
Przełożona generalna m. Jolanta Olech
M. Jolanta Olech - urodziła się 21 lipca 1940 roku. Ukończyła studia na Wydziale Filozofii – sekcja socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1964 roku, broniąc pracy magisterskiej z socjologii moralności pod kierunkiem prof. Marii Ossowskiej. W 1962 roku podjęła pracę w Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym TPD w Warszawie, gdzie osobą, wokół której skupiały się inspiracje duchowe i społeczne, była śp. Teresa Strzembosz. W 1967 roku została przyjęta do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, kontynuując pracę w Ośrodku. We wrześniu 1968 wyjechała na polecenie przełożonych do Rzymu, gdzie po odbytym nowicjacie złożyła pierwsze śluby zakonne. Okres junioratu przeżyła w Rzymie, podejmując studia zaoczne z teologii i kursy prawa kanonicznego, organizowane przez Stolicę Apostolską. W dniu 15 sierpnia 1973 roku złożyła śluby wieczyste w Pniewach, a w miesiąc później została skierowana do pracy w Delegacji i Nuncjaturze Apostolskiej w Skandynawii, z siedzibą w Danii.
W Skandynawii pracowała jako sekretarka Delegacji i Nuncjatury do 1980 roku. Równocześnie w czasie Kapituły Generalnej w 1976 roku została wybrana IV asystentką generalną. Szczególnym zadaniem, zleconym jej przez przełożoną generalną, był kontakt z krajami Ameryki Łacińskiej: z Argentyną i Brazylią. Odwiedzała te kraje przez wiele lat każdego roku. W 1980 roku, po wycofaniu sióstr z Nuncjatury, matka generalna Andrzeja Górska skierowała ją do Rzymu, mianując przełożoną domu generalnego. Została jednocześnie przewodniczącą komisji, mającej przygotować ostateczną redakcję Konstytucji Zgromadzenia po okresie posoborowej rewizji.
W czasie Kapituły Generalnej w 1983 roku została wybrana sekretarką generalną w zarządzie kierowanym przez m. Urszulę Frankiewicz. Oznaczało to powrót do Polski. Poza kontynuacją prac nad ostateczną redakcją Konstytucji i przygotowaniem ich do aprobaty Stolicy Apostolskiej, a następnie czuwaniem nad tłumaczeniami Konstytucji na języki krajów, w których Zgromadzenie jest obecne, powierzono jej przewodniczenie komisji formacyjnej i przygotowanie sióstr do ślubów wieczystych. Weszła też w skład Komisji Formacyjnej przy Konsulcie Konferencji Przełożonych Wyższych w Polsce. Kontynuowała troskę o kraje Ameryki Łacińskiej i o Finlandię. W 1989 roku była odpowiedzialna za organizację translacji relikwii bł. Urszuli Ledóchowskiej z Rzymu do Pniew i mianowanym przez Wikariat Rzymu kustoszem relikwii.
Podczas Kapituły w 1989 roku została wybrana pierwszą asystentką przełożonej generalnej i kontynuowała w ogólnym zarysie poprzednie zadania.
W 1995 roku na XIII Kapitule Generalnej została wybrana siódmą przełożoną generalną Zgromadzenia. W kilka miesięcy po tym wyborze została wybrana przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
Do najważniejszych wydarzeń tego okresu należy przede wszystkim kanonizacja św. Urszuli Ledóchowskiej (18 maja 2003 roku). Trzeba też przypomnieć I Synod Urszulanek SJK w 1999 roku, rozpoczęcie pracy urszulanek na Białorusi (1996) i na Filipinach (2003), dynamiczny rozwój wspólnot w Tanzanii i codzienną troskę o rozwój duchowy i misję Zgromadzenia w wierności charyzmatowi Matki Założycielki.
Dużą część czasu pochłaniała jej praca międzyzakonna (ponad 11 lat przewodniczenia Konferencji) i zadania na płaszczyźnie kościelnej: w Komisjach Episkopatu ds. Życia Konsekrowanego i w Komisji Mieszanej, w Synodzie Plenarnym w Polsce; udział w dwóch Synodach w Rzymie: II Synodzie dla Europy (1999) i Synodzie Zwyczajnym o posłudze biskupów (2001); udział w pracach Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych jako delegatka regionalna z Polski (1996-2007), uczestniczenie w pracach Unii Konferencji Przełożonych Wyższych Europy.
W 2006 roku została mianowana na okres 5 lat, jako pierwsza zakonnica z Polski, konsultorką Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a w Polsce – konsultorką Komisji Episkopatu Polski ds. Życia Konsekrowanego. W związku z tymi obowiązkami uczestniczyła w licznych spotkaniach o charakterze międzynarodowym, między innymi w I Światowym Kongresie Życia Konsekrowanego w Rzymie. Ma na swoim koncie liczne publikacje i opracowania, odnoszące się przede wszystkim do życia konsekrowanego i własnego Zgromadzenia.
W dniu 24 sierpnia 2007 roku zakończyła swój mandat jako przełożona generalna. W dniu 18 września przekazała – zgodnie ze Statutami – przewodniczenie Konferencji Przełożonych Wyższych swej zastępczyni. W kwietniu 2008 roku została mianowana sekretarką generalną Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.
S. Olech: warsztaty dla Kościoła na czasy trudne
IDK[1] 5 czerwca 2020
Czas epidemii to doświadczenie tego, że można żyć wiarą, jeśli jest częścią mej egzystencji, w prostocie, bez rozbudowanych struktur i zbyt dużej ilości „podpórek” - stwierdza s. Jolanta Olech, USJK. W odpowiedzi na ankietę KAI o Kościele w Polsce wobec epidemii koronawirusa urszulanka uważa, że obecny czas to swoiste warsztaty dla Kościoła na czasy trudne...
Nominacja m. Jolanty Olech na konsultorkę KIŻKiSŻA - list kard. Franca Rodé
Nominacja m. Jolanty Olech na konsultorkę KIŻKiSŻA - list kard. Franca Rodé
Nominacja m. Jolanty Olech na konsultorkę KIŻKiSŻA - list kard. Angelo Sodano
Nominacja m. Jolanty Olech na konsultorkę KIŻKiSŻA - list kard. Angelo Sodano
List do Zgromadzenia z 20.06.2006-na zakończenie roku szkolnego
Kochane Siostry,
za kilka dni będziemy świętowały uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, święto patronalne naszego Zgromadzenia. Medytacje czerwcowe przygotowują nas do tego święta. Przypominają, że w naszej duchowości związanie z tą tajemnicą powinno owocować pewnością ufności, która z całym spokojem głębokiego przekonania spodziewa się wszystkiego od Najświętszego Serca Jezusowego (św. Urszula, Testament, Prośba I). I dlatego nie tylko w tym dniu, ale zawsze kierujmy z przekonaniem do Bożego Serca tę prośbę:
List do Zgromadzenia z 29.03.2006 r. - po powrocie z Filipin
Wizyta u sióstr w Tagaytay
Tagaytay - Rzym, 29 marca 2006
Kochane Siostry,
sądzę, że w najbliższym czasie trudno będzie przygotować następny numer Szarego Posłańca, dlatego też pragnę tą drogą opowiedzieć Siostrom o podróży na Filipiny. Wspólnota w Tagaytay to nasze najmłodsze "dziecko", należy im się więc szczególna uwaga i troska.
List z 22.02.2006r.
List przełożonej generalnej m. Jolanty Olech do Zgromadzenia
Kochane Siostry,
Pozdrawiam serdecznie każdą z Sióstr u progu Wielkiego Postu, czasu tak bliskiego wierzącym w Jezusa Chrystusa, a szczególnie nam, poświęconym kontemplacji Jego Konającego Serca. I serdecznie zachęcam, abyśmy słowem, czynem i przykładem osobistym wspomagały się wzajemnie w "wewnętrznej pielgrzymce do Tego, który jest źródłem miłosierdzia. Jest to pielgrzymka po pustyni naszego ubóstwa, w której On sam nam towarzyszy, wspierając nas w drodze ku radości Wielkiej Nocy"1. Dla urszulanki SJK ta pielgrzymka jest czasem wewnętrznej przemiany, odnowieniem łaski chrztu świętego i konsekracji zakonnej, a także czasem pokuty i wzmożonej troski o innych.
List do Zgromadzenia z 12.09.2005 r.
Kochane Siostry,
Serdecznie Siostry pozdrawiam u progu nowego roku pracy (przynajmniej na północnej półkuli, gdzie jest nas większość). Okres letni minął szybko. Dla tak wielu z nas był bardzo intensywny i bogaty. Nie zabrakło też istotnych wydarzeń w całym Kościele, zarówno powszechnym, jak i lokalnym, oraz w świecie. Żyjemy prawdziwie w bogatych czasach, a pośrednictwo mediów sprawia, że czasem trudno jest ogarnąć ogrom informacji, a jeszcze trudniej przeżyć do głębi te przesłania, które najważniejsze wydarzenia niosą.
List do Zgromadzenia z 19.04.2005 r. - po wyborze Benedykta XVI
Kochane Siostry,
Habemus Papam! Dzisiaj po półtoradniowym konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało Papieża, który przyjął imię Benedykta XVI.
Ksiądz kard. Joseph Ratzinger, dziś - Benedykt XVI - był bardzo bliskim współpracownikiem zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II i jest znany całemu światu jako doskonały naukowiec i teolog, zdecydowany obrońca depozytu wiary, głęboki znawca problemów i dylematów współczesnego świata i współczesnej kultury. Jesteśmy pewni, że Duch Święty dał Kościołowi odpowiedniego człowieka na te właśnie czasy. Przyjęte imię - choć prawdziwe motywy zna tylko sam Papież - spontanicznie kieruje nasze myśli ku św. Benedyktowi, Patronowi Europy i jednemu z twórców chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji.
List do Zgromadzenia z 12.04.2005 r. - po pogrzebie Jana Pawła II
Kochane Siostry,
Jesteśmy jeszcze pełne przeżyć i wzruszeń, związanych z odejściem do Domu Ojca Papieża Jana Pawła II. Mogłyśmy naszymi oczami oglądać wspaniałą katechezę o świadectwie człowieka, oddanego Bogu i ludziom, konsekwentnie, do końca; o świadectwie chrześcijańskiej wiary, nadziei i miłości. Oglądaliśmy i uczestniczyliśmy w wielkich dziełach Pańskich, które dzięki tej katechezie dokonywały się w całym świecie, w poszczególnych ludziach, w mediach. „Zmarły Papież, który nadal przemawia...” Te słowa jednego z włoskich komentatorów telewizyjnych oddają bardzo dobrze treść wydarzeń ostatnich dni. A Rzym, jak napisał jeden z dzienników, w całej swej historii nie przeżył wydarzeń takich, jakie przyniósł ostatni tydzień. Trzeba też z najwyższym uznaniem powiedzieć, że wszyscy, władze państwowe i samorządowe, służby porządkowe, policja i wojsko, a także zwykli ludzie Rzymu okazali wielką kulturę, zdolności organizacyjne i po prostu miłość do „swego Papieża”.
Więcej...
List do Zgromadzenia z 3.04.2005 r. - po śmierci Jana Pawła II
Kochane Siostry,
nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Towarzyszyłyśmy Mu w tej ostatniej, naznaczonej wielkim cierpieniem drodze serdeczną modlitwą i z sercem ściśniętym. I choć przecież spodziewaliśmy się wszyscy, że musi przyjść kiedyś kres, to pozostajemy z poczuciem zaskoczenia, bólu i cierpienia.
List w 140. rocznicę urodzin Julii - św. Urszuli Ledóchowskiej, 15.03.2005r.
W 140. rocznicę urodzin Świętej naszej Matki Urszuli
Kochane Siostry,
W dniu 17 kwietnia tego roku mija 140 lat od urodzin św. Urszuli. Może nie jest to data, dająca powody do wielkich celebracji, ale dla nas, Jej córek duchowych, a także dla wielu przyjaciół Matki, jest to kolejna okazja, aby wyrazić Bogu wdzięczność za dar życia i świętości naszej Matki Założycielki. Urodziła się i żyła w czasach bardzo trudnych, czasach przełomów i znaczących przemian. W jakimś stopniu - z zachowaniem, naturalnie, odpowiednich różnic - czasach podobnych do naszych.
Newsletter
Zapowiedzi
10 Sie 2022 - 15 Sie 2022 Dar serca / rekolekcje dla młodzieży żeńskiej, Pniewy |
-
„Panie, dokąd idziesz?” (J 13,36). Stawiam Ci to pytanie, by pójść za Tobą!
św. Urszula Ledóchowska