×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62.

środa, 15 czerwiec 2011 23:24

M. Franciszka Popiel - [ Listy do Sióstr 1955-1963. Wybór. ]

M. Franciszka Popiel

Listy do Sióstr 1955-1963. Wybór.

Warszawa 2004.
seria: Ocalić od zapomnienia

 

Wstęp

W ubiegłym roku minęła 40. rocznica śmierci m. Franciszki Popiel i s. Urszuli Kuleszanki. Jest to zachęta, aby powrócić do dziedzictwa tej, która na stanowisku przełożonej generalnej była trzecią następczynią Matki Założycielki. Pan Bóg w tragicznych okolicznościach zabrał ją, gdy rozpoczęła drugą kadencję.

Czasy, w których przyszło m. Franciszce dźwigać ciężar odpowiedzialności za Zgromadzenie, nie były łatwe. Krótką charakterystykę kadencji, opartą na pierwszej części rocznika Zgromadzenia, zamieściłyśmy na końcu książki.

Siódmy tomik w serii „Ocalić od zapomnienia” – to obszerny wybór listów, które m. Franciszka pisała do Zgromadzenia. Znajdujemy w nich wiele cennych myśli, do dziś aktualnych, zwłaszcza że pisanych przez osobę, która znała Założycielkę i wzrastała duchowo pod bezpośrednim wpływem Założycielki.

Nie zamieszczono tu właściwie tylko listów obcojęzycznych oraz tych, które dotyczyły kwestii organizacyjnych – dziś nieaktualnych.

Może mi Siostry powiedzą, że w tym, co napisałam, nie ma nic nowego: „My to wszystko dobrze wiemy”. Na pewno tak. Znamy to wszystko bardzo dobrze. Ale tu nie chodzi tylko o znajomość rzeczy, ale o życie poznaną prawdą. A w tej dziedzinie są braki, i to czasem bardzo poważne. I dlatego przypominam to znane w teorii, aby słowo pisane, słyszane i rozważane stawało się prawdą w naszym życiu codziennym.

Te słowa m. Franciszki z jej ostatniego listu do Zgromadzenia, wytyczającego równocześnie kierunek pracy duchowej w kolejnym roku, tłumaczą, dlaczego warto jej słowa „ocalić od zapomnienia”.

m. Jolanta Olech

 

 

 

Czytany 1659 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 marzec 2016 15:58