wtorek, 12 wrzesień 2017 15:59

Spotkania, młodzi, specjalni goście, rozmowy, czyli Taizé latem 2017

W Taizé tego lata jak zwykle przyjmowaliśmy wielu młodych z całego świata. Każdego tygodnia ponad 3000 młodych ludzi uczestniczyło w spotkaniach. Obok zwykłego programu przewidzianego dla młodych w wieku 17-29 lat, bracia przewidują program dla dorosłych powyżej 30 roku życia, jak też bardzo ciekawy program dla rodzin...


Od dwóch lat jeden z tygodni w Taizé jest przeznaczony jedynie dla młodych w wieku 18-35 lat. Przygotowany jest wtedy specjalny program z wieloma interesującymi spotkaniami tematycznymi, prowadzonymi przez specjalnie zaproszonych gości z wielu krajów. W tym roku m.in. gościliśmy Jean’a Vanier, założyciela Wspólnoty „Arka”, również p. Janinę Ochojską (założycielka Polskiej Akcji Humintarnej) oraz ks. biskupa Grzegorza Rysia. Razem z panią Janiną Ochojską młodzi zastanawiali się, dlaczego woda jest niezbędnym elementem niesienia pomocy ludziom ubogim. Na spotkanie z ks. biskupem Rysiem przyszło wielu młodych, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jak odkrywać Boże wezwanie.

Na początku lata Taizé gościło ks. prymasa Wojciecha Polaka. Ksiądz Prymas przyjechał autokarem razem z grupą młodych z Gniezna i ... właściwie przez cały czas swojego pobytu był z młodymi również z innych krajów. Można go było spotkać w kolejce po posiłek otoczonego młodzieżą, gotowego do rozmów niemalże w każdym miejscu i w każdej chwili wolnej, jak też posługującego w sakramencie pojednania i, oczywiście, sprawującego Eucharystię każdego ranka razem z wieloma innymi kapłanami. Młodzi byli pod wrażeniem, głęboko poruszeni bezpośredniością i prostotą Księdza Prymasa.

Dzieląc się spostrzeżeniami ze swojego pobytu Ksiądz Prymas powiedział: „Sercem, które tutaj przyciąga, jest wymiar spotkania z drugim człowiekiem, ale nade wszystko z Panem Bogiem. Także poprzez modlitwy, poprzez spotkania, wprowadzenie w Pismo Święte, poprzez dzielenie się w grupach młodzi ludzie doświadczają spotkania z Panem Bogiem. Myślę, że dla wielu młodych to, że ta wspólnota jest pośród nich, że modli się w ten sposób, że do tej modlitwy ich zaprasza, jest tą siłą przyciągania.”

Naturalnie wszyscy ci wyjątkowi goście razem z naszymi polskimi braćmi: bratem Markiem, Wojtkiem i Maciejem zostali zaproszeni do naszego urszulańskiego domu na wspólne posiłki. Była to okazja, by podzielić się doświadczeniem naszej posługi wśród młodych, troskami i radościami, wyzwaniami na dzisiejsze czasy, jakie stają przed młodzieżą.

Lato w Taizé dla nas oznacza szczególnie intensywny czas rozmów z dziewczętami wolontariuszkami. Oprócz spotkań indywidualnych co tydzień organizowałyśmy dla nich poobiednie spotkanie przy kawie. W sobotę były z nami dziewczęta rosyjskojęzyczne, a w niedzielę Polki. Zdarzało się, że przy stole było około 20 osób. Dziewczęta bardzo cenią sobie te spotkania, a dla nas to jeszcze jedna okazja kontaktu z nimi.

Ogromnie też cieszyłyśmy się, że wyjątkowo przez nasz dom przewinęło się kilka naszych sióstr z różnych wspólnot. Przez dwa tygodnie była z nami s. Renata Miszczuk. Poza tym z młodzieżą przyjechały: s. Agnieszka Derengowska, s. Joanna Kiedrowicz, s. Magdalena Bulińska. Przez tydzień też była z nami s. Teresa Worobiej. Dla nas to zawsze ogromna radość, gdy choć na krótko powiększa się nasza mała urszulańska wspólnota w Taizé. Siostry są zawsze tu mile widziane! Zapraszamy z młodzieżą!

s. Grażyna Koneczna

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 2258 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 11:39