×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62.

środa, 17 kwiecień 2013 18:23

KS. DR HAB. TOMASZ JELONEK (Kraków)-Homilia z Mszy św. w katedrze na Wawelu, 6 maja 1984

Zwyczajności i prostoty, ale uświęconej miłością, szczególnie uczy nas błogosławiona Urszula.

Jej pogodne, uśmiechnięte oblicze może nam wiele powiedzieć, może nas nauczyć prawdziwej radości, pogody ducha, prawdziwego optymizmu. Nie tej radości, która cieszy się samymi sukcesami, nie tej pogody ducha, która byłaby wynikiem braku trosk i niepokojów, ale tej pogody, która umie przezwyciężać trudności, która potrafi patrzeć na wszystko przez pryzmat Konającego Serca Jezusa i która dostrzega przyszłe zwycięstwo nawet wtedy, kiedy pozornie ponosi się klęski. (...) To jest apostolstwo radości i uśmiechu. Ile prac byłoby łatwiejszych w naszym życiu, gdybyśmy umieli - naśladując błogosławioną Urszulę - wydobyć na nasze oblicze pogodę i uśmiech! Gdybyśmy potrafili zwrócić się do drugiego człowieka z uśmiechem, zarazić go naszą wewnętrzną radością, ukazać mu korzenie tej radości - Boga.

Oby tak często powtarzane przez błogosławioną Urszulę słowa: "Jak Bóg chce" stały się także i naszą odpowiedzią Bogu, zwłaszcza w sytuacjach, które musimy znosić, które napawają nas trwogą, które czasem odbierają nam siły do życia. Wiara w Boga, zjednoczenie z Bogiem zawsze ukazuje nam perspektywy zwycięstwa - zwycięstwa na drodze Chrystusowego zmartwychwstania. Dla tych, którzy idą za Chrystusem, zawsze po Wielkim Piątku następuje wielkanocny poranek.

Kiedy wpatrujemy się w przykład, jaki dany nam jest w znaku błogosławionej Urszuli, trzeba, abyśmy za jej wzorem uczyli się także dostrzegać potrzeby naszych bliźnich, naszych braci. Abyśmy uczyli się wychodzić naprzeciw tym potrzebom. (...) To program dobroci, miłości, pomocy wzajemnej i społecznej, program otwartych oczu na wszelką potrzebę, program, który nieraz będzie prowadził do rezygnacji z tego nawet, do czego człowiek jest bardzo przywiązany. (...) Program zdawałoby się nie taki wielki, nie jakiś nadzwyczajny, a jednak - mimo całej swojej zwyczajności i prostoty - bardzo wielki i bardzo nadzwyczajny. Właśnie tego: zwyczajności i prostoty, ale uświęconej miłością, szczególnie uczy nas błogosławiona Urszula. (...)

Czytany 2741 razy Ostatnio zmieniany piątek, 26 luty 2016 16:56