×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

niedziela, 15 luty 2015 15:00

Prosto z Filipin

2015, s. Maria Lange USJK, misjonarka na FilipinachTygodnik „Idziemy” [nr 4 (487) z 25 stycznia 2015 r.] przed Dniem Życia Konsekrowanego zamieścił wywiad z s. Marią Lange, szarą urszulanką – misjonarką na Filipinach.

S. Maria opowiada o specyfice tego kraju, zwłaszcza w kontekście wizyty papieża Franciszka. Mówi też o naszej, urszulańskiej służbie na Filipinach.

Jesteśmy obecne na Filipinach od dwunastu lat. Od samego początku podjęłyśmy się apostolstwa w więzieniach i zostałyśmy zaproszone do tej pracy przez miejscowego biskupa, a obecnie kardynała L.A. Tagle. Pod naszą stałą opieką są dziś trzy więzienia z ok. 1200 więźniami. Realizujemy program, który związany jest z rokiem liturgicznym: Msze św., katechezy, celebracje Słowa Bożego, sakramenty, procesje, rekreacje, misje medyczne, wsparcie psychologiczne – przy udziale kapłanów, kleryków i różnych grup parafialnych. Duszpasterstwo obejmuje też dzieci więźniów, które bez opieki i środków do życia znalazłyby się na ulicy. Szukamy dla nich schronienia i najczęściej są to domy dziecka. Dzięki pomocy sponsorów z Polski i Włoch możemy prowadzić „adopcje dzieci na odległość”, czyli pomagać rodzinom w kształceniu i dożywianiu dzieci. Pod opieką mamy 30 rodzin, czyli około 145 osób. Wspólnie z nimi przygotowujemy się tutaj do 150. rocznicy urodzin założycielki naszego zgromadzenia, św. Urszuli Ledóchowskiej. Organizujemy na każdym poziomie wiekowym spotkania katechetyczne, będące pomocą rodzinie w formacji chrześcijańskiej i w przygotowaniu do sakramentów. Nasze młode filipińskie siostry aktywnie udzielają się w różnych akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Zgromadzeń Zakonnych w naszym regionie i są animatorkami podczas Dnia Młodych (ok. 2 tys. osób) oraz uczestniczą w Campus Ministry (centra duchowe) w szkołach średnich. Prowadzimy rekolekcje dla różnych grup wiekowych. Wspieramy jak możemy ubogich, którzy codziennie pukają do naszych drzwi.

Tu można przeczytać cały wywiad

Rodziców s. Marii – Elżbietę i Andrzeja Lange – zapytano, jak przeżywają powołanie zakonne córki.

Tutaj można posłuchać ich odpowiedzi

Czytany 2892 razy