Mszę Świętą celebrowało czterech biskupów: bp Stanisław Stefanek z Łomży i bp Tadeusz Bronakowski, także z Łomży, oraz dwaj biskupi z Torunia – Andrzej Suski i Józef Szamocki. Koncelebrowało ok. 15 kapłanów, w tym redemptoryści: o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, i o. Andrzej Laskosz, kustosz sanktuarium.
Termin był wybrany nieprzypadkowo. Tego dnia przypadała 99. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i trzecia rocznica konsekracji toruńskiego sanktuarium, a równocześnie 16-lecie kanonizacji św. Urszuli, naszej Matki Założycielki. Towarzyszyła nam też pamięć o tym, że 29 maja minie 80 lat od jej śmierci, a 30 lat temu jej ciało, w całości zachowane, zostało przywiezione z Rzymu do Polski. Właśnie w maju 1989 roku relikwie – wówczas błogosławionej – odbywały kilkunastodniową pielgrzymkę po naszej Ojczyźnie. Z kolei ojcowie redemptoryści do tych wszystkich okoliczności dodali jeszcze wymiar ekspiacyjny za niedawne zniewagi wobec wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkie te wątki przewijały się w kazaniu głównego celebransa bpa Stanisława Stefanka.
Relikwie, wniesione procesyjnie przez m. Franciszkę Sagun w asyście dwóch sióstr na początku Mszy Świętej, pięknie się prezentowały przed ołtarzem, obok obrazu św. Urszuli, a na zakończenie Mszy Świętej była możliwość ich ucałowania.
„Jestem przekonana, że św. Urszula, która dołączyła do tak licznego grona świętych w tym sanktuarium, będzie wypraszała dla Kościoła w Polsce, dla naszej Ojczyzny, dla wiernych przybywających do tego sanktuarium Boże błogosławieństwo” – powiedziała m. Franciszka, dziękując pod koniec Mszy Świętej wszystkim, licznie zgromadzonym uczestnikom uroczystości.
Dwuipółgodzinna uroczystość była retransmitowana przez TV Trwam tego samego dnia o godz. 16.00. Relację można obejrzeć tutaj – link do TV Trwam
Relikwie naszej Świętej dołączyły do innych relikwii, przechowywanych już i otaczanych czcią w toruńskim sanktuarium. W każdą pierwszą sobotę miesiąca odbywa się uroczysta procesja z relikwiami, a w każdy wtorek w sanktuarium ma miejsce modlitwa w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, zwłaszcza do tych zgromadzeń, które są tam reprezentowane przez swoich świętych założycieli.
s. Małgorzata Krupecka