×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62.

czwartek, 17 marzec 2011 19:54

List po podróży do Ameryki Łacińskiej – 14 IV 2009

List przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun po podróży do Ameryki Łacińskiej

Warszawa, 14 kwietnia 2009

Kochane Siostry,

oprócz listu z okazji 70. rocznicy narodzin dla nieba naszej Świętej Matki Założycielki pragnę przesłać Siostrom kronikę wizyty w naszych wspólnotach w krajach Ameryki Łacińskiej.

Jak Siostry dobrze wiedzą, razem z s. Marie-Thérèse Vallet miałyśmy okazję spotkać się, w lutym i marcu br., z naszymi Siostrami w Brazylii, Argentynie i Boliwii. Pragniemy więc z całym Zgromadzeniem podzielić się naszymi przeżyciami z tych spotkań i jednocześnie wyrazić Siostrom wdzięczność za towarzyszenie nam modlitwą.


Czytając kronikę podróży, przygotowaną przez s. Marie-Thérèse, będą mogły Siostry razem z nami odbyć tę podróż po trzech krajach Ameryki Łacińskiej, aby lepiej poznać i bardziej pokochać nasze Siostry, które z wielkim zaangażowaniem i miłością przeżywają nasz urszulański charyzmat i starają się dzielić nim z innymi, niejednokrotnie w warunkach życia i pracy bardzo trudnych, żyjąc zazwyczaj w małych wspólnotach, często odległych od siebie setki kilometrów.

Mimo że ogólna liczba Sióstr w Argentynie i Brazylii jest niewielka – w sumie 35 osób, w tym 3 nowicjuszki i 4 juniorystki – to jednak oddziaływanie w środowiskach, w których Siostry żyją i pracują, jest zauważalne i cenione przez Kościół lokalny i osoby świeckie. Także najmłodsza nasza placówka w Boliwii powoli zaczyna zapuszczać korzenie w diecezji Oruro.

Podobnie jak w Afryce, tak i na kontynencie Ameryki Łacińskiej doświadczyłyśmy, jak cennym darem jest obecność księży i osób konsekrowanych, ludzi do końca oddanych Bogu i człowiekowi, głoszących Słowo Boże i troszczących się o najbardziej potrzebujących, zwłaszcza o tych, którzy są zdani niejednokrotnie tylko na samych siebie. Prośmy więc Pana o nowe, gorliwe powołania kapłańskie i zakonne dla Kościoła na wszystkich kontynentach świata.

Pragnę jeszcze serdecznie podziękować Siostrze przełożonej Claudete z Brazylii i Siostrze przełożonej Oldze z Argentyny za towarzyszenie nam podczas pobytu w ich krajach, a także wszystkim Siostrom z Ameryki Łacińskiej za otwartą postawę, za świadectwo życia wspólnotowego, duchowego i apostolskiego, za miłość do Zgromadzenia i szerzenie kultu naszej Świętej Matki Założycielki.

Na koniec, przy okazji tego listu, pragnę podziękować Wspólnotom Zgromadzenia i poszczególnym Siostrom za liczne znaki pamięci z okazji Świąt Wielkanocy. Dziękuję zwłaszcza Siostrom starszym, chorym i cierpiącym za ich wierną bliskość i pamięć w moich i Zgromadzenia intencjach.

Serdecznie pozdrawiam każdą z Kochanych Sióstr i zapewniam o mojej bliskości i modlitwie –

m. Franciszka Sagun
Czytany 2469 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 marzec 2016 17:09