Brazylia

 

Do Brazylii szare urszulanki zostały zaproszone również przez ojców skalabrinianów, którzy poznali urszulanki dzięki współpracy w Argentynie. Pierwsze dwie siostry przyjechały do Brazylii z Argentyny – 29 stycznia 1971 roku. Zamieszkały w domu parafialnym w Rondinhi. Włączały się w pracę duszpasterską na terenie kościoła parafialnego i 17 kaplic filialnych, pracowały w kancelarii parafialnej i zakrystii, katechizowały młodzież szkolną. Od 1974 roku prowadziły świetlicę dla dzieci w wieku szkolnym, kursy gospodarstwa domowego dla kobiet i niosły różnoraką pomoc ludziom najbiedniejszym. Z biegiem lat powstały w Brazylii kolejne domy Zgromadzenia.

Obecnie jest w Brazylii siedem wspólnot urszulańskich – trzy w Curitiba, dwie w Primavera do Leste, w Cuiabá i Várzea Grande.

Curitiba
W dzielnicy Uberaba siostry sa zaangażowane w duszpasterstwo dzieci i młodzieży. Odwiedzają rodziny i osoby chore.
W parafii Rocio siostry z pomocą czterech osób świeckich prowadzą przedszkole dla 72 dzieci.
W Vila União, na obrzeżach miasta, w dzielnicy nędzy, prowadzone jest przedszkole dla 74 dzieci.

Składająca się z dwóch sióstr wspólnota w Cuiabá zaangażowana jest z pracę katechetyczną i duszpasterską, zarówno w kościele parafialnym, jak i przy kaplicach należących do parafii.

W jednej wspólnocie w Primavera do Leste siostry zajmują się koordynacją pracy w szkole dla 400 dzieci i prowadzą grupy Ćwiczeń Duchowych dla dorosłych i młodzieży. W drugiej wspólnocie praca sióstr obejmuje katechezę i koordynację katechezy w kilku miejscowych kaplicach. Siostry zajmują się duszpasterstwem dzieci, młodzieży, kobiet, chorych i pomocą charytatywną dla ubogich rodzin. Prowadzą biuro „adopcji na odległość”, koordynując tę pomoc dla ok. 420 rodzin. Codzienną posługą sióstr z obydwu wspólnot jest odwiedzanie chorych, umierających, towarzyszenie rodzinom zmarłych.

W Várzea Grande urszulanki szare są odpowiedzialne za organizację i koordynację katechezy w kilkunastu kaplicach należących do parafii, uczestniczymy w formacji i przygotowaniu materiałów pomocniczych dla katechetów, w formacji grupy młodzieżowej, w odwiedzaniu chorych, w duszpasterstwie rodzin i powołaniowym. Działamy także w centrum kształcenia dla ludzi z najbiedniejszych środowisk.

Czytany 5388 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 grudzień 2023 15:59
Więcej w tej kategorii: « Argentyna Boliwia »