×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

poniedziałek, 01 czerwiec 2015 16:00

Gigantka intelektu

W piątek 29 maja 2015 roku o godz. 18.00 w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie przy ul. Tamka Mszy św. – związanej z przypadającym tego dnia wspomnieniem liturgicznym św. Urszuli oraz z obchodzonym w tym roku 150-leciem urodzin Świętej – przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. We Mszy św. wzięły udział nie tylko szare urszulanki i członkinie innych zgromadzeń zakonnych. Byli przyjaciele urszulańskiego Szarego Domu przy ul. Wiślanej, przedstawiciele rodziny Ledóchowskich oraz współparafianie urszulanek.

„Gigantka intelektu” – tak swoją relację z uroczystości zatytułowała Agnieszka Kurek Zajączkowska w warszawskim „Gościu Niedzielnym”.

Niżej zamieszczamy artykuł – z małym sprostowaniem: Szary Dom przy ul. Wiślanej nie jest jedynym domem szarych urszulanek w Warszawie. Prężnie działająca, choć mała wspólnota urszulańska mieszka w parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Młocinach.

O wspólnocie szarych urszulanek w Młocinach można się więcej dowiedzieć tutaj.

Gigantka intelektu

Gotowa poświęcić wszystko dla głoszenia Ewangelii. Taka była św. Urszula Ledóchowska.

Z okazji liturgicznego wspomnienia i 150. rocznicy urodzin św. Urszuli w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce odbyła się dziękczynna Eucharystia za dar życia i dzieło założycielki urszulanek szarych.

Kard. Kazimierz Nycz w homilii zauważył, że mimo iż św. Urszula wiele podróżowała, to „nie były to drogi przypadkowe, a zamiar Boży, by głosić Ewangelię”. Metropolita warszawski przypomniał również szczególne powołanie świętej. – Postawiła przed swoim zakonem charyzmat wychowania, który, Bogu dzięki, urszulanki realizują do dziś – mówił duchowny.

Zwrócił też uwagę na kontekst historyczno-polityczny, w jakim przyszło działać św. Urszuli. – Wszystkie jej dylematy odbywały się, kiedy Polska wybijała się na wolność. Różnie się do niej przyczyniali ówcześni wybitni Polacy. Swój udział miała w tym również św. Urszula – mówił kard. Nycz.

Wypunktował też przymioty szarej siostry. – Nie była tuzinkową osobą. Miała arystokratyczne zaplecze rodzinne. Była intelektualnym gigantem i wizjonerką. Była kimś! – wyliczał metropolita warszawski. Kardynał dziękował Kościołowi, że zaraz po śmierci Urszuli dostrzegł w niej świętość. – Jakże musiał się z tego cieszyć Jan Paweł II, który z urszulankami z Wiślanej związany był od lat! Przed wyborem na Stolicę Piotrową, kiedy tylko był w Warszawie, to właśnie tu nocował – przypomniał.

W Mszy św. uczestniczyli kapłani archidiecezji warszawskiej, urszulanki z rodzinami, siostry zakonne z innych zgromadzeń, a także mieszkańcy z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na której terenie znajduje się jedyny w Warszawie dom Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz centrum duchowości założycielki zakonu.

Jubileuszowe uroczystości 150. rocznicy urodzin św. Urszuli odbywają się w całej Polsce, a także w Loosdorf w Austrii, gdzie święta przyszła na świat, i w Danii, gdzie pracowała. W Warszawie 14 października br. pod przewodnictwem kard. Nycza przekazane zostaną relikwie świętej do Świątyni Opatrzności Bożej.

 

Agnieszka Kurek-Zajączkowska

Zob. też: Homilia ks. kard. Kazimierza Nycza

Zob. także: Ważniejsze wydarzenia związane ze 150-leciem urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Czytany 3382 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:52