poniedziałek, 10 grudzień 2018 17:43

Ochrona dzieci

OCHRONA DZIECI I MŁODZIEŻY
w działalności opiekuńczo-wychowawczej,
nauczycielskiej i duszpasterskiej
Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJKZ Konstytucji Zgromadzenia:
  • Szczególną misją Zgromadzenia w Kościele jest głoszenie Chrystusa – miłości Jego Serca – przez wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży, służbę braciom najbardziej potrzebującym i pokrzywdzonym oraz przez inne formy działania zmierzające do ewangelizacji świata. [pkt.4]
  • Jako główne zadanie Zgromadzenie podejmuje nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży. W trosce o pełny rozwój osoby ludzkiej uczestniczy z zaangażowaniem w dziele chrześcijańskiego wychowania na każdym etapie, przyczyniając się w ten sposób do przemiany świata w duchu cywilizacji miłości. [pkt. 79]
Ochrona dzieci i młodzieży, w tym prewencja nadużyć seksualnych wobec nieletnich stanowi integralną część zaangażowania Zgromadzenia w pracę z dziećmi i z młodzieżą. Wspólnota Zgromadzenia i poszczególne siostry zapewniają dzieciom i młodzieży bezpieczne i przejrzyste środowisko wzrostu, które współtworzą wszyscy odpowiedzialni za wspieranie rodziców w przekazywaniu wiary przez nauczanie, wychowywanie i różne formy pracy duszpasterskiej. Prewencja ma na celu wyeliminowanie ryzyka popełnienia nadużyć seksualnych w ścisłym tego słowa znaczeniu przez kogokolwiek w dziełach Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK i pracach apostolskich przez nie podejmowanych. Ma również pomóc w uniknięciu psychicznych i fizycznych przekroczeń granic intymności.

Przełożona Centrum zostaje „osobą zaufania”, do której można zgłaszać, czy też konsultować z nią tematy związane z ewentualnym przekroczeniem granic intymności w stosunku do dzieci czy młodzieży.

Z osobą zaufania można skontaktować się pisząc na jeden z poniższych adresów Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK:

Centrum Łódzko-Sieradzkie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Centrum Pniewsko-Poznańskie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Centrum Warszawskie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

lub za pośrednictwem Koordynatorki krajowej ds. ochrony dzieci i młodzieży:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Czytany 5397 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 wrzesień 2020 16:39