×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 63.

Przełożona generalna m. Franciszka Sagun

Przełożona generalna m. Franciszka Sagun

M.Franciszka SagunM. Franciszka Sagun – ur. w 1948 r. Wstąpiła do Zgromadzenia w 1967 r. w Pniewach. W 1970 r. wyjechała do Rzymu do pracy w domu generalnym. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Rzymie. Przez wiele lat była przełożoną domu generalnego, przez dwa lata pełniła obowiązki mistrzyni nowicjatu. W latach 1995-2001 była pierwszą asystentką w zarządzie Zgromadzenia. Podczas ostatnich pięciu lat, po powrocie do Rzymu, była przełożoną centrum włoskiego, jednocześnie pełniąc obowiązki przełożonej lokalnej we wspólnocie w Rzymie na Primavalle.

 

W dniu 24 sierpnia 2007 r. XV Kapituła Generalna Zgromadzenia, pod przewodnictwem ks. abpa metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego, dokonała wyboru przełożonej generalnej. Została nią Polka, s. Franciszka Sagun (lat 59).
W sierpniu 2013 r. m. Franciszka Sagun została przez XVI Kapitułę Generalną Zgromadzenia wybrana na przełożoną generalną na kolejną 6-letnią kadencję.
 

Tegoroczny wyjazd do Tanzanii był zaplanowany od dawna, także z racji wizytacji generalnej, którą w moim imieniu w ostatnich miesiącach przeprowadziła s. przeł. Incoronata Lemmo. Pragnęłam jednak osobiście odwiedzić wszystkie wspólnoty centrum tanzańskiego i przy tej okazji spotkać się z siostrami, aby lepiej poznać życie i pracę sióstr i prowadzonych dzieł...

Pragnę podzielić się z krótką relacją z odbytej ostatnio podróży do naszych wspólnot w Brazylii, Argentynie i Boliwii. Tak jak pisałam w ostatnim Okólniku, w tej podróży, która miała za cel wizytację urszulańskich wspólnot Ameryki Łacińskiej i wzięcie udziału w dorocznym spotkaniu sióstr z Brazylii i delegatek z Argentyny i Boliwii, towarzyszyła mi s. Marisa Petrikovski, która od 1 stycznia br. objęła urząd przełożonej nowo powstałego Centrum Ameryki Łacińskiej...

środa, 15 czerwiec 2016 20:41

Z pobytu w Rzymie i na Filipinach

Relacja przełożonej generalnej Franciszki Sagun z pobytu w Rzymie i na Filipinach

Kochane Siostry,

pragnę podzielić się z Siostrami krótką relacją z pobytu w Italii i na Filipinach, w dniach od 7 maja do 11 czerwca 2016, a także podziękować za wszelkie znaki pamięci i modlitwy...

 

150-lecie urodzin św. Urszuli LedóchowskiejDzieci moje, niech w sercach Waszych tli nieustannie
święty ogień miłości dusz.
Zbawić dusze, prowadzić dusze do Jezusa,
dać im poznać nieskończoną dobroć
Serca Jezusowego – oto ideał,
dla którego poświęcić się mamy.
św. Urszula Ledóchowska

 

Logo Roku Życia KonsekrowanegoKochane Siostry,

Z całym Kościołem wchodzimy ponownie w okres Adwentu i tym samym w nowy rok liturgiczny. Kościół nieprzerwanie od wielu wieków poprzez poszczególne okresy roku liturgicznego ukazuje ludzkości historię zbawienia i zaprasza wiernych do coraz pełniejszego poznania tajemnic Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata, i zachęca do przeżywania ich w codziennym życiu.

Podziękowanie przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun za liczny udział sióstr 7 VI w XVIII Spotkaniu Młodych Lednica 2000 – 12 VI 2014

Kochane Siostry,

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Siostrom, które odpowiedziały na mój apel z dn. 9 maja br. i wzięły udział w Spotkaniu Młodych na Lednicy w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w dniu 7 czerwca br.

Z relacji Sióstr, które uczestniczyły w spotkaniu na Polach Lednickich, wiem, że było nas dużo. Wiele Sióstr przyjechało z grupami młodzieży, z którą Siostry pracują w ciągu roku; inne – starsze i młodsze – odpowiedziały na moją prośbę w poczuciu troski i miłości o młode pokolenie w naszej Ojczyźnie. Wiem też, że podobnie jak podczas czuwania na Jasnej Górze, ponownie doświadczyły Siostry piękna bycia razem i świadczenia o naszej miłości do Chrystusa i Kościoła.

Mam nadzieję, że nie zabraknie i na przyszłość podobnych spotkań, które przecież wpisują się w wymiar nowej ewangelizacji, do której tak dziś zachęca Papież Franciszek.

Serdecznie pozdrawiam każdą z Kochanych Sióstr –

m. Franciszka Sagun

Warszawa, 12 czerwca 2014 r.

List przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun
Zaproszenie do Sióstr w Polsce na Spotkanie Młodych na Lednicy – 9 V 2014

Kochane Siostry,

Najbliższe tygodnie będą dla nas bogate w różnorakie ważne przeżycia. Tak jak pisałam w ostatnim liście, wkrótce rozpoczniemy bezpośrednie przygotowanie do aktu ponowienia oddania naszego Zgromadzenia Matce Bożej, a w nocy z 23 na 24 maja, w grupie liczącej ponad 200 Sióstr, przeżyjemy na Jasnej Górze czuwanie przy Matce Bożej, podczas którego ponowimy, w imieniu całego Zgromadzenia, akt zawierzenia nas wszystkich Tej, którą czcimy jako Gwiazdę Morza i Królową naszego Zgromadzenia.

Gwiazda MorzaList przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun z okazji ponowienia aktu oddania się Zgromadzenia Matce Bożej – 3 V 2014

Kochajcie Maryję (…),
do Niej się uciekajcie zawsze z dziecięcą ufnością.
Nigdy nie pozwólcie zniechęceniu,
nieufności rozpanoszyć się w sercu Waszym, nigdy!
Bądźcie pewne, że Maryja raczej cudem przyjdzie Wam z pomocą,
niż miałaby Was opuścić.

Testament, prośba VIII

niedziela, 23 luty 2014 11:10

Apel o modlitwę za Ukrainę – 20 II 2014

Apel przełożonej generalnej m. Franciszki Sagun o modlitwę za Ukrainę

Warszawa, 20 lutego 2014 r.

Kochane Siostry,

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń na Ukrainie, które nasiliły się jeszcze w ostatnich dniach. Rośnie liczba ofiar po obu stronach barykady. Zwracam się więc do wszystkich Sióstr i Wspólnot z serdeczną prośbą, abyśmy w duchu łączności i solidarności z naszymi Siostrami centrum ukraińskiego otoczyły cały naród ukraiński szczególną modlitwą, wspólnotową i indywidualną...

List m. Franciszki Sagun w 83. rocznicę definitywnego zatwierdzenia Konstytucji Zgromadzenia

Warszawa, 21 listopada 2013

Kochane Siostry,

piszę ten list w 83. rocznicę definitywnego zatwierdzenia Konstytucji naszego Zgromadzenia, w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Przy tej okazji pragnę przywołać obszerne fragmenty listu m. Franciszki Popiel, skierowanego do sióstr w 30 rocznicę tego wydarzenia. Ten list matki Popiel, mówiący o wierze i wierności, zbiega się z zakończeniem Roku Wiary, którego dokona Ojciec Święty w najbliższą niedzielę, 24 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

Strona 1 z 2