wtorek, 05 styczeń 2021 10:36

Grudzień w Ożarowie Mazowieckim

W przedszkolu W przedszkolu

W tym roku wszystko jest inaczej. Święty Mikołaj musiał poczekać, aż wrócimy do przedszkola po kwarantannie, a tym bardziej z utęsknieniem czekały na niego dzieci! Jaka była radość, gdy nasze pociechy przyszły rankiem i znalazły w kapciach słodkości oraz torby z prezentami w przedszkolnych salach. Atmosfera była gorąca, bo dzieci nie mogły się doczekać spotkania z ukochanym Świętym. Po śniadaniu dał się słyszeć dzwonek i wreszcie nadszedł oczekiwany gość. Niektóre dzieci aż otwierały buzie ze zdziwienia...

Każda grupa zaśpiewała piosenkę i wręczyła laurkę świętemu Mikołajowi, były też wspólne zdjęcia i oczywiście upominki dla każdego dziecka. Dzieci chętnie rozmawiały z Mikołajem i zadawały mu pytania. Po spotkaniu było mnóstwo świetnej zabawy, a na podwieczorek pyszne pączki, bo to dzień pełen niespodzianek.

Ponieważ w tym roku nie mogliśmy zaprosić rodziców na tradycyjne jasełka, przygotowaliśmy krótki występ wszystkich grup, który nagrałyśmy i udostępniłyśmy rodzicom. Dzieci recytowały wierszyki i śpiewały kolędy. Świąteczny nastrój podkreślony został dekoracją: w centrum stał żłóbek z Dzieciątkiem, a w tle rozświetlona choinka. Dzieci przygotowały się wspaniale, pięknie deklamowały i śpiewały, a na koniec złożyły rodzicom życzenia i przyniosły opłatek. W dniu nagrania każda rodzina zabrała do domu upominek zawierający figurkę Dzieciątka, opłatek, książkę, zestaw malutkich bombek, a także życzenia świąteczne od sióstr i pań. Dla tych, którzy w tym czasie byli na kwarantannie wraz z s. Moniką zawiozłyśmy upominki do domów.

W tym przedświątecznym czasie zorganizowałyśmy też małą akcję „Kartka świąteczna dla chorych i samotnych”. Dzieci ze wszystkich grup współtworzyły kartki z życzeniami, które wysłaliśmy do pobliskich domów opieki. Rozmawiałyśmy z dziećmi o tym, że wokół nas są osoby starsze, chore, samotne, których w ostatnim czasie z powodu epidemii nikt nie może odwiedzić. Przedszkolaki czym prędzej zabrały się do pracy i narysowały wiele pięknych rysunków-laurek, które połączyłyśmy metodą kolażu tak, żeby powstały duże pocztówki, załączyliśmy wspólne życzenia, a starszaki dopisały jeszcze swoje jak umiały najpiękniej. Dołączyliśmy też obrazki ze świętą Urszulą i wszystko razem wysłaliśmy. Podczas wspólnej modlitwy z dziećmi w kaplicy polecaliśmy też wstawiennictwu św. Urszuli adresatów naszych pocztówek.

23 grudnia siostry, panie i dzieci z wszystkich grup spotkały się w dużej sali, by wysłuchać fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa, pośpiewać razem kolędy i przypomnieć sobie świąteczne zwyczaje. Nie było tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, ale za to na pięknie przystrojonej jadalni skosztowaliśmy wigilijnych potraw. Stoły nakryte były obrusem, w tle słychać było melodię kolęd. Dzieci otrzymały też malutkie niespodzianki. To wspólne świętowanie wprowadziło nas w świąteczny klimat.

s. Agnieszka Krupko


Czytany 302 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 styczeń 2021 10:46