czwartek, 19 sierpień 2021 21:16

Tworzyć atmosferę szczęścia

Oto pierwszy warunek wychowania dzieci dla Boga – tworzyć wokół nich atmosferę szczęścia. Gdy to zrobione, reszta już pójdzie łatwiej. św. Urszula Ledóchowska

Dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Łodzi przy ul. Obywatelskiej 60 prowadzi Ognisko Wychowawcze w formie świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży, które prowadzi swą działalność przez cały rok kalendarzowy. W czasie roku szkolnego organizowane są zwłaszcza zajęcia edukacyjne, w tym wyrównawcze, oraz zajęcia z psychologiem, pedagogiem i logopedą, a w czasie wakacji – dodatkowo inne formy spędzania wolnego czasu.

Podczas tegorocznych wakacji dzieci i młodzież uczestniczą w grach i zabawach organizowanych na boisku w ogrodzie urszulańskim. Biorą udział w zajęciach rozwijających ich zainteresowania. Na zajęciach plastycznych wykonują prace różnymi technikami: np. decoupage, mozaika ceramiczna, malowanie piaskiem, malowanie na tkaninie, wykonywanie zakładek i biżuterii z koralików i półfabrykatów. Podczas zajęć muzycznych wspólnie śpiewają znane piosenki i uczą się akompaniamentu na prostych instrumentach. Organizowane są także zajęcia sportowe; ponadto dzieci chętnie korzystają ze sprzętu sportowego w Ognisku: grają w ping-ponga, piłkarzyki i mini bilard. W wolnym czasie korzystają także z gier planszowych oraz wspólnie oglądają filmy animowane. W tym roku, z okazji letnich Igrzysk Olimpijskich, dzieci zapoznały się z prezentacjami poświęconymi igrzyskom, a następnie w duchu sportowej rywalizacji, uczestniczyły w quizach interaktywnych na ten temat.

Organizowane są także wyjścia do łódzkich parków (Park Felsztyńskiego, Park Poniatowskiego, Park na Zdrowiu), oraz na Stawy Jana, gdzie dzieci mogły aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Miały też okazję zwiedzić Eksperymentarium w CH Manufaktura; odbyło się również kilka wyjść do kina Helios.

Dla wszystkich korzystających z takiej formy wakacji siostry przygotowują trzy posiłki z obiadem włącznie.

Nad wszystkim czuwa św. Urszula Ledóchowska, której dobro dzieci leżało najgłębiej na sercu. Zawsze otaczała je szczególną troską, dbała o ich wszechstronny rozwój. Taki też charyzmat zostawiła swoim siostrom, nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży. Często powtarzała: Jezus sam najlepiej pokieruje duszami naszych dzieci. On będzie najlepszym ich wychowawcą. św. Urszula Ledóchowska

s. Janina Sabat USJK

Czytany 1010 razy