×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

Aktualności 2015

Aktualności 2015

6 grudnia 2015 roku Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego obchodziły złoty jubileusz pobytu i pracy w Kanadzie. Nie było mnie w grupie dziesięciu urszulanek, które 50 lat temu przypłynęły na „Batorym” z Polski, na zaproszenie Parafii pw. Świętej Trójcy w Windsor (Ontario). Do wspólnoty dołączyłam ponad dwa lata temu, więc dla mnie – podobnie jak i dla większości czytelników tego artykułu – to także historia widziana przede wszystkim oczyma innych. I tym „innym” w drugiej części artykułu oddam głos.

...spójrzmy przez chwilę w przeszłość

Siostry wyruszyły z Gdańska, w nieznane, w 1965 roku, w końcu listopada, by na początku grudnia przybyć do Windsor. Była to wyprawa w nieznane, połączona z dużym życiowym wyzwaniem. W ten sposób siostry dzieliły losy tysięcy polskich emigrantów. W Kanadzie, najpierw w Windsor, czekały na nie wielkie zadania i wielkie zaufanie, którym obdarzył je ks. proboszcz Wawrzyniec Wnuk wraz z całą wspólnotą parafialną...

Co roku przed świętami Bożego Narodzenia w domu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Warszawie panuje rodzinna atmosfera podczas wigilijnej kolacji, przygotowywanej przez siostry i mieszkające w domu studentki . Organizowane spotkanie opłatkowe jest wyrazem szczerej troski sióstr o studentki, pokazując, że Szary Dom nie jest tylko miejscem do codziennego egzystowania, ale również miejscem budowania wzajemnych relacji, opartych na szacunku, dobroci, miłości bliźniego...

Boże Narodzenie 2015„Wcielenie Syna Bożego jest aktem niewysłowionej miłości Boga Ojca do człowieka, do każdej z nas. Święty Jan pisze krótko: Bóg jest miłością. Zanurzmy się w tej tajemnicy miłości, odkryjmy w Jezusie miłosierdzie Ojca, kontemplujmy życie Jezusa w Biblii, by poznać Jego miłość do nas w słowach, gestach i czynach miłosierdzia. Zobaczmy, jak Bóg nam samym okazuje miłosierdzie każdego dnia pocieszając, przebaczając i dając nadzieję” – życzy przełożona generalna m. Franciszka Sagun wraz ze wszystkimi szarymi urszulankami.

niedziela, 20 grudzień 2015 14:52

Patronka ludzi życzliwych

20 XII 2015, Poświęcenie kapliczki św. Urszuli w BanioszeKs. proboszcz Robert Pękacki i parafianie z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w podwarszawskiej Baniosze w niedzielę 20 grudnia 2015 roku rozpoczęli Jubileusz Miłosierdzia – ze św. Urszulą. Tego dnia odbyło się poświęcenie kapliczki z ikoną św. Urszuli, która ma być odtąd czczona w parafii jako patronka wychowawców i ludzi życzliwych.

S. prof. dr hab Zofia J. Zdybicka, Kraśnik, 11 XI 2015 r.11 listopada 2015 r., w Święto Niepodległości, siostrze prof. dr hab. Józefie Zofii Zdybickiej przyznano honorowe obywatelstwo jej rodzinnego miasta Kraśnika. Uroczystość nadania tytułu przebiegała w bardzo ciepłej, serdecznej, a jednocześnie podniosłej atmosferze.

Kopenhaga, 15 XI 2015 r.Kopenhaga, stolica i największe miasto Królestwa Danii, położona na największej duńskiej wyspie Zelandia, czwarte co do wielkości miasto w Skandynawii. W 1914 roku liczba jej mieszkańców osiągnęła 615 tys., a sama Kopenhaga, niegdyś osada rybacko-targowa, stała się nowoczesnym miastem przemysłowym. Do tego miasta w listopadzie 1915 r., dokładnie 100 lat temu, po raz pierwszy przybyła św. Urszula Ledóchowska, by poprzez wygłaszane konferencje włączyć się w inicjatywy Komitetu Pomocy dla Ofiar Wojny w Polsce.

czwartek, 26 listopad 2015 19:15

Myśli na Adwent i Rok Miłosierdzia

Logo Roku MiłosierdziaWchodzimy z całym Kościołem w czas Adwentu – nowy rok liturgiczny, który „podaruje całemu Kościołowi i światu szczególne łaski związane z Nadzwy­czajnym Jubileuszem Miłosierdzia, który zostanie rozpoczęty przez papieża Franciszka w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, w dniu 8 grudnia br., w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Data otwarcia Bramy Bożego Miłosierdzia nie jest przypadkowa, nawiązuje do początku historii zbawienia, która jest nieprzerwanym pasmem Bożego miłosierdzia, czyli pochylania się Boga nad ludzkością i nad każdym bez wyjątku człowiekiem” – pisze przełożona generalna urszulanek Serca Jezusa Konającego w liście do sióstr.

Na uroczystość 11 Listopada Alina Petrowa-Wasilewicz, dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej, rozszerzyła swój artykuł z maja br. i jeszcze raz przypomniała, że polska niepodległość, wywalczona w 1918 roku, miała swoich ojców, ale miała też swoje matki, o których rzadziej się mówi, a wśród których znaczące miejsce zajmuje św. Urszula Ledóchowska:

 

W środę 14 X 2015 r. uczestniczyliśmy w pięknej uroczystości. Dzięki p. prof. Marii Ryś z UKSW są już na youtube dostępne nagrania kolejnych fragmentów programu.

Zapraszamy do ich oglądania.

poniedziałek, 19 październik 2015 20:24

Symbole Światowych Dni Młodych

Dziś, w poniedziałek 19 października 2015 r., przez godzinę gościłyśmy w naszej kaplicy w Warszawie przy ul. Wiślanej Krzyż i Ikonę Matki Bożej – pielgrzymujące po Polsce symbole Światowych Dni Młodych.

Strona 1 z 5