×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

piątek, 01 maj 2015 10:53

Święto patronalne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. św. Urszuli w Klimontowie

17 kwietnia 2015 roku, jubileusz urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej, był równocześnie dorocznym świętem Patronki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie. Szkoła pielęgnuje dobre tradycje, obchodząc uroczyście swoje patronalne święto, bierze też udział w przedsięwzięciach o szerszym zakresie, takich jak Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Te dwie okazje splotły się w tym roku w przeddzień urodzin św. Urszuli, czyli w czwartek 16 kwietnia. Wtedy to społeczność klimontowskiego Zespołu Szkół obchodziła swoje święto patronalne.

Rozpoczęło się ono Mszą św. sprawowaną w podominikańskim kościele pw. św. Jacka. Eucharystii przewodniczył ks. dr Marcin Hanus z Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu, a koncelebrował i kazanie wygłosił ks. katecheta Robert Capała. Pierwszym radosnym akcentem po Mszy św. było wręczenie przez Andrzeja Darowskiego, przedstawiciela Akcji Katolickiej, nagrody książkowej i dyplomu uczennicy Weronice Lasocie z Nawodzic za wykonanie konkursowej pracy plastycznej.

Następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej ZSP, gdzie młodzież przedstawiła społeczności szkolnej i kapitule festiwalu program artystyczny o św. Urszuli Ledóchowskiej. Zaprezentowano też prace plastyczne, przygotowane na tegoroczną edycję „Eutrapelii”. Tematem przewodnim były słowa „Błogosławieni, którzy czynią pokój”. Prace przedstawiały różne symbole pokoju, takie jak gołąbek, oko Opatrzności Bożej, gest podania dłoni, tęczę oraz postacie kojarzące się z wysiłkiem na rzecz pokoju: Ojca Świętego Jana Pawła II, św. Franciszka, św. Matkę Teresę z Kalkuty, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę i sługę Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Prezentacje były przeplatane utworami muzycznymi wykonywanymi przez uczennice. Ostatnim akcentem była wspólna modlitwa o pokój słowami św. Franciszka: „Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju”.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Maria Kubik, która przypomniała, dlaczego św. Urszula jest tak ważną postacią dla społeczności szkolnej. Następnie głos zabrała kapituła festiwalu w składzie: ks. dr Marcin Hanus, Alicja Szewczyk i Barbara Chodorek, wyrażając wielkie uznanie młodzieży za program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem p. Urszuli Maj, która była autorką scenariusza i czuwała nad jego realizacją. Uroczystość była filmowana przez telewizję Stella ze Stalowej Woli.

Zarówno widzowie, jak i wykonawcy wyrazili nadzieję, że za rok znów uda się coś pięknego przygotować.

Tekst i zdjęcia:
ks. Robert Capała

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Klimontowie

Zob. także: Ważniejsze wydarzenia związane ze 150-leciem urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Czytany 2113 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 14:56