sobota, 30 kwiecień 2022 20:21

Rodzinny weekend ze św. Urszulą w Pniewach

Tuż przed Wielkanocą kilka rodzin z naszego urszulańskiego przedszkola w Ożarowie Mazowieckim przyjechało do Pniew, by prosić o wstawiennictwo świętą Urszulę i poznać lepiej jej życiorys, działalność, miejsca z nią związane. Co roku organizujemy taki wyjazd dla najstarszej grupy przedszkolaków. Tym razem miało się nie udać ze względu na choroby i różne nieoczekiwane sytuacje, ale – choć w nieco okrojonym składzie – przybyliśmy i nasz pobyt przebiegał zgodnie z planem.

Piątek był dniem przyjazdu. Niektórzy dotarli już wczesnym popołudniem, choć do pokonania mieli ponad 300 kilometrów. Wieczorem, kiedy już wszyscy byli na miejscu, zjedliśmy kolację, spędziliśmy trochę czasu razem, ale nie do późna, żeby mieć siłę następnego dnia, bo atrakcji nie brakowało...

W sobotę po śniadaniu rodzice wysłuchali konferencji s. Elżbiety Sozańskiej o wdzięczności i Eucharystii, a następnie wraz z s. Renatą Piotrowską zwiedzali Sanktuarium, celę św. Urszuli, miejsca upamiętniające Założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. W tym czasie starszaki ze swoim rodzeństwem, w sumie grupka kilkanaściorga dzieci w różnym wieku, razem z siostrami wędrowały przez pniewskie zakamarki, rozwiązując różne zadania. W każdym kolejnym miejscu znajdowała się część układanki, zadanie do wykonania oraz wskazówka, gdzie i którędy należy iść dalej. Podczas tej zabawy dzieci poznały lepiej postać świętej Urszuli, zobaczyły jej celę z pamiątkami, odwiedziły kilka miejsc, gdzie – jak później opowiadały – nie byli ich rodzice (np. w kaplicy św. Józefa, na chórze w dużej kaplicy, w ogrodzie). Mali uczestnicy obejrzeli prezentację multimedialną, wzięli udział w krótkich zawodach sportowych, rozwiązywali zagadki przyrodnicze, przy szkole mieli mały sprawdzian zdobytych wiadomości (zdany celująco). Na koniec dzieci złożyły odnalezione puzzle, z których powstał obraz przedstawiający Serce Pana Jezusa.

Po południu spotkaliśmy się w głównej kaplicy, przy sarkofagu, żeby powierzyć wstawiennictwu św. Urszuli nasze rodziny. Dla wszystkich było to duże przeżycie: po wspólnej modlitwie wstawienniczej każda rodzina podchodziła kolejno do sarkofagu – był to czas na osobiste zawierzenie. A przecież trudnych spraw nikomu nie brakuje... Modliliśmy się wspólnie o łaski potrzebne nam w dalszej drodze przez życie.

Ponieważ następnego dnia mieliśmy świętować Niedzielę Palmową, zrobiliśmy też wraz z dziećmi palmy z przygotowanych wcześniej bazi, bukszpanu, kłosów i krepiny. Każda palma była piękna i wyjątkowa. Przedszkolaki przygotowały również laurkę dla sióstr ze wspólnoty pniewskiej z podziękowaniem za gościnność i ciepłe przyjęcie. Po kolacji spędziliśmy czas wspólnie, rozmawiając i grając w rodzinne gry.

W niedzielę uczestniczyliśmy w procesji i Mszy św., a potem zebraliśmy się na podsumowanie naszego pobytu w Pniewach. Dzieci opowiedziały, co robiły w czasie, kiedy przebywały z siostrami bez rodziców. Rodzice mieli okazję podzielić się swoim doświadczeniem i wrażeniami. Pośpiewaliśmy też wspólnie piosenki (dzieci uczyły rodziców). Po obiedzie pożegnanie i podróż do domów... a następnego dnia znów spotkaliśmy się w przedszkolu. Dzieci dzieliły się przeżyciami z tymi, którym nie udało się pojechać. Widać było, że cieszyły się z wyjazdu. Rodzice też byli wdzięczni i wszyscy razem stwierdziliśmy na koniec, że warto było odwiedzić Pniewy pomimo przeszkód i mniejszej liczby uczestników.

s. Agnieszka Krupko


Czytany 488 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 kwiecień 2022 20:36