Tanzania

 

We wrześniu 1990 roku wyjechało do Afryki pierwszych pięć urszulanek – dwie Włoszki i trzy Tanzanki, aby rozpocząć pracę w diecezji Singida, na terenie należącym do najuboższych w kraju. Dwie siostry podjęły pracę w szpitalu ojców Misjonarzy Krwi Chrystusa w Itigi i zamieszkały w jednym z domków przeznaczonych dla personelu medycznego. Jednocześnie rozpoczęto pracę nad przygotowaniem naszej urszulańskiej misji w miejscowości Mkiwa, oddalonej od Itigi ok. 30 km. Pracę tam podjęto w listopadzie 1991 – można ten dom nazwać „domem macierzystym” naszych misji w Tanzanii.

Obecnie mamy w Tanzanii 15 wspólnot. We wszystkich praca apostolska sióstr jest skierowana do dzieci i młodzieży poprzez działalność wychowawczą i nauczycielską. Wszędzie też siostry wychodzą naprzeciw potrzebom ludzi najuboższych.

Największa jest wspólnota w Mkiwa, która prowadzi intensywną pracę apostolską: przedszkole dla 150 dzieci, bursę dla 50 uczennic z pobliskiej szkoły średniej wyższej. Trzy siostry pracują w ambulatorium, w którym przyjmowani są dorośli i dzieci, całą dobę czynna jest sala porodowa. Siostry pomagają w pracy duszpasterskiej miejscowej parafii, prowadzą różne grupy parafialne, przygotowują do sakramentów świętych. W Mkiwa jest też stołówka dla dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej oraz dla grupy osób starszych.

Itigi jest nadal wspólnotą „szpitalną” – wśród sióstr jest lekarz pediatra, pielęgniarka oddziałowa. Siostry pracują w sekretariacie szpitala i jako nauczycielki dla dzieci dłużej przebywających w szpitalu.

Damaida i Diagwa są domami z przedszkolem dla ponad 50 dzieci.

W Dodomie siostry prowadzą dom dla dzieci osieroconych przez rodziców chorych na AIDS. Obecnie jest ich 50 w wieku od kilku miesięcy do 20 lat. W Dodomie żyje 9 sióstr całkowicie oddanych dzieciom.

Również w Rombo siostry prowadzą dom dziecka dla osieroconych dzieci w wieku od urodzenia do ośmiu lat. Obecnie jest w nim ponad 60 dzieci.

W Issunie działa z powodzeniem szkoła zawodowa kroju i szycia z państwowym egzaminem i dyplomem. Przy szkole znajduje się także bursa dla uczennic szkoły.

Kisawasawa to wspólnota, której siostry są głównie zaangażowane w pracę katechetyczną. Pracują w parafii, przygotowują do sakramentów, prowadzą grupy duszpasterskie, uczą religii w szkole podstawowej i średniej, pracują w przedszkolu i małym szpitalu.

Pierwszy dom w Morogoro pełni rolę domu studiów dla naszych sióstr studiujących na miejscowym uniwersytecie katolickim. Drugi nasz dom w tym mieście powstał przy szkole średniej wyższej „Padre Pio” i bursie dla 160 młodych.

Również Mweka jest domem o charakterze wychowawczym – siostry podjęły tu współpracę z prywatną szkołą podstawową i należącą do niej bursą.

Siostry wspólnoty w Singidzie podejmują pracę katechetyczną w szkole podstawowej oraz w diecezjalnej szkole dla nauczycielek szkół podstawowych, podejmują pracę apostolską w parafii.

Praca sióstr w Sukamahela poświęcona jest ludziom chorym na trąd. 

Najmłodszą wspólnotą w Tanzanii jest dom w Kibaigwa, gdzie siostry pracują w przedszkolu parafialnym dla 70 dzieci.

Projekt "Sukamahela"Sukamahela - wioska trędowatych
POMÓŻMY ŻYĆ GODNIE CHORYM NA TRĄD, BUDUJĄC URZĄDZENIA SANITARNE W WIOSCE

Konto wsparcia na Sukamahela - Tanzania: Nr rachunku: 80 1600 1374 1846 1176 6000 0027

więcej o projekcie w artykule 

Strona www wspólnot tanzańskich: www.orsolinetanzania.altervista.org

Czytany 7522 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 grudzień 2023 15:57
Więcej w tej kategorii: « Boliwia Filipiny »