sobota, 02 lipiec 2016 08:50

Wyjazd junioratu do Lipnicy Murowanej - czerwiec 2016

Przed dworem Ledóchowskich w Lipnicy Przed dworem Ledóchowskich w Lipnicy

Jak co roku siostry przełożone centrum pniewskiego i poznańskiego zorganizowały wyjazd dla sióstr juniorystek. Po zeszłorocznym poszukiwaniu śladów urszulanek żyjących w Wilnie i Czarnym Borze przed II wojną światową i w czasie jej trwania nadszedł czas na szukanie naszych urszulańskich korzeni w Lipnicy Murowanej w Małopolsce. To właśnie do tej miejscowości przybyli Antoni i Józefina Ledóchowscy wraz ze swoimi dziećmi w 1883 roku z Dolnej Austrii. Nadal stoi dom, w którym zamieszkiwała Julia – św. Urszula Ledóchowska. Obecnie znajduje się w nim wystawa poświęcona historii rodziny Ledóchowskich. Grób rodziców naszej Matki Założycielki znajduje się w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Leonarda...

 

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia nie mogło nas zabraknąć w Łagiewnikach. Byłyśmy w Centrum Jana Pawła II oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Miałyśmy cały dzień na zwiedzanie i modlitwę. Szczególną naszą uwagę przykuły przepiękne mozaiki o. Marko Rupnika.

Podczas naszego wyjazdu nawiedziłyśmy również Sanktuarium Matki Bożej w Pasierbcu. Warto wspomnieć o znajdującej się tam drodze krzyżowej. Kroczącemu Panu Jezusowi towarzyszą współczesne postacie, m. in. św. Jana Pawła II, prymasa Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Franciszka Blachnickiego, a także Stanisławy Leszczyńskiej i Stefanii Łąckiej – więźniarek obozu w Oświęcimiu, ratujących dzieci podczas porodów, ks. Jana Czuby – męczennika z Konga oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego – męczennika z Peru.

Wracając z Małopolski do naszych wspólnot, zatrzymałyśmy się na Jasnej Górze oraz w sieradzkim klasztorze. Wróciłyśmy pełne zachwytu nad Lipnicą Murowaną i okolicami, w których żyła nasza Matuchna.

 

więcej o Lipnicy Murowanej

Czytany 2907 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 luty 2017 15:51