czwartek, 01 grudzień 2016 15:26

Jubileusz 25-lecia świetlicy w Pniewach

Przedstawienie jubileuszowe Przedstawienie jubileuszowe

W niedzielę, 27 listopada 2016, nasza urszulańska świetlica w Pniewach obchodziła jubileusz 25-lecia swojej działalności dla dzieci i młodzieży z okolicy. Obchody rozpoczęły się Mszą św. o godz. 15.00. Celebrans, o. Andrzej Grzesiak, zarówno na początku liturgii, jak i w homilii zwracał się bardzo serdecznymi i ciepłymi słowami do tych, którzy korzystają z tego urszulańskiego działa wychowawczego – do dzieci przychodzących do świetlicy teraz, a także do absolwentów, którzy byli związani z nią na przestrzeni minionych właśnie 25 lat...

Zebrało się sporo uczestników uroczystości. Po Mszy św. wspólnota świętujących przeniosła się do auli, gdzie miało miejsce przedstawienie w wykonaniu dzieci i młodzieży pod tytułem „Jezus jest miłosierdziem”. Jeszcze przed przedstawieniem, gdy mali aktorzy przygotowywali się za sceną, słowo zabrał pan Jarosław Przewoźny, burmistrz Gminy Pniewy, zwracając się słowami gratulacji i uznania za wieloletni trud wychowawczy przede wszystkim do s. Janiny Kaźmierczak, która spośród urszulanek najdłużej służyła i służy w świetlicy.

Przedstawienie, ponieważ było przygotowane na moment „na pograniczu” dwóch okresów – tuż po Roku Miłosierdzia i u progu Adwentu, łączyło dwa wątki tematyczne – miłosierdzie Boże przeżywane na co dzień oraz wejście w Adwent, czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Po przedstawieniu był czas na wyrazy wdzięczności, refleksji i radości z okazji jubileuszu. Siostra przełożona Maria Jachosz podkreślała miejsce świetlicy w urszulańskim charyzmacie wychowania, a także – co ważne z uwagi na zbliżającą się setną rocznicę Zgromadzenia w ogóle i jego obecności w Pniewach – w działalności urszulanek dla środowiska pniewskiego, której inicjatorką jest św. Urszula, patronka miasta.

Jubileuszowe spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem – jubileuszowym tortem, radosnym świętowaniem w gronie dzieci i ich rodzin, absolwentów i zaproszonych gości.

O świetlicy słowami s. Janiny Kaźmierczak

27 listopada 2016 roku nasza urszulańska świetlica w Pniewach obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Pierwszą grupę dzieci przyprowadziła 15 listopada 1991 roku pani pedagog Barbara Grzesiak. Od tego czasu każdego dnia, gdy jest nauka w szkole, dzieci przychodzą do świetlicy. Tu odrabiają lekcje, uczą się, biorą udział w zabawach i – co ważne – codziennie jedzą wspólny obiad.

Przez minione 25 lat co roku organizowaliśmy dla dzieci wyjazdy: na wakacje letnie oraz w czasie ferii zimowych. Intencją wyjazdów było i jest ukazanie dzieciom piękna świata oraz zbliżenie ich do Pana Boga. Zawsze na wyjazdach wspólnie się modlimy i każdego dnia uczestniczymy we Mszy świętej. Przez osiem lat (1999-2006) jeździliśmy z dziećmi na pielgrzymkę rowerową z Pniew do Częstochowy. W 2004 roku udało się nawet wyjechać do Rzymu, gdzie mieliśmy szczęście spotkać się ze św. Janem Pawłem II osobiście.

Do zajęć i wspólnych przedsięwzięć w świetlicy należą także przygotowywanie przedstawień na Boże Narodzenie i często też na Wielkanoc. Od 2002 roku w niedzielę przed 29 maja organizowany jest konkurs poetycki ku czci św. Urszuli. W przyszłym roku odbędzie się zatem już piętnasta jego edycja. Co roku przed Bożym Narodzeniem ma miejsce kolejny konkurs – na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową. Jubileusz 25-lecia działalności świetlicy również został uświetniony specjalnym przedstawieniem. Ponieważ obchody przypadły tuż po zakończeniu Roku Miłosierdzia, w pierwszą niedzielę Adwentu, jego tytuł brzmiał „Jezus jest Miłosierdziem”. Przedstawienie łączyło refleksje na temat Bożego miłosierdzia z myślami związanymi z czasem Adwentu, czasem przygotowania się do godnego przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

zdjęcia na stronie Sanktuarium

Czytany 2092 razy Ostatnio zmieniany środa, 07 grudzień 2016 21:01