wtorek, 03 styczeń 2017 11:39

Dziś wszystkim z nas - Bóg narodził się

Podczas wieczerzy Podczas wieczerzy

Zgodnie z tradycją także i w tym roku w Ognisku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Łodzi odbyła się uroczysta wieczerza wigilijna dla podopiecznych Ogniska oraz ich rodziców. Uroczystość miała miejsce 20 grudnia i wzięli w niej udział także zaproszeni goście, m.in.: ks. biskup Adam Lepa, pani dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi oraz darczyńcy Ogniska. W atmosferę wspólnego świętowania wprowadził przybyłych program słowno-muzyczny zatytułowany „Światło Bożego Narodzenia – gdzie odnaleźć nasze Betlejem?”, przygotowany przez dzieci i młodzież z Ogniska...

Scenariusz występu powstał na podstawie słów św. Jana Pawła II, które polski papież wielokrotnie kierował do wiernych w okresie adwentu oraz samych świąt. Miały one przypominać o głębokim sensie obchodów Bożego Narodzenia, który w dzisiejszych czasach łatwo zatracić pod ich zewnętrzną, materialną otoczką. Przypominały o dawnym Betlejem, w którym narodził się Jezus Chrystus, oraz o współczesnym Betlejem, w którym Bóg rodzi się tam, gdzie człowiek najbardziej go potrzebuje (przy łóżku chorego, w domach rodzin obciążonych trudnościami, dla młodych ludzi, na których świętość czyha wielu heroldów, przy kobietach spodziewających się dziecka, które są świątynią życia). Przesłanie występu wzbogaciły dodatkowo kolędy, pastorałki oraz piosenki świąteczne (dzieci wykonały m.in. piosenkę Czerwonych Gitar „Dzień jeden w roku”, pastorałkę „Złota Jerozolima” oraz utwór zespołu Perfect „Bóg narodzi się”).

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie ewangelicznego opisu narodzin Jezusa, a następnie poświęcenie przez księdza biskupa opłatków, którymi zgromadzeni łamali się, zgodnie z tradycją składając sobie świąteczne życzenia. Po złożeniu sobie życzeń podopieczni Ogniska wraz z rodzicami oraz goście przeszli do sali kominkowej w naszym domu zakonnym, gdzie zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Uroczysty posiłek ubogaciły tradycyjne kolędy w wykonaniu dzieci i młodzieży z Ogniska oraz wizyta św. Mikołaja, który wręczył drobne upominki zaproszonym gościom. Samorząd Ogniska złożył też życzenia imieninowe ks. biskupowi Adamowi Lepie. Po wieczerzy dzieci otrzymały przygotowane dla nich w Ognisku paczki świąteczne oraz upominki w ramach przeprowadzonej w parafii akcji „Serduszko z choinki”. Wspólna wieczerza wigilijna pomogła podopiecznym Ogniska i ich rodzinom lepiej wejść w klimat świąt, by potem przeżyć je właściwie we własnych domach.

s. Krystyna Sala

Czytany 2203 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 05 styczeń 2017 15:05