piątek, 30 grudzień 2016 14:47

Bożonarodzeniowe świętowanie w przedszkolu w Scauri/ Włochy

Szopka w przedszkolu Szopka w przedszkolu

We Włoszech jest taki zwyczaj, że choinkę, żłóbek (choć jeszcze bez Dzieciątka), przygotowuje się już 8 grudnia, w uroczystość Matki Bożej Niepokalanej. Nasze przedszkolaki, gdy przyszły do przedszkola 9 grudnia, znalazły wiele niespodzianek: przede wszystkim mogły nacieszyć się dużym żłóbkiem, który w tym roku po raz pierwszy ustawiłyśmy w sali przedszkola, choinką i pięknymi dekoracjami bożonarodzeniowymi. Dzieci, odczuwając atmosferę bliskich już świąt, z jeszcze większym entuzjazmem zabrały się do przygotowania jasełek, które z s. Marią Ewą i s. Letizią ćwiczyły od ponad miesiąca...

Jadalnia została zamieniona na duże podium, na którym zaczęły się próby. Próba generalna wypadła bardzo słabo, dzieci były rozproszone, zapominały teksty wierszyków, natomiast sam występ, na który zostały zaproszone całe rodziny dzieci, wypadł wspaniale! Dzieci są nieprzewidywalne i poprzez to piękne. Dały z siebie maksimum, śpiewając z zaangażowaniem bożonarodzeniowe piosenki, recytując odważnie wyuczone wierszyki i wczuwając się w swoje role. Nie zabrakło emocji, gorących braw i wzruszonych twarzy rodziców. 

Drugim momentem bożonarodzeniowego świętowania, które dzieci zawsze mocno przeżywają, był obiad wigilijny. Jest on już tradycją i dzieci, które są u nas dłużej, bardzo pamiętają wspólne świętowanie z cała wspólnotą Sióstr. Siostry zasiadają do obiadu wraz z dziećmi, przy ich stoliczkach, pięknie nakrytych, żeby wychowywać je do poczucia piękne i pokazywać ważność świętowania. Nie brakuje smakołyków i niespodzianek. Jedną z nich są zazwyczaj odwiedziny św. Mikołaja. W tym roku przybył do nas z dużym opóźnieniem, ale tym mocniej oczekiwany przez dzieci. Przyniósł śliczne prezenty dla przedszkola (klocki, układanki, wózek dla lalek). Natomiast każdemu dziecku wręczył paczuszkę ze słodyczami i małym prezentem. Niektóre maluszki bały się tajemniczego gościa, starsze przedszkolaki odważnie pozowały do zdjęć ze św. Mikołajem.

W ostatnim dniu zajęć w przedszkolu, 22 grudnia, rodzicom którzy chcieli nam złożyć bożonarodzeniowe życzenia, zaproponowałyśmy moment modlitwy w kaplicy, z udziałem dzieci, jako przygotowanie na zbliżające się święta. Był to dla nich czas na zatrzymanie się w biegu, refleksję i spotkanie z Jezusem przychodzącym ze swoją łaską.

Na zakończenie modlitwy s. Maria Ewa złożyła wszystkim, w imieniu swoim i sióstr, najlepsze życzenia, przede wszystkim otwartości rąk i serca na przyjęcie przychodzącego Jezusa.

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 2152 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 15:51