Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 16 maj 2022 11:07

Kongres powołaniowy w Paryżu - wydarzenie pełne nadziei dla Kościoła we Francji!

W dniach od 29 kwietnia do 1 maja 2022 roku odbył się w Paryżu Krajowy Kongres Powołań. Wzięło w nim udział około 500 osób. Kongres rozpoczął się kolokwium na temat: „Życie oddane Chrystusowi i Królestwu Bożemu”, w którym uczestniczyły osoby zaangażowane w duszpasterstwo młodzieży i powołań w diecezjach francuskich. Od piątku rana aż do sobotniego popołudnia odbywały się konferencje i warsztaty na temat powołania w Biblii, w nauczaniu Kościoła - w szerokim rozumieniu, jak również powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Mogliśmy wysłuchać też kilku świadectw osób powołanych. Nie zabrakło oczywiście chwil na wspólną modlitwę i codzienną Eucharystię. Wszystko to sprawiło, że kolokwium było bardzo interesujące i ubogacające...

Tuż po zakończeniu kolokwium rozpoczął się festiwal młodzieżowy pod hasłem: „Twoje życie jest misją!”. Dwa dni radości, modlitwy i refleksji bardzo ubogaciły młodzież, która przyjechała z różnych części Francji. W sobotnie popołudnie, po interesującym wykładzie brata Adriana Candiarda, dominikanina, pielgrzymowaliśmy w ośmiu grupach od kościoła św. Ignacego do Bazyliki Najświętswego Serca na Montmartre (około 5 km). W czasie tej niezwykłej pielgrzymki ulicami Paryża odmawialiśmy różaniec, zatrzymując się co jakiś czas w różnych kościołach.

W sobotni wieczór w bazylice na Montmartre odbyło się czuwanie modlitewne, które rozpoczęło się od świadectw młodych ludzi, którzy znaleźli już swoje powołanie. Wspólna adoracja i spowiedź trwały aż do północy. Następnie młodzież przychodziła o ustalonej godzinie, żeby czuwać i modlić sie na zmianę przed Najświętszym Sakramentem aż do samego rana.

W niedzielę rano, po modlitwie porannej, odbyła się konferencja na temat wolności człowieka i rozeznawania swojego powołania, a po niej liczne warsztaty (Czy praca jest powołaniem?, Odwaga życia zakonnego, Powołanie do małżeństwa itd.). Po południu flash mob przed tłumem turystów, którzy wraz z nami śpiewali radosne pieśni religijne (przynajmniej niektórzy). Kongres powołaniowy zakończył sie uroczystą Eucharystią z udziałem biskupów oraz licznych kapłanów i osób zakonnych, a przede wszystkim z licznym udziałem młodzieży.

W ciągu tych trzech intensywnych i stymulujących dni byliśmy świadkami Boga pełnego miłości, który posyła nas, aby powiedzieć każdemu z osobna: „Jesteś kochany przez Boga! Ufaj, powstań, On cię wzywa!”

s. Renata Miszczuk

wspólnota Chambéry-Modane


Czytany 258 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 maj 2022 11:33