czwartek, 17 marzec 2011 20:59

List o szczegółach organizacyjnych kanonizacji, 28.03.2003 r.

Kochane Siostry,
Najpierw przekazuję tekst listu, który otrzymałam od Ojca świętego po konsystorzu

 

 

List Ojca Świętego Jana Pawła II

 

A teraz co do kanonizacji. Mamy już poza sobą spotkania po konsystorzu. W czasie zebrania z Mistrzem Ceremonii papieskich (znany nam z podróży i ceremonii papieskich ks. bp P. Marini) otrzymaliśmy (my - tzn. postulacje przyszłych świętych) szerokie informacje, dotyczące organizacji, przebiegu i naszego udziału we Mszy św. kanonizacyjnej. Wszystkie "zadania" i przywileje zostały, oczywiście, podzielone na cztery postulacje, aby było sprawiedliwie. Jak to będzie wyglądało? Msza św. będzie miała miejsce prawdopodobnie na Placu św. Piotra. Przewiduje się około 40 tysięcy pielgrzymów. Przed Mszą św. odbędzie się czuwanie modlitewne w oparciu o teksty - o charakterze duchowym - przyszłych świętych. Każda z postulacji ma do dyspozycji 10 minut. Wybrałyśmy trzy krótkie teksty Matki Założycielki o świętości, o związaniu z Matką Bożą, o pogodzie ducha i o zaangażowaniu apostolskim każdego wierzącego. Teksty te są przygotowane w trzech językach, po polsku, po włosku i po angielsku. Wprowadzeniem będą słowa Jana Pawła II z ostatniego listu do Zgromadzenia (sierpień 2001), a całość zakończy modlitwa.

Msza św. będzie miała formularz z V niedzieli wielkanocnej. Jedno z czytań przypadło nam, ale proszono, aby była to osoba świecka. Będziemy mogli uczestniczyć w procesji z relikwiarzem (3 osoby) i z darami (4 osoby). Mamy obiecane też 5 biletów do komunii świętej z rąk Ojca świętego. W czasie Mszy św. przewiduje się jedną pieśń po polsku - na komunię św. I to w zasadzie wszystko. Uzyskałyśmy natomiast obietnicę, że nasze chóry (z Polski i z Italii) będą mogły być na miejscu przeznaczonym dla chórów, aby wspierać wspólny śpiew, szczególnie w czasie komunii świętej.

W sprawie biletów na uroczystość kanonizacyjną mieliśmy spotkanie w Prefekturze Domu Papieskiego w piątek 21 marca. Otrzymamy tyle biletów, ile poprosimy, tak że wystarczy dla każdego. Wszystkie miejsca powinny być siedzące. Trzeba się jednak liczyć z tym, że od kilku lat jest tylko jeden rodzaj biletów dla wszystkich (z wyjątkiem sektorów specjalnych, ale do nich liczba biletów jest mikroskopijna). A więc kto będzie pierwszy na Placu, ten wejdzie do bliższego sektora. Piszę o tym, aby także i Siostry były bardzo ostrożne w przyjmowaniu próśb o "lepsze miejsca". W tej sytuacji właściwie nie od nas to zależy. Z drugiej strony Plac jest obszerny. Będą też ekrany, tak że każdy powinien dobrze widzieć.

Jeśli chodzi o dary: przygotowałyśmy Ewangeliarz, kielich, pateny i ampułki (projektowane przez p. prof. Kurpika), specjalnie na tę okoliczność zrobione. Ufamy, że będzie materiał do przygotowania białej księgi, o której mówiłyśmy w czasie wakacji 2002. Archidiecezja poznańska (Matka Założycielka jest jej Patronką) przygotowuje obraz przyszłej Świętej. Jest już gotowy relikwiarz, projektowany przez prof. Zemłę.

Następnego dnia, prawdopodobnie też na Placu św. Piotra, o godz. 9.30 odbędzie się Msza św. dziękczynna za kanonizację bł. Urszuli Ledóchowskiej i bł. J. Pelczara oraz za 25 lat pontyfikatu Ojca świętego. Liturgii będzie przewodniczył J.E. Ksiądz Prymas. Po Mszy św. przewidziana jest audiencja dla pielgrzymów. Ufamy, że w czasie tej audiencji będzie można złożyć jeszcze inne dary (istnieje też możliwość złożenia darów poza uroczystościami, ale już tylko z listem). Proszono, aby wszystkich uprzedzić, że w czasie Mszy św. nie są przewidziane typowe poczty sztandarowe, a ewentualne sztandary, chorągwie itp. powinny być tak pomyślane, aby mogły być zdjęte z drzewca i wyeksponowane w inny sposób (ze względu na bezpieczeństwo nie dopuszcza się na Placu przedmiotów, które mogłyby być użyte jako broń). Natomiast będą mile widziane stroje i oznaki charakterystyczne dla regionu czy grupy.

W Rzymie przygotowuje się sympozjum na temat Matki Urszuli Ledóchowskiej i bpa J. Pelczara. Organizatorem jest Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej oraz zgromadzenia: sióstr sercanek i nasze. Sympozjum jest przeznaczone przede wszystkim dla środowiska włoskojęzycznego.

W chwili obecnej zakończyłyśmy prawie rozsyłanie zaproszeń indywidualnych zarówno tu, w Polsce, jak i w innych krajach. Nadchodzą odpowiedzi i bardzo dużo pięknych listów i znaków uznania i sympatii dla przyszłej Świętej i dla Zgromadzenia. To wielka radość. Dobiega też końca przygotowanie materiałów do tzw. "pakietu pielgrzyma" i materiałów na użytek środków masowego przekazu. W dniu 2 kwietnia w Warszawie Katolicka Agencja Informacyjna organizuje konferencję prasową. Tzw. teczki prasowe zostały już rozesłane do wielu ośrodków i czasopism. Napływają wieści o wielu wystąpieniach naszych sióstr w prasie, radiu i TV. Ukazały się nowe publikacje, o których Siostry na pewno już wiedzą. Pojawiają się coraz częściej artykuły w prasie, pisane przez różne osoby. Wiemy o dużej liczbie wyjazdów z konferencjami i rekolekcjami. Siostry kochane, to wielki trud, ale radosny. Wiem też, że w ogromnej większości wspólnot Siostry przeżywają ten rok w wielkiej mobilizacji duchowej i apostolskiej. Najserdeczniej każdej Siostrze i każdej Wspólnocie za to dziękuję. Jestem głęboko przekonana, że Matuchna patrzy na to z radością i wzruszeniem. Na pewno cieszy się każdym naszym dobrym czynem duchowym i czynem społecznej miłości.

W ostatnich tygodniach przed kanonizacją Rzym będzie centrum organizacyjnym (od miesięcy się do tego przygotowuje). W połowie kwietnia zaczną przyjeżdżać Siostry z dalekich krajów. W początkach kwietnia ruszają do Rzymu, do pomocy - ale kontynuując spotkania formacyjne - Siostry Nowicjuszki i Postulantki przygotowujące się do nowicjatu. Będziemy czekały też powoli i na inne siostry.

Siostry kochane, pozdrawiam najserdeczniej każdą z Sióstr. Pamiętam o każdej w modlitwie i o pamięć w modlitwie proszę -

 

m. Jolanta Olech
Warszawa, 28 marca 2003

Czytany 1286 razy Ostatnio zmieniany środa, 17 luty 2016 10:20