×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

wtorek, 28 kwiecień 2015 21:10

Po sympozjum w 150-lecie urodzin św. Urszuli

W piątek 17 kwietnia 2015 roku w Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach obchody jubileuszu 150-lecia urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej zaczęły się o godz. 9.00.

Pierwszym punktem świątecznego programu było XI sympozjum z cyklu Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja, organizowane przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz Katedrę Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Zapowiedź i szczegółowy program sympozjum można znaleźć tutaj.

O sympozjum informowali również patroni medialni: „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki” (także w wiadomościach z terenu archidiecezji poznańskiej) i Radio Emaus.

Radio Emaus gościło w Pniewach cały dzień: nagrywało sympozjum, przeprowadzało wywiady z gośćmi i transmitowało dużą część popołudniowych uroczystości.

Sympozjum zatytułowane było: Św. Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie.

Licznie przybyłych gości, zgromadzonych w auli Domu Matki Założycielki, powitała m. Franciszka Sagun, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Wśród słuchaczy byli m.in. proboszczowie z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej oraz kapłani w szczególny sposób związani z kultem tej Świętej.

Oto kolejni prelegenci i tematy ich wystąpień:

Bp prof. dr hab. Henryk Wejman (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego): Połączenie modlitwy i pracy w życiu i pismach św. Urszuli Ledóchowskiej

Ks. prof. AI dr hab. Józef Augustyn SJ (Akademia Ignatianum w Krakowie, Dom Rekolekcyjny Księży Jezuitów w Czechowicach-Dziedzicach): „Niech każda pracuje nad dobrym odprawieniem rozmyślania”. Uwagi o ignacjańskiej metodzie rozmyślania w książce „Rozmyślania” Urszuli Ledóchowskiej

O. prof. dr hab. Jacek Kiciński CMF (Instytut Teologii Duchowości PWT we Wrocławiu): Aktualność wizji życia konsekrowanego św. Urszuli w czasach współczesnych

Ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal (Wydział Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie): „Testament” św. Urszuli jako synteza duchowości. Lektura tylko dla urszulanek Serca Jezusa Konającego?

S. Małgorzata Krupecka USJK (Centrum Duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie): Kobieta, zakonnica, Polka… Życie i duchowość św. Urszuli Ledóchowskiej jako aktualna propozycja ewangelizacyjna

Ks. prof. UAM dr hab. Jacek Hadryś (Wydział Teologiczny UAM w Poznaniu): Ewangelizacja przez radość w świetle doświadczeń i pism św. Urszuli Ledóchowskiej

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak (Wydział Teologiczny UPJPII w Krakowie): Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym – czego może uczyć św. Urszula?

 

Ks. dr Wojciech Mleczko CR (Wydział Nauk Społecznych UPJPII w Krakowie): Propozycje wychowawcze św. Urszuli Ledóchowskiej (na podstawie artykułów wstępnych w „Dzwonku św. Olafa”)

Ks. dr Dariusz Madejczyk (Parafia pw. św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie): Czy można dziś przekonująco pokazywać świętość?

Na zakończenie głos zabrali jeszcze: proboszcz parafii w Lipnicy Murowanej ks. Zbigniew Kras, rektor UPJP II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak i redaktor naczelny Radia Emaus ks. Maciej K. Kubiak. Następnie przełożona wspólnoty pniewskiej s. Maria Jachosz zaprosiła wszystkich na obiad, po którym chętni mogli zwiedzać sanktuarium w oczekiwaniu na Eucharystię, zaplanowaną na godz. 17.00.

Było to już drugie sympozjum, organizowane wspólnie z Katedrą Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wcześniejsze miało miejsce w Łodzi 19 maja 2012 roku i zainspirowane było słowami św. Jana Pawła II o św. Urszuli.

Relację z sympozjum łódzkiego można przeczytać tutaj. Publikacja z artykułami prezentowanymi podczas sympozjum łódzkiego już jest dostępna w formie ebooka: „Otrzymała od Ducha Świętego wielki charyzmat”: św. Urszula Ledóchowska i Urszulanki Serca Jezusa Konającego.

Również publikacja z rozszerzonymi wystąpieniami prelegentów z tegorocznego sympozjum pniewskiego już jest dostępna w formie elektronicznej:
Święta Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i społeczeństwie, red. s. Małgorzata Krupecka, ks. Wojciech Misztal, Kraków 2015, Wydawnictwo św. Jana Pawła II, Z prac Katedry Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, seria: Duchowość Klasztorów Polskich: Przekaz i Komunikacja, tom XI

O sympozjum...

Zob. także: Ważniejsze wydarzenia związane ze 150-leciem urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Czytany 3674 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:58