×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

sobota, 11 kwiecień 2015 21:21

Urszulańska „5” – pierwsza pniewska impreza związana z jubileuszem 150-lecia urodzin św. Urszuli

Jak wiadomo, św. Urszula urodziła się w Poniedziałek Wielkanocny. Dlatego Urszulańska „5”, impreza sportowa zorganizowana przez Pniewski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, odbyła się także w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 6 kwietnia 2015 roku.

Zob. także: Zapowiedź Biegu św. Urszuli

Chcieliśmy w ten sposób wspólnie uczcić 150-lecie urodzin św. Urszuli, honorowej obywatelki Pniew. Mimo zimnej i wietrznej pogody (choć niebo zadbało także o chwile słoneczne) w Centrum Edukacji Przyrodniczej Dąbrowa zgromadziło się wielu nie tylko pniewian, ale także mieszkańców okolicznych miejscowości. Zdarzali się także zawodnicy z daleka, np. z Gorzowa Wielkopolskiego czy Gubina. Samych startujących było około 200, wielu z nich towarzyszyły rodziny, do tego doszła spora grupa organizatorów reprezentujących zarówno OSiR, jak i naszą urszulańską szkołę, przedstawiciele Drużyny Szpiku i niemała grupa naszych sióstr, które dzielnie kibicowały. A nawet trzy z nas startowały w zawodach!

Główne konkurencje imprezy były to: bieg na 5 km oraz nordic walking na tym samym dystansie. Na innych dystansach odbywały się biegi przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Ale to nie były jedyne atrakcje imprezy. Najmłodsi mogli skorzystać z zajęć w Strefie Przedszkolaka, gdzie – oprócz dmuchańców – czekała ciekawa oferta innych zajęć, przygotowanych przez s. Beatę z naszego urszulańskiego przedszkola.

Uczestnicy biegów mogli zjeść smaczny żurek z bułą – sezonowa specjalność szkolnej kuchni – i wypić gorącą herbatę. Zainteresowani mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami Drużyny Szpiku lub zakupić co nieco w urszulańskim sklepiku oferującym książki i kartki związane ze św. Urszulą.

Oczywiście, jak na prawdziwe zawody przystało, był także moment uhonorowania zwycięzców. Nagrody wręczali: s. przełożona Maria Jachosz, burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny oraz Mariusz Brudz, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Pedagogicznej i Duchowej Myśli św. Urszuli Ledóchowskiej. Nagrody, choć symboliczne, były bezcenne: każdy ze zwycięzców oprócz medalu dostał zrobiony przez siostry ze szkoły różaniec z bilecikiem informującym, która z urszulanek pniewskiej wspólnoty się za niego pomodli. Reakcje niektórych medalistów pokazały, że cenią sobie taką duchową nagrodę. Warto jeszcze dodać, że w pewnym sensie medalistą był każdy uczestnik, który wystartował i bieg ukończył, bo na mecie były wręczane pamiątkowe medale z wypisanymi na wstążce słowami Świętej „Wytrwałość da wam zwycięstwo”.

Cieszymy się, że Urszulańska „5”, jubileuszowa inicjatywa naszej szkoły, udała się. Wielu uczestników imprezy mówiło, że za rok też wezmą udział. Były rodziny, które wyrażały radość, że pojawiła się ciekawa i ich zdaniem potrzebna propozycja rodzinnego spędzenie drugiego dnia Świąt Wielkanocnych. Na pamiątkowych medalach widnieje napis I Bieg św. Urszuli, jego uczestnicy jakoś tak automatycznie przyjęli więc, że to początek nowej tradycji i że za rok będzie drugi bieg itd. Może mają rację? Może to dobry sposób na wejście w środowisko, na wyjście do ludzi, do czego tak zachęca papież Franciszek?

s. Bogusława Belok 

Okiem OSIR-u

I Urszulańska „5”

W Poniedziałek Wielkanocny, 6 kwietnia 2015 roku, na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Dąbrowa w Pniewach odbył się pierwszy bieg i marsz nordic walking na dystansie 5 km pod nazwą Urszulańska „5”, zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pniewach oraz Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach.

Impreza rozpoczęła obchody 150 rocznicy urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej – założycielki Domu Macierzystego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach – oraz cykl zawodów biegowych w 2015 roku pod hasłem Pniewy w Biegu.

Bieg był doskonałą okazją nie tylko do przybliżenia uczestnikom osoby Świętej Urszuli, ale również do aktywnego spędzenia świątecznego popołudnia w gronie rodziny i znajomych. Wśród imprez towarzyszących rozegrane były biegi przedszkolaków na dystansie 200 m, szkół podstawowych na 1 km oraz gimnazjum na dystansie 2 km.

Rodzice, którzy przybyli do Dąbrowy z zamiarem wystartowania, mogli pozostawić swoje pociechy w przygotowanej strefie przedszkolaka, w której siostry prowadziły gry i zabawy dla najmłodszych.

Mimo chłodnej aury do zmagań na dystansie 5 km zgłosiło się 145 biegaczy i kijkarzy, nie tylko z Pniew.

Wśród pań najszybciej trasę pokonała Agata Błaszyk z Koła z czasem 0:22:58, a wśród panów pierwszy na mecie zameldował się Tomasz Chawawko z Dębna, który dystans 5 km przebiegł w czasie 0:17:37.

Natomiast najszybciej maszerującą panią okazałą się Dorota Rogacz z Nowego Tomyśla z czasem 0:36:07, wśród panów bezkonkurencyjny był Ireneusz Lubiatowski z Gubina, który 5 km pokonał w czasie 0:31:21.

Pierwsza Urszulańska „5” zgromadziła na starcie 189 zawodników i zawodniczek, a ich relacje i wrażenia z trasy potwierdzają, że bieg na stałe może zagościć w kalendarzu imprez sportowych w Pniewach.

Zwycięzcy biegów dzieci i młodzieży:

Bieg przedszkolaka: Matylda Kucza i Wojciech Witczak
Szkoły podstawowe: Alicja Jakóbczyk i Cezary Fliger
Gimnazjum: Joanna Stefaniak i Karol Puk

Damian Łęszczak

 

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pniewach
Organizator wielu imprez sportowych, w tym także biegów ulicznych,
po raz pierwszy Urszulańskiej „5” i triathlonu.

 

www.osirpniewy.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
62-045 Pniewy, ul. Wolności 20
tel. 61 2936496, kom. 667690855

Zob. także: Ważniejsze wydarzenia związane ze 150-leciem urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Czytany 2697 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:58