Serdecznym akcentem była obecność przedstawicieli partnerskiej gminy Kościerzyna oraz Sieradza, miasta, które już od 2006 roku cieszy się patronatem św. Urszuli. Z referatu wygłoszonego przez s. Małgorzatę Krupecką można było dowiedzieć się wiele ciekawych szczegółów z życia i działalności św. Urszuli w Pniewach i dla Pniewian. Atmosfera była bardzo wzniosła – wyczuwało się, że jest to wydarzenie historyczne nie tylko dla całego miasta, ale również dla wielu obecnych osobiście, którzy po głosowaniu Rady Miejskiej zabrali głos i składając gratulacje dzielili się swoimi wspomnieniami o duchowej łączności ze św. Urszulą i urzulańskim klasztorem w Pniewach. W imieniu matki Franciszki Sagun gratulacje z okazji dokonanego wyboru Patronki złożyła Pniewianom s. Asystentka Kmieciak. Artystycznym zwieńczeniem Sesji był występ chóru Promyki Słoneczne, który wykonał m.in. fragmenty z pięknego Akatystu ku czci św. Urszuli na podstawie tekstów s. Urszuli Lesiak. Szczególnym punktem w porządku obrad Sesji było poświęcenie tablicy upamiętniającej św. Urszulę – Patronkę Miasta Pniewy, która w przyszłości ma się znaleźć na obelisku poświęconym Patronce. Po zakończonej Sesji tablica ta została przewieziona do Sanktuarium, gdzie umieszczono ją – tymczasowo – przy sarkofagu św. Urszuli.
Uroczysta Msza św. celebrowana w niedzielne przedpołudnie na pniewskim Rynku przez ks. abpa Stanisława Gądeckiego i licznych księży zaprzyjaźnionych z Pniewami i urszulankami była już okazją, by podziękować za Patronkę i poprosić o wstawiennictwo za społeczność miasta i sprawujących w nim władzę. Przed Mszą św. ks. dziekan Sławomir Grośty odczytał dokument Stolicy Apostolskiej ustanawiający św. Urszulę Patronką Pniew. O oprawę liturgiczną zadbały pniewskie chóry Promyki Słoneczne i Lira oraz Pniewska Orkiestra Dęta. Tak jak na sobotniej Sesji, również podczas tej Mszy św. można było usłyszeć wiele pięknych, ciepłych i serdecznych słów o św. Urszuli, Jej troskliwej działalności na rzecz Pniewian, o kontynuacji tych dzieł przez Jej duchowe córki dzisiaj… Dla mieszkańców Pniew szczególnie ważne były słowa wypowiedziane przez Księdza Arcybiskupa w homilii. Cytując tekst uchwały w sprawie ogłoszenia św. Urszuli Patronką Pniew, zwracał uwagę na to, że św. Urszula jest nie tylko zaszczytem i chlubą dla miasta. Prośba o objęcie patronatu wyraża także nadzieję, że mieszkańcy przejmą Jej cnoty. A stanie się to, gdy będą korzystać z dwóch źródeł duchowego wzrostu, z których czerpała św. Urszula – to jest słowo Boże i Eucharystia. Podobny wydźwięk miały życzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy, które odczytał jego kapelan, ks. Zbigniew Kras – by św. Urszula była obecna w życiu codziennym Pniewian. Burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny i przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Matuszak w swoich wystąpieniach 28 i 29 maja poruszali również kwestię świadomości, jaka to ogromna odpowiedzialność obrać za patronkę Świętą uznaną przez Senat RP za wzór patriotki.
Po zakończonej liturgii wszyscy świętujący udali się w radosnym pochodzie prowadzonym przez Pniewską Orkiestrę Dętą do Sanktuarium św. Urszuli, gdzie zespół Szaranki z Nojewa przedstawiał śpiewy i tańce ludowe. Po obiedzie – dla zaproszonych gości w nowej jadalni i refektarzu zakonnym, a dla wszystkich innych na szkolnym boisku, można było wsłuchiwać się w słowa św. Urszuli z przemówień, Testamentu i innych pism, wykonane przez Jerzego Zelnika i Halinę Łabonarską przy akompaniamencie Szymona Krawczyka.
Nie bez znaczenia tej niedzieli była też sprawa pogody. Nawet deszcz, który rano spadł, nie wytrącił z równowagi ani organizatorów, ani gości – uznano go za pierwszy objaw szczególnej opieki Patronki nad miastem. Spadł bowiem po wielu dniach upałów i suszy, w porę ustał i ustąpił miejsce pięknemu słońcu, dzięki któremu wspólne świętowanie na terenie Sanktuarium odbywało się w swobodnej, radosnej i nawet rodzinnej atmosferze. Liczne zdjęcia i relacje doskonale ją odzwierciedlają. Wśród uczestników uroczystości na Rynku i w Sanktuarium byli mieszkańcy Pniew i sąsiednich miejscowości. Niektórzy goście przyjechali jednak też z dość odległych stron Polski, specjalnie na tę uroczystość – należy wymienić ponad czterdziestoosobową delegację z Lipnicy Murowanej, miejsca, gdzie Julia Urszula spędzała lata młodości i skąd udała się do klasztoru sióstr urszulanek w Krakowie. Lipniczanie odbyli zatem pielgrzymkę „od Matki do Matki”, łącząc początek i koniec Jej życiowej drogi na terenie Polski.
Cała niedziela była wypełniona ciepłem, promieniami Bożego słońca. Był to czas radowania się sobą nawzajem i obecnością św. Urszuli wśród nas. Siostry, które nie mogły brać udziału we Mszy św. na Rynku i procesji, zauważyły, że drzwi do kaplicy Sanktuarium właściwie nie zamykały się przez cały dzień – z przerwą tylko wtedy, gdy trwała Msza św. na Rynku. Nawet jeszcze wieczorem do sarkofagu przychodzili Pniewianie modlić się do „swojej Świętej”…
Pozostaje tylko życzyć, aby Pniewianie hojnie czerpali z duchowego bogactwa swojej Patronki i by ta Boża ufność, do której zachęcało hasło uroczystości, towarzyszyła im w każdej okoliczności życia:
Patrzmy z ufnością w przyszłość.
św. Urszula
Dzień Dziecka:
Spotkanie z Szymonem Hołownią:
Uroczysta sesja Rady Miejskiej (28 maja 2016):
Obchody 29 maja 2016:
więcej:
uroczysta sesja Rady Miejskiej
obchody 29 maja 2016 w albumie Google Photos - część pierwsza, ciąg dalszy
Pierwsze relacje o uroczystościach w Pniewach, które od 29 maja 2016 korzystają z troskliwego, matczynego patronatu św. Urszuli, można obejrzeć, posłuchać i przeczytać na pniewskich stronach internetowych...
strona Gminy Pniewy o Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w sobotę, 28 maja
strona Gminy Pniewy o uroczystościach w niedzielę, 29 maja
Wirtualne Pniewy o Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w sobotę, 28 maja
Wirtualne Pniewy o uroczystościach w niedzielę, 29 maja
Facebook - Sanktuarium św. Urszuli w Pniewach o Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w sobotę, 28 maja
Facebook - Sanktuarium św. Urszuli w Pniewach o świętowaniu w niedzielę, 29 maja