środa, 14 listopad 2018 14:54

Rodzinne świętowanie niepodległości w Szarym Domu

Utwory patriotyczne i wojskowe wykonuje się najczęściej podczas oficjalnych uroczystości. Jednak równie chętnie śpiewamy je w czasie spotkań rodzinnych i towarzyskich. Nasze zamiłowanie postanowiły wykorzystać siostry urszulanki SJK przygotowując wspólne śpiewanie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości...

Przy ulicy Wiślanej 2 w Warszawie, 9 listopada 2018 roku w przystrojonej w narodowe barwy sali, przy blasku świec, zgromadziło się około 70 osób, przedstawiciele wszystkich pokoleń, w tym szczególnie pięknie śpiewające dzieci i rodzice ze scholi parafii Wszystkich Świętych. Wspólne śpiewanie w hołdzie dla naszej Ojczyzny zaproponowały s. Ludmiła Świerczyna i s. Beata Zawiślak, które na co dzień pracują i uczą w naszej parafii. Jako pierwsza została odśpiewana Rota, co wywołało wzruszenie i ogromne emocje. Patriotyczny nastrój spotęgowały wyświetlane słowa i myśli św. Urszuli Ledóchowskiej dotyczące Polski i niepodległości. Śpiewaliśmy piosenki bliskie sercom wszystkich Polaków z czasów zaborów, okresu międzywojennego, drugiej wojny światowej, w tym powstania warszawskiego, oraz skomponowane współcześnie, w których zapisane są opowieści o naszej ojczyźnie i jej bohaterach. Były wśród nich takie arcydzieła, jak: My I Brygada, Rozkwitały pąki białych róż, O mój rozmarynie, Legiony, Wojenko, wojenko… Całość zakończył pięknie zaśpiewany przez Krzysztofa utwór Czesława Niemena Sen o Warszawie.

Patriotyczny wydźwięk spotkania podkreślił przeprowadzony przez dzieci quiz ze znajomości najważniejszych wydarzeń z naszej historii, w którym wszyscy byliśmy zwycięzcami, śmiejąc się i radując. Nie zabrakło też nagród, każda rodzina otrzymała książkę: „Jesteś nieśmiertelna, Ojczyzno ukochana, Polsko moja” z tekstami św. Urszuli Ledóchowskiej i memory z wybranymi zdaniami z tej książki (przygotowane specjalnie na tę okazję i pięknie wydane przez Pawła Nowaka – tatę naszej scholanki).

Był to wzruszający i podniosły muzyczno-historyczny wieczór. Tym naszym śpiewaniem aktywnie włączyliśmy się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wyśpiewując naszą dumę i radość z bycia Polakami. Stał się on dla nas lekcją wiary w Boga i patriotyzmu, którą na zawsze zapamiętamy.

Pomysłodawczyniami tego świętowania były nasze siostry. One przygotowały i wyreżyserowały całość przedsięwzięcia przy wsparciu i obecności siostry przełożonej Teresy Iwan, która udostępniła piękne, klimatyczne miejsce w Szarym Domu w Warszawie. Nie zabrakło też ks. Bogusława Zalewskiego, który chętnie dołączył do naszego rodzinnego spotkania.

przyjaciele sióstr urszulanek – Julka, Beata i Tomek Piekarscy
Czytany 1388 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 listopad 2018 14:57