×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

piątek, 08 maj 2015 23:58

„Najpierw była Julka” – Lipnica Murowana świętowała urodziny swojej świętej mieszkanki

Co robiła w swoje urodziny Julka Ledóchowska, kiedy przebywała w Lipnicy? Na pewno była na Mszy Świętej, może jeszcze pobiegła do kapliczki za dworem, a może właśnie dzień urodzin był dobrą okazją do okazania miłości innym? Minęło trochę lat – pisze s. Joanna Szcześniak – od czasów, kiedy Julia z rodziną przebywała w Lipnicy Murowanej.

Przygotowania do jubileuszu 150-lecia urodzin św. Urszuli rozpoczęły się dużo wcześniej. Razem z dziećmi ze szkoły podstawowej przygotowałyśmy pociąg prowadzony przez św. Urszulę, jadący do nieba. Dzieci, każde na swoim wagoniku, narysowały, w czym chciałyby naśladować Świętą. Uczniowie klas II wykonali także kwiaty z bibuły, podobne do tych, które w Lipnicy dodaje się do palm na Niedzielę Palmową.

Czas przygotowań był także bardzo intensywny dla naszej wspólnoty. Wypiekłyśmy 500 ciasteczek w kształcie serca, żeby je po Mszy Świętej rozdać przed kościołem. Każde ciasteczko było owinięte w folię – praca przy zawijaniu dała nam wiele radości.

Uroczysta Msza Święta, sprawowana 26 kwietnia, rozpoczęła się w naszym kościele parafialnym o godz. 10.30. Głównym celebransem był bp Władysław Bobowski. W homilii hierarcha przypomniał postać św. Urszuli, wskazując ją jako wzór, który możemy dzisiaj naśladować. Podkreślił, że Matka Urszula jest szczególnym przykładem i orędowniczką w niebie dla nauczycieli i wychowawców. W darze ołtarza siostry złożyły ikonę św. Urszuli oraz owoce, a dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych bukieciki kwiatów, postawione przy relikwiach Świętej.

Współkoncelebransami Mszy św. byli: ks. proboszcz Zbigniew Kras, ks. wikary Marek Kuczak, ks. prof. Ireneusz Stolarczyk, księża pochodzący z Lipnicy Murowanej: Stanisław Świątek, Jan Banach, Antoni Piś (wychowanek s. Teresy Łużyńskiej), Jan Rogowski oraz księża z naszego dekanatu. W uroczystości wzięła też udział s. Beata Mazur, przełożona centrum warszawskiego, która przywitała ks. biskupa oraz wszystkich gości. Przyjechały siostry z Zakopanego, a także urszulanki Unii Rzymskiej z Tarnowa i Kosarzysk oraz siostry misjonarki św. Piotra Klawera z Krosna. Byli obecni przedstawiciele władz naszej gminy: Tomasz Gromala, wójt gminy, Stanisław Włodarczyk, przewodniczący Rady Gminy, Danuta Musiał, sekretarz gminy, Beata Pajor, dyrektor Przedszkola Samorządowego im. św. Urszuli Ledóchowskiej, Danuta Szot, dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Murowanej, oraz Jan Rosik, dyrektor Zespołu Szkół w Łąkcie Górnej. Oprawę muzyczną zapewnił nasz lipnicki chór parafialny.

Po Mszy Świętej zaprosiłyśmy gości na obiad. Był też czas na podziwianie Lipnicy, obejrzenie dworu Ledóchowskich, odwiedzenie kapliczki, przy której modliła się św. Urszula. Siostry urszulanki Unii Rzymskiej, które przybyły ze swoim kapelanem ks. Ireneuszem, były pod dużym wrażeniem Lipnicy i pamiątek po św. Urszuli. Ks. Ireneusz przez trzy lata mieszkał w Lipnicy, we dworze, i odprawiał Mszę Świętą w naszym domu. W czasie zwiedzania nie brakowało więc miłych wspomnień z tamtego czasu.

Przed nami rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Przedszkolaków pt. „Gdy poznaję życie św. Urszuli Ledóchowskiej – za czym najbardziej tęsknię?”. W najbliższym czasie przybędą do nas jubileuszowi goście, indywidualnie i grupowo, z różnych stron Polski. Będą chcieli dotknąć lipnickich śladów Julii – św. Urszuli.

Przed nami także rok naszej osobistej formacji, wpatrywania się w życie Założycielki, abyśmy same stawały się podobne do Niej, a przez to coraz bardziej podobne do Jezusa.

s. Joanna Szcześniak

 

Zob. także: Ważniejsze wydarzenia związane ze 150-leciem urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Czytany 2978 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:49