wtorek, 18 październik 2016 15:17

Św. Urszula patronką szkoły podstawowej i gimnazjum w Tymowej

Wzorem jest dla nas święta Urszula.
Cicha i dobra niczym matula.
W szarym habicie skromnie ubrana.
Dawała przykład jak żyć dla Pana.

Hymn szkoły

„Cieszymy się, że św. Urszula Ledóchowska dołączyła dzisiaj do grona pedagogicznego szkoły w Tymowej” – tak zakończył swoją homilię biskup Stanisław Salaterski, który 14 października 2016 r. sprawował uroczystą Eucharystię rozpoczynającą obchody nadania imienia szkole. Ksiądz Biskup, który pochodzi z Tymowej, jest wychowankiem tej placówki oświaty. W czasie Mszy Świętej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej poświęcił nowy sztandar szkoły i obraz z wizerunkiem św. Urszuli...

W tej także dla naszego Zgromadzenia wyjątkowej uroczystości wzięły również udział s. przełożona Beata Mazur, s. przełożona domu w Lipnicy Murowanej Renata Kolada oraz s. Joanna Szcześniak. Ogromna to radość, że nad kolejnym dziełem związanym z wychowaniem dzieci i młodzieży będzie czuwać św. Urszula. Cieszy także fakt, że społeczność Tymowej sama wybrała patronkę „w demokratycznym głosowaniu”, jak podkreślała Lucyna Krzyżak, dyrektor szkoły. Wiemy, że głos w tej sprawie zabrał biskup Stanisław, który wskazał św. Urszulę jako godną patronkę, śledził proces głosowania oraz bardzo zaangażował się w przygotowania do uroczystości.

Po Eucharystii uczestnicy tego podniosłego wydarzenia w procesji przeszli do budynku szkoły, gdzie odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę z wizerunkiem św. Urszuli, a następnie zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej na oficjalną część spotkania. Składały się na nią: ceremonia nadania imienia, przekazanie i zaprezentowanie nowego sztandaru, ślubowanie uczniów, wystąpienie burmistrza Czchowa, liczne przemówienia okolicznościowe i podziękowania: przemówienie Pani Dyrektor, przedstawicieli władzy oświatowej, samorządowej gminy i powiatu, do którego należy szkoła, a także przemówienie s. przełożonej Beaty Mazur, która wraz z s. przełożoną Renatą Koladą wręczyła dyrektor Lucynie Krzyżak zestaw książek o św. Urszuli, przekazując je dla biblioteki szkolnej. Po przemówieniach uczniowie zaprezentowali przedstawienie o św. Urszuli, którego autorami byli nauczyciele uczący w szkole. Spotkanie zwieńczył poczęstunek dla zaproszonych gości.

W czasie uroczystości padło wiele słów podkreślających wielkość osobowości św. Urszuli, jej talenty, uśmiech, życie wypełnione miłością do Boga i bliźnich. Uczestnicy wydarzenia chętnie dzielili się też znajomością pism Świętej. Bardzo cieszy to, że słowa matki Urszuli są czytane i wciąż bardzo aktualne. Jeden z prelegentów podczas swojego wystąpienia, mówiąc na temat zmian nadchodzących w oświacie i chcąc dodać wszystkim otuchy, posłużył się słowami Patronki szkoły, że przyszłość narodu nie tyle leży w rękach polityków, co matek i tych, którzy je wspierają – także nauczycieli.

Ufamy, że św. Urszula wspiera z nieba całą społeczność Tymowej: uczniów, rodziców, nauczycieli, że wyprasza dla nich potrzebne łaski. Niech święta Patronka będzie wzorem, przykładem i przyjacielem nie tylko na lata nauki w szkole, ale na całe życie dla wszystkich mieszkańców Tymowej.

siostry z Lipnicy Murowanej

więcej zdjęć na stronie www.tarnow.gosc.pl

Czytany 1805 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 18 październik 2016 15:33