środa, 07 listopad 2018 16:09

Święto Niepodległości - Stulecie odzyskania niepodległości Polski

Święta Urszula wspomina wydarzenia z listopada 1918 roku w Historii Kongregacji:

Tymczasem działy się ważne sprawy w Europie. Gazety pełne były niezwykłych wiadomości: cesarz niemiecki[1] abdykował i uciekł do Holandii, za jego przykładem abdykował i król bawarski[2], i cesarz Karol[3] austriacki, wojska niemieckie uciekły z Francji, austriackie z Włoch, z Warszawy wypędzono Niemców itp. Aż wreszcie – wojna skończona, Ententa wygrała. Nastąpiło zawieszenie broni. 11 listopada 1918 Polska odzyskała niepodległość i znów zajęła należne jej miejsce wśród państw Europy. (…)

Nie tu miejsce pisać historię wojny, ale te fakty, rozumie się, i na rozwój naszej Kongregacji wielki wpływ wywarły. Jesteśmy już obywatelkami polskimi, nie trzeba będzie prosić o austriackie, niemieckie, rosyjskie paszporty! (…)

I my zaczęłyśmy wzrok kierować ku Polsce. Wszak tam zawsze praca nasza będzie potrzebna, bo kraj to biedny, zniszczony, zrujnowany po tej wojnie straszliwej, która przede wszystkim Polsce przyniosła spustoszenie. Coraz częściej myślałyśmy o powrocie. (...)

Sto lat temu… Skończyła się pierwsza wojna światowa i Polska odzyskała niepodległość. Bez tego wielkiego wydarzenia nie stałoby się tak, jak św. Urszula zapisała w Historii Kongregacji – urszulańska wspólnota w Ålborgu nie mogłaby pomyśleć o osiedleniu się w Polsce i – ostatecznie – nie doszłoby tam do założenia nowej gałęzi urszulańskiej w 1920 roku. Tak się przeplata nasza historia z wielką historią Europy i świata, i nowy początek Polski staje się początkiem Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które teraz, po stu latach, działa już na całym świecie. Deo gratias!

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania czterech krótkich fragmentów z przemówień patriotycznych św. Urszuli:Tylko audio:

[1] Wilhelm II (1859-1941), król pruski i cesarz niemiecki (1888-1918). Po wybuchu w roku 1918 rewolucji listopadowej w Niemczech pozbawiony tronu (9 listopada), zbiegł do Holandii, gdzie abdykował 28 listopada.

[2] Ludwik III, król bawarski (1913-1918), zdetronizowany w listopadzie 1918 w wyniku rewolucji.

[3] Karol I (1887-1922), cesarz Austrii i król Węgier *(jako Karol IV), objął tron w roku 1916 i naczelne zwierzchnictwo nad armią austro - węgierską. Abdykował 11 listopada 1918 i opuścił kraj.

Czytany 1380 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 08 listopad 2018 09:10