środa, 15 czerwiec 2011 19:59

m. Jolanta Olech, s. Małgorzata Krupecka - [ Jan Paweł II do urszulanek Serca Jezusa Konającego ]

m. Jolanta Olech, s. Małgorzata Krupecka

Jan Paweł II do urszulanek Serca Jezusa Konającego

Warszawa 2008

- Centrum Duchowości św. Urszuli

Wstęp

Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy! [Ps 78,7]

Żyją jeszcze siostry, które pamiętają kardynała Karola Wojtyłę, odwiedzającego nasze domy – zwłaszcza w Warszawie, Zakopanem, Rzymie i Scauri. Wiele sióstr mogło się spotkać z Papieżem podczas jego podróży apostolskich do Polski i do innych krajów, uczestnicząc w audiencjach papieskich w Watykanie lub przy innych okazjach. Nie jest łatwo opisać uczucia, które nam towarzyszyły w czasie tych spotkań.

Dla nas wszystkich – urszulanek Serca Jezusa Konającego, służących dziś Kościołowi i światu w dwunastu krajach na pięciu kontynentach – Jan Paweł II był przede wszystkim Następcą św. Piotra, Głową Kościoła i naszym Najwyższym Przełożonym. Kochałyśmy go, cieszyłyśmy się z każdego spotkania, czytałyśmy z przejęciem teksty oficjalne, a z jeszcze większym wzruszeniem – listy i przemówienia adresowane do nas.

Tę miłość zaszczepiła nam św. Urszula Ledóchowska – Założycielka naszego Zgromadzenia. Przykładem własnego życia i pismami do nas adresowanymi uczyła zaufania do Kościoła i jego Najwyższego Pasterza. Gdy rzucamy okiem na ten świat – pisała – (...) a potem spojrzymy na Papieża, który z Watykanu nieustannie czuwa nad powierzoną sobie owczarnią, zajmuje się wszystkimi jej sprawami, trzyma swą rękę na wielkim sercu Kościoła, by każde uderzenie tego wielkiego serca stało się uderzeniem jego własnego serca (...), pochylić musimy głowę przed tą wspaniałą postacią prawdziwie dobrego pasterza.

Ileż zrozumienia dla misji Pasterza Kościoła Powszechnego jest w jej słowach: jak wielki krzyż dźwiga na swych barkach ten Sługa sług Bożych, jak na tym krzyżu ciąży cały świat; (...) ugiąć mu się nie wolno – bo on stać musi jak Maryja, Matka Jezusa, u stóp Krzyża, stać samotny, on jeden, aby podtrzymać wszystkich.

Mijająca w tym roku piąta rocznica kanonizacji św. Urszuli – dokonanej 18 maja 2003 roku, w rocznicę urodzin Jana Pawła II – zainspirowała nas do przypomnienia związków Ojca Świętego z naszym Zgromadzeniem.

Wybrałyśmy tylko najważniejsze teksty: oficjalne listy i przemówienia bądź homilie, a także niektóre życzenia z okazji świąt, adresowane do Przełożonej Generalnej. Jeszcze trudniejszy był wybór fotografii. Gdyby zamieścić w albumie wszystkie nasze zdjęcia z Papieżem, wyszłoby kilka tomów. Dlatego pierwszeństwo miały zdjęcia grupowe i sytuacje najbardziej oficjalne.

Każde spotkanie z Janem Pawłem II było dla nas darem – wskazaniem kierunku, umocnieniem w wyznaczonej nam przez Boga misji w Kościele i w świecie.

Pragniemy te chwile utrwalić, aby wielkich dzieł Boga nie zapominać.

m. Franciszka Sagun
Przełożona Generalna
Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK

 

Możliwość zamówienia książki:
s. Małgorzata Krupecka
ul. Wiślana 2
00-317 Warszawa
tel. kom. 668 313 904

Matka Jolanta Olech »

 

 

Czytany 1574 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 marzec 2016 11:39