poniedziałek, 03 marzec 2014 22:47

Z dziećmi i młodzieżą na feriach zimowych

Ferie zimowe 2014, SycówJak co roku, wiele urszulanek wykorzystało czas ferii zimowych w szkołach, żeby zorganizować dzieciom i młodzieży wyjazd w góry lub umożliwić im ciekawe spędzenie czasu na miejscu. Oto kilka relacji.

 

OTOROWO – ferie dziewcząt z Domu im. św. Urszuli Ledóchowskiej

W tym roku ferie zimowe przypadły w Wielkopolsce na początku lutego. Pierwszy tydzień dziewczęta wraz z s. Edytą Stankiewicz, s. Moniką Górską i p. Moniką, naszym pedagogiem, spędziły w Zakopanem. Mieszkały na Jaszczurówce, gdzie na każdym kroku czuły serdeczną troskę i życzliwość naszych zakopiańskich sióstr urszulanek. Pogoda była prawie wiosenna, ale udało się pozjeżdżać trochę na nartach i skorzystać z lodowiska. Poza tym dziewczęta, jak zwykle w górach, dużo wędrowały. Po odwiedzeniu pokoju pełnego pamiątek po Janie Pawle II nasze wychowanki zapragnęły chodzić trasami, którymi kiedyś On chodził po górach. Były w Dolinie Chochołowskiej, Dolinie Kościeliskiej, w Muzeum Narodowego Parku Tatrzańskiego, na Gubałówce, odwiedziły także pustelnię Brata Alberta. Poza tym zobaczyły Dom do Góry Nogami i Muzeum Pluszowego Misia. Wieczory – to przede wszystkim radosne zabawy i konkursy. Czas szybko minął i trzeba było wracać do Otorowa. Niektóre dziewczęta wyjechały jeszcze na kilka dni do rodzin własnych lub zaprzyjaźnionych, a dla tych, które zostały, rozpoczęły się „przedwielkanocne” warsztaty plastyczne. Już po raz trzeci przyjechała do nas p. Monika z Radomia i uczyła nas sztuki malowania na deskach i szkle, a także na jajkach. W warsztatach wzięły udział nie tylko dziewczęta, ale także siostry. Był to radosny czas nie tylko odkrywania i rozwijania talentów, ale także nabywania umiejętności twórczego wykorzystania czasu.

Ferie zimowe 2014, OtorowoFerie zimowe 2014, OtorowoFerie zimowe 2014, OtorowoFerie zimowe 2014, Otorowo

s. Magdalena Urbańska

 

OTOROWO – półkolonie

Nie wiesz, gdzie spędzić wolny czas?
Otorowo to super miejsce na ferie!

U nas są bajkowe półkolonie,
Siostra jest nam organizatorem,
Regulamin mamy i go przestrzegamy.

Nie wiesz, gdzie spędzić wolny czas?
Otorowo to super miejsce na ferie!

Codziennie inny nauczyciel jest,
Zmieniają się zadania też.
Jeszcze nie wiesz, gdzie spędzić czas?

Wpadajcie do nas, czekamy na was!!!

Nie wiesz, gdzie spędzić wolny czas?
Otorowo to super miejsce na ferie!

Taką piosenkę ułożyły dzieci , które przychodziły na zajęcia półkolonijne w czasie ferii zimowych. W półkoloniach, prowadzonych przeze mnie z pomocą nauczycieli z Zespołu Szkół w Otorowie, uczestniczyło 62 dzieci: od 5-latka do ucznia 3 klasy gimnazjum. Choć brakowało nam śniegu, to na szczęście dobrej zabawy nie zabrakło. Dzięki dobrym ludziom nie zabrakło nam też drożdżówek na drugie śniadanie, jabłek i doprawdy kilogramów(!) słodyczy. W tym roku temat przewodni półkolonii brzmiał: W REDAKCJI. Założyliśmy redakcje 4 gazet: gazety lokalnej pt. „Naleśniki na świeżo”, gazety katolickiej pt.: „Droga do nieba”, gazety bajkowej pt. „Bajkowa Nibylandia” i gazety z humorem pt. „Gazeta z jajem”. Zabawa w redaktora naczelnego, dziennikarzy, fotoreporterów, grafików dostarczała wszystkim dużo radości, czasami trochę kłopotów, ale efektem pracy było powstanie kolorowego i ciekawego, jednorazowego i unikalnego wydania jedynego numeru danej gazety. Wszystkie redakcje gazet wzięły udział w wyjeździe na lodowisko do Tarnowa Podgórnego i wyprawę tę opisały w swoich gazetach.

Ferie zimowe 2014, OtorowoFerie zimowe 2014, OtorowoFerie zimowe 2014, OtorowoFerie zimowe 2014, Otorowo

s. Teresa Bogacz

 

SOKOLNIKI WIELKIE – zimowisko w „Przystani u Anioła”

W pierwszym tygodniu ferii, w dniach 3-7 lutego 2014 roku, w świetlicy „Przystań u Anioła” w Sokolnikach Wielkich odbyło się zimowisko, które stało się bardzo ważnym wydarzeniem w naszej miejscowości, szczególnie dla najmłodszych mieszkańców. Czas ten okazał się bogaty we wrażenia.

Pierwszego dnia s. Beata wprowadzała dzieci w tajniki techniki plastycznej zwanej „decoupage” i wszyscy mogli wypróbować sił w tej sztuce. Z kolei przy pomocy s. Kornelii dzieci zaczęły uczyć się tańca „belgijskiego”, który bardzo przypadł do gustu zwłaszcza dziewczętom. Przez kolejne dni lwią część czasu poświęcano właśnie ćwiczeniu i doskonaleniu techniki tego tańca.

We wtorek powitaliśmy zaproszonych gości z koła wolontariatu działającego przy kaźmierskim gimnazjum, prowadzonego przez panią Małgorzatę. Młodzież zaangażowała dzieci do zabaw integracyjnych, pobudzających wyobraźnię i sprawdzających spostrzegawczość. Najbardziej podobał się taniec z balonikami oraz zadanie polegające na odnalezieniu w sobie jakiejś cechy zaczynającej się od pierwszą litery swego imienia.

Atrakcjami kolejnego dnia były konkurencje sportowe prowadzone przez panią Annę. Ćwiczenia uczyły, jak zachować poprawną sylwetkę, a dodatkowo wzbudzały ducha zdrowej rywalizacji. Mimo że konkurencje rozgrywane były między dwiema grupami, zachowana została zasada fair play. Niezmordowani chłopcy wzięli jeszcze udział w turnieju tenisa stołowego.

Czwartek również był emocjonujący, ponieważ dzieci wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Szamotuł. Był to wypad do kina na film zatytułowany „Robaczki z zaginionej doliny”. Pouczył on widzów, jak należy współpracować, co to jest odpowiedzialność, a przy tym był pełen przygód i śmiesznych zwrotów akcji. Tego samego dnia czekała jeszcze jedna przygoda. Wspólnie ze Szkołą Podstawową w Sokolnikach Wielkich oraz przybyłymi z Kaźmierza zuchami zorganizowany został „zimowy nocny biwak”. „Rycerskie zuchy” zaprezentowały, jak wygląda harcerskie życie, pośpiewały pieśni i zaprosiły do wspólnych zuchowych gier i pląsów. Pobawiono się również wspólnie w kalambury, tj. za pomocą ruchów trzeba było przedstawić jakieś zwierzę. Był też teatr cieni: każda z grup mocą wyobraźni musiała stworzyć scenkę zatytułowaną „dobry uczynek”. Ponieważ dzień był wyczerpujący i bardzo długi, goście zanocowali w szkole, z czego mogli skorzystać również starsi uczniowie z naszej okolicy. I chyba właśnie najwięcej wrażeń w całym tym tygodniu przysporzyło dzieciom nocowanie poza domem.

W piątek zarówno zuchy, jak i dzieci uczestniczące w zimowisku, poszły rano na pierwszopiątkową Mszę św. Dalszy ciąg przedpołudnia przebiegł znów na zabawach i grach ruchowych. Po wspólnym posiłku dużą frajdę sprawiły dzieciom zajęcia z lepienia figur z masy solnej. Tu kolejny raz można było zabłysnąć inwencją i twórczą fantazją.

Dziękujemy wszystkim – nauczycielom, zuchom, wolontariuszom oraz rodzicom – którzy wsparli pomysł naszych „świetlicowych ferii” w Sokolnikach.

Ferie zimowe 2014, SokolnikiFerie zimowe 2014, SokolnikiFerie zimowe 2014, SokolnikiFerie zimowe 2014, Sokolniki

 

 

 

 

 

 

 

s. Beata i s. Kornelia

 

SYCÓW

Grupa dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych w Sycowie podczas ferii zimowych odpoczywała w Zakopanem. Poza spacerami i jazdą na nartach każdego dnia pochylaliśmy się nad innymi słowami bł. Jana Pawła II:

dzień 1: Cały Twój!
dzień 2: Nie lękajcie się!
dzień 3: Sursum corda!
dzień 4: Otwórzcie drzwi Chrystusowi!
dzień 5: Wypłyń na głębię!
dzień 6: Sprawujcie mi się dobrze!

Dni mijały szybko, szczególnie gdy zaświeciło upragnione słońce i odsłoniły się góry. Spacerowaliśmy też po Zakopanem. Były tradycyjnie Krupówki, ale i kościół św. Rodziny, kościółek i cmentarz na Pęksowym Brzysku, modlitwa w sanktuarium na Krzeptówkach i na nowym cmentarzu w Zakopanem przy grobach sióstr urszulanek i ich krewnych. Podziwialiśmy również piękną panoramę Tatr z Gubałówki.

Ostatni dzień stał się wyjątkowy od samego rana. Dzieci wstały wcześnie, żeby krótkim przedstawieniem biografii Jana Pawła II złożyć życzenia imieninowe naszej s. Gabrieli Pucek. Po śniadaniu i modlitwie porannej s. Teresa Batogowska opowiedziała o związkach Karola Wojtyły z Jaszczurówką. Dzieci słuchały bardzo uważnie i z przejęciem zwiedzały zachowany pokój papieski, a także wpisały się do pamiątkowej księgi. Pozostała cześć dnia upłynęła na spotkaniu z wieloletnim misjonarzem w Afryce (Zair, Tanzania, Komory) oraz w inny sposób w Kanadzie ks. Kazimierzem Kubatem (http://kazania.wordpress.com/) – salwatorianinem z Nowego Targu, obecnie przebywającym na urlopie przed kolejnym wyjazdem za granicę. Opowiadania o misjach, szczególnie o wielkiej różnicy między życiem w Afryce a życiem Europie, o rówieśnikach żyjących w nędzy, o umierających z głodu dzieciach, zapadły głęboko w pamięć i serce. Mieliśmy też okazję ofiarować wszystkie te intencje Chrystusowi podczas Mszy św.

Dziękujemy wszystkim, którzy otaczali nas w tym czasie modlitwą: siostrom z Sycowa i naszym bliskim. Każdego dnia pamiętaliśmy także i o Was!

Ferie zimowe 2014, SycówFerie zimowe 2014, SycówFerie zimowe 2014, SycówFerie zimowe 2014, Syców

s. Barbara Masewicz i s. Róża Biała

 

TORUŃ

W odpowiedzi na oczekiwania dzieci i ich rodziców po raz kolejny w naszej parafii poprowadziłyśmy zimowe półkolonie. Dzięki dofinansowaniu, jakie otrzymałyśmy od władz miasta i ludzi dobrego, szlachetnego serca, oraz dzięki naszym zasobom mogłyśmy stworzyć dla 25-osobowej grupy dzieci okazję do dobrego, pożytecznego spędzenia wolnego czasu. W programie znalazły się: seans filmowy i spektakl w Baju Pomorskim, zajęcia sportowe na lodowisku i kręgielni oraz spotkanie z nauką w Młynie Wiedzy. Dzieci wzięły też udział w konkursie plastycznym poświęconym bezpiecznemu spędzaniu czasu wolnego, szczególnie ferii. Oczywiście, nie zabrakło też czasu na codzienne spotkanie z Bogiem w modlitwie i Jego Słowie oraz na spotkania z ludźmi (np. Straż Miejska), którzy przybliżali dzieciom ważne zagadnienia dotyczące mówienia NIE współczesnym zagrożeniom.

Ferie zimowe 2014, Toruń: Młyn wiedzy - tajniki optykiFerie zimowe 2014, ToruńFerie zimowe 2014, Toruń

s. Anna Ratajczak

Czytany 2794 razy