wtorek, 13 listopad 2018 13:31

Wprowadzenie relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej do katedry w Łodzi

„Jesteś nieśmiertelna Ojczyzno, ukochana Polsko moja…”

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu 11 listopada 2018 roku podczas uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia zostały umieszczone w katedrze łódzkiej relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej...


W liturgii wzięli udział licznie zgromadzeni świeccy wierni, siostry urszulanki ze wspólnot łódzkich oraz przedstawicielki z centrum łódzko-sieradzkiego, dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, kapłani, osoby życia konsekrowanego, klerycy seminarium duchownego, przedstawiciele służb mundurowych, władz województwa z panem Wojewodą, władze samorządowe miasta z panią Prezydent, przedstawiciele wyższych uczelni, szkół, organizacji społecznych, przedstawiciele bratnich wspólnot chrześcijańskich.

W słowach wprowadzenia do uroczystego dziękczynienia za wolność Ojczyzny proboszcz katedry, ks. prałat Ireneusz Kulesza, przywołał słowa wypowiedziane przez świętą Urszulę w Kopenhadze w 1917 roku:

„Jesteś nieśmiertelny, kraju moich przodków! Jesteś nieśmiertelna, Ojczyzno ukochana, Polsko moja! Nieśmiertelna przez swą odwieczną sławę. Nieśmiertelna przez sztukę i literaturę, której nie sposób wymazać z pamięci narodów. Nieśmiertelna przez miłość, którą żywią ku Tobie Twoje dzieci, a której nie masz równej w świecie. Śmiem to wypowiedzieć z czołem wzniesionym i z dumą w sercu!”.

Relikwie zostały umieszczone na ołtarzu przez s. przełożoną Marlenę Sommer wraz z towarzyszącymi dziećmi z naszego przedszkola.

Podczas wygłoszonej homilii metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział: „Nie do pomyślenia jest Polska bez Sienkiewicza i Mickiewicza, bez Krasińskiego, Norwida, Reymonta, Chopina, Matejki, bez Marii Curie-Skłodowskiej. Nie do pomyślenia jest Polska bez tych ludzi! Bez św. Rafała Kalinowskiego, bez św. Br. Alberta Chmielowskiego czy św. Urszuli Ledóchowskiej, która nam dziś towarzyszy w swoich relikwiach, bez całej jej rodziny, siostry Marii Teresy, też wyniesionej na ołtarze, stryja, który był arcybiskupem, potem kardynałem – Mieczysław Ledóchowski. Człowiek, który płacił za wolność niemalże męczeństwem. Nie do pomyślenia jest Polska bez tych ludzi! Nie do pomyślenia jest bez takich ludzi jak Piłsudski czy Dmowski. My dziękujemy dziś Bogu za wolnych ludzi, którzy stali się wolnymi w spotkaniu z Bogiem. Dziękujemy za nich, bo bez nich nie byłaby stworzona wolna Polska. Bo ci wolni, wielcy ludzi najpierw tworzyli wielki naród i ten wolny wielki naród znalazł wypowiedź w wielkim wolnym państwie. Choć jeszcze go nie było na mapie, ale ono było w nich”. Nawiązując do gestu ubogiej wdowy z Ewangelii, która do skarbony wrzuciła wszystko, co miała, całe swoje utrzymanie, „całe swoje życie”, Ksiądz Arcybiskup zacytował zdania, które wypowiedział Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Urszuli, obrazują one, co znaczy „wrzucić całe życie” – „Mam miłować bliźnich, jak Jezus mnie umiłował. Bierzcie i jedzcie me siły, bo one są do waszej dyspozycji (...). Bierzcie i jedzcie moje zdolności, moją umiejętność (...), me serce — niech swą miłością rozgrzewa i rozjaśnia życie wasze (...). Bierzcie i jedzcie mój czas — niech on będzie do waszej dyspozycji. Jam wasza, jak Jezus jest mój”. Kaznodzieja kontynuował: „Padło określenie na początku Mszy Świętej, że św. Urszula jest jedną z matek naszej niepodległości. To jest kobieta, która oddała życie, serce, czas, umiejętności, zdolności, wszystko, jak Jezus” – zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

Podczas uroczystości oprawę muzyczną uświetniała schola dziecięca wspomagana przez nasze siostry pod przewodnictwem s. Nadii Andriejczuk, do czytania modlitwy wiernych, w procesję z darami włączyły się dzieci, młodzież, studentki i rodzice, z którymi współpracujemy.

Na zakończenie Mszy Świętej duchowni z Kościoła Prawosławnego, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Rzymskokatolickiego wspólnie odczytali przesłanie Kościołów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Po uroczystej liturgii relikwie św. Urszuli zostały przeniesione do kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Po błogosławieństwie wierni, jak również poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tu złożono kwiaty, znicze. Przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt flaga narodowa. Odbyła się uroczysta zmiana warty. Przedstawiciele wojska odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych.

Dziękujemy Opatrzności Bożej za obecność św. Urszuli, naszej Matki Założycielki, w relikwiach w katedrze łódzkiej. Niech wielka nasza apostołka Łodzi wspiera nas swoim wstawiennictwem, abyśmy jak Ona niosły miłość Chrystusa w naszym środowisku.


w albumie Google Photos
Czytany 2103 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 lipiec 2019 09:43