×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

środa, 05 sierpień 2015 11:41

14 października 2015 roku: uroczystość wprowadzenia relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej

Obchody jubileuszu 150-lecia urodzin św. Urszuli – celebracje liturgiczne i inne wydarzenia – będą trwały jeszcze w różnych miejscach jesienią tego roku, dając okazję do wspólnego świętowania i do przypomnienia wszystkim Polakom tej wielkiej, świętej kobiety, której duchowość, przykład życia oraz wstawiennictwo może pomóc dziś wielu ludziom, szukającym wsparcia w skomplikowanych realiach życia.

Wśród planowanych wydarzeń jest uroczystość wprowadzenia relikwii św. Urszuli do Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się ona 14 października br. (środa), w święto Komisji Edukacji Narodowej, o godz. 12.00.

Nie bez przyczyny wybrana została data zbiegająca się ze świętem nauczycieli i wychowawców, jest to bowiem okazja do wyakcentowania niezastąpionej roli, jaką dla teraźniejszości i przyszłości Polski mają do odegrania pedagodzy.

Trwające w tym samym czasie (4-15 października) obrady Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym” skłaniają do wyakcentowania także wychowawczej roli rodziny katolickiej.

W święto wychowawców i wychowanków zapraszamy więc do Świątyni Opatrzności Bożej wszystkie instytucje oświatowo-wychowawcze, którym patronuje św. Urszula, a także nauczycieli, wychowawców i katechetów – zwłaszcza z obu diecezji warszawskich – oraz wszystkich ludzi zatroskanych o wychowanie młodego pokolenia.

Zapraszamy także parafie pw. św. Urszuli, mieszkańców ul. św. Urszuli Ledóchowskiej w sąsiedztwie Świątyni Opatrzności Bożej oraz wszystkich czcicieli św. Urszuli.

Św. Urszula znana jest jako utalentowana i zasłużona nauczycielka i wychowawczyni dzieci i młodzieży, a także wychowawczyni matek i wychowawczyń. Aktualność i skuteczność jej systemu wychowawczego jest przedmiotem analiz w publikacjach z zakresu pedagogiki katolickiej. Jest patronką ponad dwudziestu instytucji oświatowo-wychowawczych: szkół, przedszkoli, świetlic, drużyn harcerskich i in. w Polsce i w innych krajach. Ten aspekt został wyakcentowany także w okolicznościowej uchwale Senatu RP z 5 marca 2009 roku, honorującej św. Urszulę jako aktualny dziś wzór patriotki.

Św. Urszula była też promotorką wychowania przez Eucharystię, czemu służyło przeszczepienie przez nią na grunt polski Krucjaty Eucharystycznej. Ideę tę kontynuuje obecnie Eucharystyczny Ruch Młodych.

 

 

Program uroczystości

 

przekazania relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej

 

 

 

14 października 2015 roku (środa)

 

Święto Komisji Edukacji Narodowej

 

 

 

10.30 „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy” – koncert poetycko-muzyczny w hołdzie św. Urszuli Ledóchowskiej (zwiastun) w wykonaniu artystów scen warszawskich (scen. i reż. Barbara Dobrzyńska)

 

11.00 Wykład prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht pt. „Święta Urszula Ledóchowska – uśmiechnięta Patronka wychowania do trudnych czasów”

 

11.30 Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego dla dzieci „Bądźmy niby pióro w ręku Boga”

 

12.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza

 

Zob. też:

Ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki dla dzieci „Bądźmy niby pióro w ręku Boga”

Ważniejsze wydarzenia związane ze 150-leciem urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Czytany 4498 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:47