×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

piątek, 31 lipiec 2015 14:00

Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki dla dzieci

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych do udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-literackim: „BĄDŹMY NIBY PIÓRO W RĘKU BOGA” – św. Urszula Ledóchowska.

Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci postacią św. Urszuli Ledóchowskiej w 150 rocznicę jej urodzin i zachęcanie uczniów do podejmowania prób literackich i plastycznych.

Organizatorzy: Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz Parafia Wszystkich Świętych w Warszawie.

Patronat honorowy: Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Termin nadsyłania prac: 30 września 2015 r.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali finałowej 14 października 2015 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

 

Regulamin konkursu

 

Regulamin konkursu (w pliku – do pobrania)

„Bądźmy niby pióro w Jego rękach…”
św. Urszula Ledóchowska

 

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK
ul. Wiślana 2
00-317 Warszawa

 

tel. 782 544 862
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.urszulanki.pl

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI

 

„BĄDŹMY NIBY PIÓRO W RĘKU BOGA” – św. Urszula Ledóchowska

 

R E G U L A M I N

 

 

 

Cel konkursu:

 

 • Zainteresowanie uczniów postacią św. Urszuli Ledóchowskiej w 150. rocznicę Jej urodzin.
 • Zachęcanie uczniów do podejmowania prób literackich i plastycznych.

 

 

 

Organizatorzy:

 

 • Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK
 • Parafia Wszystkich Świętych w Warszawie

 

Patronat honorowy:

 

 • Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Metropolitalnej Warszawskiej

 

Uczestnicy:

 

 • Konkurs skierowany jest do dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-VI szkół podstawowych w Polsce.
 • Przedszkolaki i uczniowie klas I–III przygotowują prace plastyczne związane z życiem i działalnością św. Urszuli Ledóchowskiej.

 

Prace powinny być wykonane na papierze typu blok rysunkowy lub brystol w formacie nie mniejszym niż A4 (210x297 mm), dowolną techniką (ołówek, kredki, węgiel, farby, wydzieranka itp.); do konkursu można też zgłaszać prace przestrzenne (rzeźby oraz kompozycje plastyczne).

 

 • Uczniowie klas IV-VI piszą własne wiersze, opowiadania lub listy związane z życiem i działalnością św. Urszuli Ledóchowskiej.
 • Wiersze, opowiadania lub listy powinny być napisane na komputerze czcionką wielkości „14” (z załączoną formą elektroniczną).
 • Każdy uczestnik konkursu powinien opatrzyć pracę tytułem oraz swoimi danymi: imię i nazwisko, klasa (wiek), nazwa szkoły, adres zamieszkania (numer tel., e-mail). Dane te będą służyć do kontaktu organizatora z uczestnikiem konkursu.
 • Wzięcie udziału w konkursie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych nagrodzonych osób oraz ich opiekunów. (Ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku, Dz. U. Nr 133, poz. 833, z późn. zm).

 

Udział w Konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem prawa na wykorzystanie prac przez organizatora konkursu. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane autorom.

 

Termin nadsyłania prac: 30 września 2015 r.

 

Prace należy składać osobiście lub nadsyłać pocztą na adres:

 

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, ul. Wiślana 2, 00 -317 Warszawa, z dopiskiem „KONKURS”.

 

Prace literackie mogą być przesyłane również drogą e-mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Nagrody:

 

 • Zwycięzcy konkursu zostaną wyróżnieni nagrodami i dyplomami. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali finałowej 14 października 2015 r. o godz. 11.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
 • O wynikach konkursu uczestnicy zostaną powiadomione pisemnie lub telefonicznie.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

 

W imieniu Organizatorów – s. Beata Zawiślak

 

2015, Konkurs plastyczno-literacki dla dzieci

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe (w pliku – do pobrania)

 

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI

 

„BĄDŹMY NIBY PIÓRO W RĘKU BOGA” – św. Urszula Ledóchowska

 

 

 

INFORMACJE DODATKOWE

 

Julia urodziła się w Loosdorf, w Austrii, w Poniedziałek Wielkanocny 17 kwietnia 1865 roku. Dzieciństwo spędziła na obczyźnie, rodzina ojca musiała wyemigrować po powstaniu listopadowym. Miała trzech przyrodnich braci, starszą siostrę Marię Teresę i młodsze rodzeństwo: Włodzimierza, Marię, Ernestynę, Franciszkę, Ignacego oraz dwoje najmłodszych, którzy zmarli w niemowlęctwie. Bardzo młodo zmarła też Maria.

 

Julia odebrała staranną edukację w domu i ukończyła szkołę, prowadzoną przez siostry zakonne. O sobie tak pisała: „Aż do 16 roku życia byłam rozpuszczonym łobuziakiem, wdrapywałam się na wszystkie drzewa, nie tylko w ogrodzie, ale nawet na spacerach szalałam jak głupia”. Była żywa, wesoła, miała miłe usposobienie i dużo wdzięku. „Chętnie oddawała się sportom. Ślizgawka, pływanie, konna jazda były jej ulubionymi rozrywkami...”.

 

Mimo iż mieszkała w Austrii, dobrze wiedziała, że do Polski należy i że tam są jej korzenie. Ojciec, Antoni, dbał, by dzieci znały historię i tradycję swojej Ojczyzny, matka, Szwajcarka, Józefina Salis-Zizers, choć sama nie mówiła po polsku, popierała ideę powrotu rodziny na ziemie polskie. Osiemnaste urodziny Julia obchodziła już w Krakowie. Rodzina zamieszkała w Lipnicy Murowanej, malowniczo położonej miejscowości niedaleko Bochni.

 

Ważną cechą Julii była stała troska o pogodę ducha. Rozumiała, że do drugiego człowieka najkrótsza droga prowadzi przez uśmiech. Określenie „promyk słoneczny” stało się jej drugim imieniem.

 

Dużą zaletą Julii była konsekwencja. 18 sierpnia 1886 roku wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie, a 28 kwietnia 1889 roku złożyła śluby wieczyste, tym samym oddając się na zawsze ukochanemu przez siebie Bogu.

 

Po złożeniu ślubów siostra Urszula rozpoczęła pracę w prowadzonej przez siostry szkole z internatem dla dziewcząt. W wolnych chwilach – malowała obrazy. Jako przełożona klasztoru krakowskiego założyła tam pierwszy w Polsce akademik dla studentek, których coraz więcej podejmowało naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Po 21 latach życia w krakowskim klasztorze matka Urszula wyjechała do Petersburga, aby tam założyć misyjną placówkę urszulanek i rozpocząć z siostrami pracę wśród młodzieży.

 

Wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 roku zmusił ją do opuszczenia Rosji. Szwecja, Norwegia, Dania – to teren działalności matki Urszuli przez kolejnych sześć lat. Bardzo kochała Polskę i gdy Ojczyzna walczyła o odzyskanie niepodległości, ona ofiarnie opowiadała społeczeństwom krajów skandynawskich o umiłowanym kraju, do którego nie mogła wrócić. Współpracowała z Henrykiem Sienkiewiczem i Ignacym Paderewskim w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Umiała dla dobrej sprawy gromadzić wokół siebie ludzi różnych poglądów i wyznań. Często powtarzała: „Moją polityką jest miłość” – i rzeczywiście te słowa realizowała.

 

W 1920 roku matka Urszula Ledóchowska wraca do odrodzonej Ojczyzny. Wraz z nią przyjeżdżają siostry i dzieci – polskie sieroty. W Pniewach koło Poznania zaczyna się historia nowego zgromadzenia zakonnego – sióstr urszulanek Serca Jezusa Konającego. Do dziś szare urszulanki – jak chciała założycielka – zajmują się szczególnie dziećmi i młodzieżą, ale też wszystkimi, którzy potrzebują pomocy.

 

Matka Urszula nie ustawała w pracy, którą było dawanie każdemu Bożej miłości. Problemów przybywało, a ona, jak wspominają ludzie, którzy ją znali, była zawsze pogodna i uśmiechnięta, zawsze miała dla każdego dobre słowo. Dużo podróżowała, odwiedzając prężnie działające placówki szarych urszulanek w Polsce, we Włoszech i we Francji. Pisała listy, artykuły publicystyczne, powieści dla dzieci, rozważania duchowe dla sióstr. Spotykała się z ludźmi, przemawiała do licznej publiczności na kongresach, występowała w mediach (m.in. w Polskim Radiu). Ceniona była jako doświadczona nauczycielka i wychowawczyni, wielka patriotka, mądra kobieta…

 

Zmarła w Rzymie 29 maja 1939 roku. Czterdzieści cztery lata później, 20 czerwca 1983 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował ją w Poznaniu podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski. Odtąd Kościół obchodzi jej święto 29 maja. Sześć lat później jej ciało, zachowane w całości mimo upływu 50 lat od śmierci, zostało przewiezione do Ojczyzny i złożone w Pniewach. 18 maja 2003 roku w Rzymie Jan Paweł II ogłosił ją świętą.

 

 

 

Niektóre strony internetowe, na które warto zajrzeć, przygotowując się do konkursu:

 

www.urszulanki.pl

 

www.sanktuarium-pniewy.pl

 

www.przemyska.pl/2014/05/29/swieta-urszula-do-serca-wszystkich-przytula

 

www.przemyska.pl/2014/05/19/wyprawa-po-usmiech

 

www.przemyska.pl/2014/06/19/wyprawa-po-usmiech-2

 

www.vod.tvp.pl/audycje/dla-dzieci/ziarno/wideo/swieta-urszula-ledochowska/19729563

 

Zob. także:

14 października 2015 roku: uroczystość wprowadzenia relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej

 

 

 

Patronaty medialne

2015, Konkurs plastyczno-literacki dla dzieci (patroni medialni)

2015, Konkurs plastyczno-literacki dla dzieci (patroni medialni)

2015, Konkurs plastyczno-literacki dla dzieci (patroni medialni)

2015, Konkurs plastyczno-literacki dla dzieci (patroni medialni)

Czytany 5542 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:48