poniedziałek, 02 maj 2016 11:07

Gdy 17 kwietnia przychodzi, urodziny świętej Urszuli hucznie w przedszkolu częstochowskim się obchodzi!

Przedstawienie o św. Urszuli Przedstawienie o św. Urszuli

Co prawda trochę przeciągnęło nam się w czasie uczczenie kolejnej rocznicy urodzin Julki Ledóchowskiej, ale zmieściliśmy się w oktawie, a Jubilatce pewnie nie przeszkadzał fakt, że w chwili naszego świętowania miała 151 lat i kilka dni… Uczestnicy urodzinowego świętowania ubrali się tego dnia na niebiesko, bo przecież Julcia w niebieskich sukienkach chodziła i bardzo ten kolor lubiła! A od nas z okazji swoich urodzin otrzymała duży bukiet kwiatów, który stanął przy Jej zdjęciu, Ona sama zaś częstowała wszystkich słodkimi krówkami, na których umieszczone były Jej dobre myśli i rady nie od parady…

 

Po dziękczynnej modlitwie w kaplicy na dzieci czekało mnóstwo urodzinowych atrakcji – tańce i zabawy przy utworach Arki Noego, konkursy, krzyżówka związana z życiem i działalnością świętej Urszuli, confetti, żelki, gofry, malowanie twarzy, kino ze zdrowymi chrupkami, urodzinowe czapeczki i gwizdki – oj, nasza przedszkolna orkiestra głośno i dobitnie odtrąbiła fakt 151 lat świętej Urszuli, wznosząc toast jabłkowym sokiem ze słomką!

A hitem naszego urodzinowego świętowania było przedstawienie przygotowane przez personel przedszkola, przybliżające dzieciom życie Dostojnej Jubilatki. Na podstawie tekstu p. Elizy Piotrowskiej z książki „Święta Urszula Ledóchowska” panie w uroczy, mistrzowski sposób opowiedziały historię małej, potem trochę większej i tej największej Julii, której uśmiech pozostał wielki do końca życia. Byli w nim i rodzice małej Julii – Antoni (jego wąsy okazały się niezłą atrakcją dla zgromadzonej widowni) i Józefina, i starsza siostra Maria Teresa, i krakowskie urszulanki, do których Julia wstąpiła w wieku 21 lat, a które na jej widok rzekły: „Panie, upilnować tej dziewczyny nikt nie będzie chyba w stanie…” (na widok pań w czarnych habitach przeszedł szmer podziwu wśród dzieci). Potem kolejno dzieci poznały świętą Urszulę jako hrabinę Ledóchowską w Petersburgu, Finlandii i Skandynawii, która w końcu po zakończeniu pierwszej wojny światowej wróciła do Polski i założyła nowe Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, nazywanych szarymi urszulankami, bo przecież „...oświadczyła raz Urszula – na nas, urszulankach, szary leży jak ulał!”. A na koniec wspólnym śpiewem „Święty uśmiechnięty” „przypieczętowaliśmy” decyzję papieża Jana Pawła II z 18 maja 2003 r., kiedy to Urszula Ledóchowska „mądra, dobra i wesoła Świętą stała się Kościoła”. Po przedstawieniu były brawa i owacje na stojąco, a na dzieci czekał konkurs – w jakie postacie wcieliły się panie z przedszkola? Udało się udzielić poprawnych odpowiedzi przy nieznacznej pomocy aktorek.

Chcemy też opowiedzieć o innej inicjatywie związanej z jubileuszowym świętowaniem. W szatni została wykonana gazetka, która cały czas cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Czym wytłumaczyć ten fakt? Apostolstwem uśmiechu! Są na niej umieszczone zdjęcia naszych dzieci z rodzicami, a jej mottem są słowa świętej Urszuli: „Najkrótsza droga do drugiego człowieka prowadzi przez uśmiech.” A tego ostatniego nie brakuje i na fotografiach, i na twarzach oglądających zdjęcia! Poza tym cały czas po rodzinach naszych przedszkolaków peregrynuje obrazek z relikwiami świętej Urszuli z propozycją wspólnej modlitwy w rodzinach za Jej wstawiennictwem; ogłoszony też został konkurs plastyczny dla całych rodzin zatytułowany „Święta Urszula – Apostołka dobroci i radości”, który zostanie rozstrzygnięty na zakończenie Roku Jubileuszowego, na przedszkolnym festynie w czerwcu. Na comiesięcznych przedszkolnych mszach dzieci otrzymują puzzle, które zbierają, aby w maju – gdy będzie ostatni element układanki – złożyć je w całość i przynieść do przedszkola. A co on przedstawia? O tym i o wynikach konkursu napiszemy w czerwcu…

Reasumując - nie da się ukryć, że święta ŻYJE w naszym przedszkolu, ale 151 lat to za mało! Przed nami następny rok i pragniemy dalej pokazywać, że nadal jest żywa i chcemy czynić Ją obecną w naszej codzienności.

s. Dorota Łapacz

Czytany 1970 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 maj 2016 11:15