×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62.

czwartek, 17 marzec 2011 21:20

List do Zgromadzenia z 19.04.2005 r. - po wyborze Benedykta XVI

Windsor (Kanada), 19 kwietnia 2005


Kochane Siostry,

Habemus Papam! Dzisiaj po półtoradniowym konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało Papieża, który przyjął imię Benedykta XVI.

Ksiądz kard. Joseph Ratzinger, dziś - Benedykt XVI - był bardzo bliskim współpracownikiem zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II i jest znany całemu światu jako doskonały naukowiec i teolog, zdecydowany obrońca depozytu wiary, głęboki znawca problemów i dylematów współczesnego świata i współczesnej kultury. Jesteśmy pewni, że Duch Święty dał Kościołowi odpowiedniego człowieka na te właśnie czasy. Przyjęte imię - choć prawdziwe motywy zna tylko sam Papież - spontanicznie kieruje nasze myśli ku św. Benedyktowi, Patronowi Europy i jednemu z twórców chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji.


Cieszmy się z całym Kościołem! Z przekonaniem wspierajmy Ojca Świętego modlitwą, tak jak nas o to prosił, gdy przed błogosławieństwem udzielonym wiernym na placu św. Piotra, mówił: "polecam się waszym modlitwom". Polecajmy Papieża całej Trójcy Świętej z miłością, życzliwością, w duchu wiary i posłuszeństwa. Módlmy się o pełnię darów Ducha, o siły fizyczne i duchowe, o wszystkie łaski potrzebne Pasterzowi Kościoła Powszechnego. Prośmy razem z Papieżem Matkę Bożą, aby Go otaczała swą szczególną opieką.

Czujemy chyba wszystkie, że te ostatnie tygodnie, odejście umiłowanego Jana Pawła II, a teraz konklawe, naznaczone były szczególną obecnością i działaniem Ducha Świętego. Jak bardzo nas wszystkich ubogaciły i zjednoczyły. Jak nam pomogły przeżyć na nowo Tajemnicę Kościoła świętego. Bogu niech będą za to dzięki!

Mamy pewne wspomnienia, choć dalekie w czasie, związane z Ojcem Świętym. Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski ówczesny gość Episkopatu Polski, kardynał Joseph Ratzinger, arcybiskup Monachium, zwrócił się do Papieża z prośbą, aby poparł jego zaproszenie, skierowane do urszulanek SJK, o podjęcie współpracy w monachijskich domach organizacji In Via. Rezultatem tej rozmowy był dekret śp. kard. S. Wyszyńskiego, wyrażający zgodę na otwarcie naszego domu w Monachium... Kilka miesięcy potem zostałyśmy przyjęte z m. Andrzeja Górską na audiencji u Kardynała w Monachium. Pozostałyśmy długo pod wrażeniem prostoty i serdeczności, z jaką nas przyjął.


Jestem, jak Siostry wiedzą, w Kanadzie, w naszym domu w Windsor. Staram się uczestniczyć w codziennym życiu Sióstr. Oczywiście, od wczoraj śledziłyśmy z Siostrami, w miarę możliwości, przebieg konklawe dzięki serwisom CNN, która bardzo solidnie informowała o tym, co się dzieje w Rzymie. Podczas gdy na placu św. Piotra dzień chylił się ku wieczorowi, tutaj było południe.

Łączymy się ze wszystkim naszymi wspólnotami. Pod koniec tygodnia spodziewamy się Sióstr z Ottawy i z London. Wszystkie bardzo gorąco pozdrawiają.

Ściskam serdecznie każdą z kochanych Sióstr i pozostaję złączona w modlitwie -

/-/ m. Jolanta Olech
Czytany 2096 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 sierpień 2019 11:36