×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

piątek, 08 maj 2015 10:00

Jubileuszowe obchody w Lublinie

Jubileusz 150-lecia urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej w szczególny sposób obchodzono w parafii pod wezwaniem św. Urszuli na lubelskim Węglinie. Parafianie przygotowywali się do uroczystości poprzez triduum poświęcone Świętej Patronce. Przez kolejne trzy dni urszulanka, s. Małgorzata Serafinko, założycielka i moderatorka grupy parafialnej Szkoła radości św. Urszuli, wygłaszała prelekcje, charakteryzując główne rysy duchowości Świętej.

W pierwszym dniu refleksje koncentrowały się wokół Eucharystii. Dla św. Urszuli, wyjaśniała s. Małgorzata, Eucharystia stanowiła centrum życia, skarb, szczęście, wszystko na ziemi. Miłość do Jezusa w tabernakulum była stałym motywem jej życia. Stąd ta Apostołka Eucharystii potrafi wprowadzić wierzących w krainę przyjaźni z Jezusem-Hostią. Siostra przytaczała słowa Patronki parafii: „Idźmy do Jezusa, który w Sakramencie Miłości na nas czeka i łaski rozdaje. Idź do Jezusa, jak dziecko do matki, jak przyjaciel zmęczony do przyjaciela – po pociechę i radę. Idź, powiedz twemu Jezusowi, co ci leży na sercu”.

W drugim dniu duchowych przygotowań tematem rozważań była tajemnica Serce Jezusa. I tutaj św. Urszula okazała się dobrą przewodniczką. Przytoczone przez s. Małgorzatę słowa Świętej wlewały ufność i świadomość obecności najlepszego na ziemi Serca blisko każdego chrześcijanina: „przytulajcie się do Serca Jezusa, trwajcie blisko Jego Serca, tam źródło łask”. Zostały też przypomniane słowa św. Jana Pawła II, który właśnie za to natchnienie św. Urszuli do kultu Serca Jezusa Konającego dziękował w trakcie modlitwy przy jej relikwiach w maju 1989 roku.

W ostatnim dniu parafianie wysłuchali konferencji poświęconej Maryi. Mogli usłyszeć o relacji św. Urszuli do Matki Bożej i poznać bliżej sposób, w jaki Ją kochała i czciła. Święta często powtarzała: „Maryja, raczej cudem przyjdzie wam z pomocą, niż miałaby was opuścić”.

W niedzielnie południe odbyła się główna uroczystość: Msza św. w wypełnionej po brzegi świątyni. Na początku liturgii ks. proboszcz Antoni Socha zachęcił do składania duchowych kwiatów na ręce Świętej Jubilatki. W homilii natomiast zwrócił uwagę na to, że skoro obchodzimy urodziny, to znaczy, że ten ktoś żyje: „Święci nie umierają, oni przechodzą przez śmierć i żyją w Bogu, i opiekują się nami. Jakże potrzebni są świeci! Jakże potrzebna jest św. Urszula! – przekonywał. – Niech ona uczy nas poznawać Boga, z Bogiem i po Bożemu postępować”. Liturgię upiększał śpiew chóru dziecięco-młodzieżowego oraz członków Eucharystycznego Ruchu Młodych z naszej parafii, działającego pod kierunkiem s. Magdaleny Sitkowskiej. Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz wraz z przedstawicielami Rady Parafialnej złożyli podziękowanie na ręce przełożonej wspólnoty urszulanek s. Beaty Jachymskiej za gorliwą posługę i aktywną obecność sióstr w parafii.

Po Mszy św. miało miejsce rozstrzygniecie ogólnopolskiego konkursu piosenki religijnej „Święty to przyjaciel...”. Podstawowym celem konkursu była promocja kultury chrześcijańskiej. Konkurs popularyzował także spuściznę polskich świętych. W roku jubileuszu urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej dawał możliwość poznawania jej zwyczajnej, a jakże niezwykłej drogi do świętości, umiłowania Boga i Ojczyzny. Do konkursu zgłosiło się 24 wykonawców – solistów oraz zespoły muzyczne.

Wszyscy czuliśmy obecność św. Urszuli wśród nas, kiedy wznosiliśmy oczy ku jej obrazowi, na którym ciepło, po matczynemu uśmiecha się do każdego z nas.

Szare urszulanki
ze wspólnoty przy ul. Orlanda w Lublinie

 

Czytany 2409 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:49