×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

środa, 25 listopad 2015 16:24

Uroczyste obchody 100-lecia przybycia św. Urszuli Ledóchowskiej do Kopenhagi

Kopenhaga, 15 XI 2015 r.Kopenhaga, stolica i największe miasto Królestwa Danii, położona na największej duńskiej wyspie Zelandia, czwarte co do wielkości miasto w Skandynawii. W 1914 roku liczba jej mieszkańców osiągnęła 615 tys., a sama Kopenhaga, niegdyś osada rybacko-targowa, stała się nowoczesnym miastem przemysłowym. Do tego miasta w listopadzie 1915 r., dokładnie 100 lat temu, po raz pierwszy przybyła św. Urszula Ledóchowska, by poprzez wygłaszane konferencje włączyć się w inicjatywy Komitetu Pomocy dla Ofiar Wojny w Polsce.

Tak św. Urszula w Historii Kongregacji wspomina te dni: „Pierwsza pisemna próba, by urządzić w tym kraju konferencję, źle wypadła. Pani, do której się w tej sprawie udałam, odpisała dość chłodno, że nie każdy może liczyć na dobre przyjęcie w Kopenhadze, że tam potrzeba dobrych sił. Wyratowała mnie żona duńskiego posła w Sztokholmie, pani Scavenius. Zainteresowała całą sprawą swoją matkę, żonę radcy stanu, Louise Hansen. Ta wraz z panią Alberti zajęła się urządzeniem konferencji w Kvindelig Laeseforening. Rzeczywiście, świetnie ją obie przygotowały (…). Pierwszą konferencję miałam 18 listopada w Kvindelig Laeseforening, po francusku. Sala przepełniona, rozmaite poselstwa, bardzo elegancka publiczność. Wielkie było zainteresowanie i dużo mi okazano sympatii. Nazajutrz mówiłam po szwedzku w Odd Fellow Palaeed. Przyszedł i Georg Brandes. I choć ludzi było nie tak dużo, około 500 osób, to i tu wielkie było zainteresowanie (…). 16 listopada miałam konferencję u ojców jezuitów: Katolicyzm w Polsce. Dostałam też list z prowincji z zaproszeniem na konferencję, ale musiałam odmówić i wrócić do Djursholmu. Pożegnałam serdecznie moje nowe duńskie przyjaciółki i przyjaciół, bo i tych już znalazłam”.

Z okazji setnej rocznicy przybycia św. Urszuli do Danii Polska Misja Katolicka w Danii oraz Federacja organizacji polskich i polsko-duńskich POLONIA 15 listopada zorganizowały w kościele św. Anny w Kopenhadze uroczyste obchody, na które pojechałam wraz z m. Jolantą Olech. Obchody rozpoczęły się spotkaniem i konferencją ks. abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, na temat patriotyzmu św. Urszuli. Potem nawiązała się krótka dyskusja. Głos zabrała m. Jolanta Olech, dziękując ojcom redemptorystom za podjęcie trudu przygotowań, jak również Federacji POLONIA oraz siostrom służebniczkom, których wspólnota pięknie włączyła się w całą uroczystość. M. Jolanta przypomniała także, że etap skandynawski w życiu św. Urszuli był bardzo ważny i związany z tworzeniem się naszego Zgromadzenia. Był to jednocześnie czas doświadczania wielkiej dobroci i wsparcia, jakie Skandynawowie okazali św. Urszuli, a za jej pośrednictwem również Polsce.

W uroczystości wzięli udział: ordynariusz kopenhaski ks. bp Czesław Kozon, pastor polskiego pochodzenia Bent Christensens, proboszcz parafii św. Anny w Kopenhadze o. Wiesław Podlach CSsR, rektor Polskiej Misji Katolickiej o. Leszek Kapusta CSsR, dyrektor kolegium jezuickiego przy parafii św. Augustyna w Kopenhadze o. Michał Gutkowski SJ, przewodnicząca Federacji Polskich Związków Polonijnych w Danii p. Lidia Szuster – wraz z Honorowym Przewodniczącym Federacji p. Romanem Śmigielskim, ks. Jan Buczkowski pracujący w Szwecji wraz z panią p. Hanną Engstedt (absolwentką naszej szkoły pniewskiej z roku 1962) i jej mężem. Na ciąg dalszy uroczystości dojechała również p. Henryka Mościcka-Dendys – nowo mianowana Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Danii.

Po konferencji uczestnicy przeszli do kościoła, gdzie mogliśmy obejrzeć Inwokację – montaż słowno-muzyczny pt. Służyć Bogu i Ojczyźnie, oparty na tekstach św. Urszuli. Stanowił on bezpośrednie przygotowanie do Eucharystii, której przewodniczył i podczas której homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski. Wzruszające było zaangażowanie ludzi, zarówno młodych, jak i starszych. Obecne były poczty sztandarowe oraz dzieci w polskich strojach ludowych.

Wdzięczne jesteśmy Panu Bogu za czas pobytu św. Urszuli w krajach skandynawskich. Wdzięczne jesteśmy też społeczeństwu duńskiemu za dobro okazane przed laty św. Urszuli, jak również za ogromną życzliwość i serdeczność, której doświadczyłyśmy podczas naszego pobytu w Kopenhadze.

s. Iwona Dworska

Kopenhaga, 15 XI 2015 r.Kopenhaga, 15 XI 2015 r.Kopenhaga, 15 XI 2015 r.Kopenhaga, 15 XI 2015 r.

Relacja na stronie Federacji „Polonia”

Po duńsku

Czytany 2639 razy