piątek, 20 kwiecień 2018 09:05

Życie konsekrowane znakiem nadziei dla współczesnego świata – doktorat s. Małgorzaty Pagacz USJK

19 kwietnia 2018 roku odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej s. Małgorzaty Pagacz. Temat pracy brzmi: Życie konsekrowane znakiem nadziei dla współczesnego świata w nauczaniu Kościoła od Soboru Watykańskiego II, a została napisana pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Marka Sokołowskiego SJ w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie...

Siostra Małgorzata – choć niepozorna – co nawet zaznaczył Ksiądz Promotor, z niezwykłą erudycją przedstawiła wybrany temat, wnosząc tym samym do teologii duchowości zupełnie nowe opracowanie tego zagadnienia. Recenzenci wielokrotnie podkreślali wnikliwe badania i komunikatywny język dysertacji, ogromną bibliografię i znajomość nauczania Kościoła. O tym mogli się przekonać wszyscy obecni w auli podczas obrony. Nasza siostra bezbłędnie rozwijała trudne i szczegółowe pytania, udzielając na nie rzeczowych odpowiedzi, zawsze popartych odpowiednimi cytatami dokumentów Kościoła.

Pomimo że powstało wiele opracowań traktujących o życiu konsekrowanym według posoborowego Magisterium Kościoła, akcentujących jego określony aspekt, rozprawa, którą zaprezentowałam wnosi nowość. Przedstawia bowiem całościowe spojrzenie na życie konsekrowane w perspektywie nadziei chrześcijańskiej we współczesnych realiach. Wybór takiego ujęcia jest szczególnie istotny ze względu na problemy dzisiejszego człowieka, gdyż – według nauczania Kościoła – jednym z najbardziej ponurych i niepokojących aspektów współczesnej kultury, a zwłaszcza kultury zachodniej, jest brak w niej jakiejkolwiek nadziei. Ponadto rozprawa bazuje nie tylko na pontyfikacie Jana Pawła II i Pawła VI, ale uwzględnia również nauczanie Benedykta XVI, Franciszka i najnowsze dokumenty Kościoła powstałe z racji Roku Życia Konsekrowanego. (s. Małgorzata Pagacz – prezentacja podczas obrony doktoratu)

Bogu niech będą dzięki za pracę s. Małgorzaty i jej wkład w teologię życia konsekrowanego!

zdjęcia w albumie
Google Photos
Czytany 2226 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 lipiec 2019 11:38