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu, by móc o nim opowiedzieć, jako naoczni świadkowie, naszym siostrom w Afryce.

Stałyśmy prawie na samym końcu Via della Conciliazione, ale mogłyśmy wszystko śledzić i uczestniczyć we Mszy św. dzięki telebimom, które pokazywały to, co działo się na Placu św. Piotra. Byłyśmy daleko, a zarazem tak blisko, bo w centrum tego nadzwyczajnego wydarzenia, pierwszego takiego w historii Kościoła: dwóch papieży kanonizowanych i w dwóch papieży sprawujących Eucharystię. Wzruszającym aplauzem został powitany emerytowany papież Benedykt XVI.

Mimo ogromnego tłumu i niewygody, bo nie było nawet gdzie usiąść, jak również zmęczenia widocznego na wielu twarzach, atmosfera była 27 IV 2014, Rzym, Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIIIpełna rozmodlenia i skupienia. Uderzała obecność wielu osób starszych, ale też całych rodzin z dziećmi. Radość z wyniesienia na ołtarze naszego Rodaka była ogromna. Wszędzie powiewały biało-czerwone flagi. Takiej ilości pielgrzymów z całego świata Rzym jeszcze nie widział. Ulice wokół Placu św. Piotra i inne większe place były zapełnione uczestnikami tego historycznego wydarzenia.

Na pewno obydwaj nowi święci będą się wstawiać za światem, który tak dobrze poznali za życia. Za ludzkością, często umęczoną i utrudzoną, bardzo potrzebującą Boga.

27 IV 2014, Rzym, Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIIINastępnego dnia, w poniedziałek, o godz. 10.00 została odprawiona Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. Liturgii przewodniczył kard. Angelo Comastri. Plac św. Piotra znów zapełnił się pielgrzymami, i to nie tylko z Polski. To znak, że św. Jan Paweł II nie należy tylko do nas, jego rodaków, ale tak jak za życia, do całego Kościoła powszechnego. Kardynał Comastri w swojej homilii ukazał na nowo wielkość i piękno życia tego Papieża, a przede wszystkim jego odwagę wiary, wyrażającą się w obronie rodziny, życia, pokoju. Ks. 27 IV 2014, Rzym, Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIIIkardynał podkreślał odwagę, z jaką Papież wychodził do młodych i głosił im Chrystusa w ich zagubieniu; odwagę, z jaką przyznawał się przed światem do radości bycia księdzem, radości przynależenia do Chrystusa i do Maryi. Ta dziękczynna celebracja pozwoliła nam jeszcze lepiej uświadomić sobie doniosłość samej kanonizacji i wyrazić emocje i przeżycia z nią zawiązane.

Cieszymy się, że św. Jan Paweł II patronuje również nam, szarym urszulankom. Mówił on do młodych w 2000 roku w Rzymie: Nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia! Te same słowa kieruje do nas, ukazując swoim życiem, że świętość jest możliwa, że warto pozwolić Bogu realizować w nas i przez nas Jego plan miłości i miłosierdzia. Niech więc nam wyprasza łaski, potrzebne do realizacji charyzmatu, tak mu bliskiego, a dla nas będącego drogą do pełni życia i świętości.

s. Danuta Benisz

Czytany 1931 razy