×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

poniedziałek, 18 maj 2015 12:21

Notturno w kolorze szarym

Jeszcze jedną możliwość wspólnego świętowania proponuje Gabriela Kurylewicz, która najbliższy koncert w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów na Starym Mieście w Warszawie – w poniedziałek 25 maja 2015 roku o godz. 20.00 – postanowiła dedykować św. Urszuli Ledóchowskiej.

 

Oto zaproszenie i wyjaśnienie artystki:

Notturno w kolorze szarym – Wieczór muzyki, poezji i filozofii w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów 25 maja o godz. 20.00 – jest moim osobistym wyrazem uszanowania złożonym św. Urszuli Ledóchowskiej. Jej postanowiłam zadedykować dwie miniatury na fortepian solo skomponowane przez mojego ojca Andrzeja Kurylewicza, a mianowicie Modlitwę op. 58 i La Valse Minime op. 56.

Utwory Andrzeja Kurylewicza następne w programie, a więc Sekwencje Nad Niemnem, Tryptyk na fortepian solo, a później fragmenty prozy – Kartki z dziennika, a także Moods na kontrabas solo i ponownie na fortepian Rozgrzewki i Pavana oraz, na koniec, Somnambulicy, Kołysanka z Nie-boskiej Komedii i Czułość na fortepian i kontrabas – to wypowiedzi programowe (inspirowane polską poezją lub prozą) lub zupełnie abstrakcyjne, jednak niosą ze sobą pewne przesłanie podstawowe, bardzo ważne w twórczości mojego Ojca. Ośmielam się powiedzieć, że muzyka ta przekazuje szlachetną, duchową jasność i szczerość – claritas słyszalną w jej melodii, rytmie, harmonii (poliharmonii) i myśli. Dwa utwory pierwsze są głęboko kontemplacyjną, metafizyczną, pogodną modlitwą.

Tak się składa, że przed laty mój ojciec woził mnie volkswagenem garbusem z domu na Brzozowej na ul. Wiślaną do przedszkola Sióstr Urszulanek i było to dla mnie ważne, bo bardzo to miejsce lubiłam, a siostrę Henriettę kochałam. Później, w czasach studiów, na furcie Urszulanek meldowałam się po klucz dwa razy w tygodniu, śpiesząc na seminarium profesora Stefana Swieżawskiego. A teraz ze wzruszeniem podsumowuję te złożone, wielowarstwowe dzieje moją dedykacją dla św. Urszuli Ledóchowskiej i Sióstr Urszulanek.

Wracając do koncertu, będzie to wieczór muzyki, poezji i filozofii. Muzyka będzie rzeczywistością, w której będą Państwo mogli usłyszeć kilka wierszy mojego kolegi poety Grzegorza Drojewskiego, dalej esej o powadze godności przygotowany przez Stanisława Gromadzkiego, a także moją opowieść o psie filozoficznym i wybrane wiersze z tomu Rymki. Tytułowe Notturno pochodzi z Rymków, a kolor szary – sami się Państwo domyślcie!

Serdecznie zapraszam.

 

Gabriela Kurylewicz

 

Warszawa 18 maja 2015

Informacja o koncercie na stronie Piwnicy Artystycznej Kurylewczów

Czytany 2244 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:53