×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62.

czwartek, 17 marzec 2011 20:25

Apel w sprawie pomocy powodzianom - 29 V 2010

Apel przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun w sprawie pomocy powodzianom

Warszawa, 29 maja 2010

Kochane Siostry,

w trakcie trzytygodniowego pobytu w Italii, wizytując tamtejsze wspólnoty, z wielkim niepokojem i przejęciem śledziłam sytuację w Polsce, która na ogromnym obszarze została dotknięta klęską powodzi.


Jeszcze będąc poza granicami kraju, prosiłam, by z kasy generalnej wpłacono większą sumę pieniędzy na konto Caritas Polska, żeby czynnie włączyć się w pomoc powodzianom. Po powrocie, trzy dni temu, dowiedziałam się, że niektóre wspólnoty już zareagowały na tę tragiczną sytuację wielu rodzin, ale wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, że ludzie dotknięci tym nieszczęściem są i będą jeszcze przez długie miesiące w wielkiej potrzebie. O ile mi wiadomo, wśród ofiar powodzi nie ma rodzin naszych sióstr, ale jeżeli są, to proszę o taką informację. Dziękując Bogu za to, tym bardziej musimy włączyć się w pomoc poszkodowanym.

Po konsultacji z kilkoma siostrami z rady, apelujemy do wszystkich naszych wspólnot o uwrażliwienie się na powstałą sytuację i podjęcie wysiłku pomocy ofiarom powodzi w formie, jaka jest siostrom dostępna i w danym momencie możliwa, np.: włączenie się w zbiórki rzeczy (oddanie zapasowych, w dobrym stanie pościeli, bielizny pościelowej, kocy, ręczników, zakupienie środków chemicznych czy przekazanie pieniędzy zaoszczędzonych np. na skróceniu chociażby o jeden, dwa dni swojego wypoczynku), przyjęcie na kilka dni lub tygodni dzieci czy rodzin na wakacje (w zależności od możliwości), wyjazd na tereny popowodziowe i pomoc na miejscu konkretnej rodzinie. Pewnie jest jeszcze wiele innych możliwości i wrażliwość oraz ofiarność sióstr sama podpowie, co można uczynić, by pomóc Chrystusowi w potrzebie. Podzielmy się ze sobą pomysłami. Być może w sąsiedztwie sióstr mieszkają osoby, których rodziny ucierpiały. Zainteresujmy się tym, nie przechodźmy obojętnie wobec informacji, że ktoś stracił wszystko i nie ma do czego wracać.

Kochane Siostry, jestem przekonana, że pomimo wielu słabości, które są w nas, w naszych wspólnotach, ta wielka tragedia, która dotknęła setki tysięcy Polaków, wywoła odzew w naszych sercach i szeroko je otworzy dla potrzebujących, tak aby nasza Matka Założycielka, której uroczystość dziś obchodzimy, cieszyła się naszą postawą i była z nas dumna.

Serdecznie pozdrawiam i zapewniam o modlitewnej pamięci –

m. Franciszka Sagun
Czytany 2116 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 marzec 2016 20:45