Chór Promyki Słoneczne

Promyki w kaplicy Sanktuarium św. Urszuli Promyki w kaplicy Sanktuarium św. Urszuli

Dziecięco-Młodzieżowy Chór Promyki Słoneczne powstał wiosną 1988 roku w związku z przygotowaniami do sprowadzenia relikwii św. Urszuli Ledóchowskiej z Rzymu do sanktuarium w Pniewach koło Poznania. Dlatego też św. Urszula jest patronką tego zespołu śpiewaczego. Nazwa chóru zainspirowana została napisanym przez nią wierszem, który stał się hymnem zespołu: O Panie, niech będę jak promyk słoneczny...

W chórze śpiewa 125 dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat. Inicjatorką, dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest s. Daniela Jankowska, urszulanka Serca Jezusa Konającego.

Podstawowym zadaniem Promyków Słonecznych jest oddawanie czci Bogu poprzez śpiew liturgiczny. Liturgiczny charakter chóru w znacznej mierze decyduje o profilu repertuarowym, który obejmuje chorał gregoriański oraz utwory wielogłosowe kompozytorów dawnych i współczesnych.

Chór Promyki Słoneczne jest także zespołem koncertującym. Dzieci śpiewają w Polsce i za granicą, szerząc rodzimą kulturę muzyczną. Zespół był zapraszany z koncertami do Finlandii, Austrii, Francji, Danii, Anglii, Niemiec, Irlandii, Holandii i na Słowację. Największym wydarzeniem był koncert w Castel Gandolfo dla Ojca Świętego Jana Pawła II w sierpniu 1993 r. oraz śpiew podczas kanonizacji św. Urszuli w roku 2003 na Placu św. Piotra w Rzymie.

Chór nagrał sześć płyt: O Panie, niech będę jak promyk słoneczny, z kolędami, z Akatystem do Ducha Świętego, z Akatystem ku czci Bogurodzicy, z pieśniami eucharystycznymi, z pieśniami ku czci św. Urszuli. Należy do Polskiej i Światowej Federacji Pueri Cantores.

Dzieci starają się głosić chwałę Jezusa Chrystusa nie tylko śpiewem, ale także kształtowaniem osobowości, by swoimi talentami, sumienną pracą i wytrwałością coraz radośniej służyć własnym rodzinom i tym wszystkim, z którymi się spotykają i którym śpiewają.

Dziękując Bogu za 25 lat istnienia w 2013 roku, za wysiłek podejmowany na próbach i radość wspólnego śpiewu, za wszystkich poznanych ludzi i odkryte miejsca, chór Promyki Słoneczne z ufnością i nadzieją rozpoczyna nowy rozdział swojej historii.

www.promyki-pniewy.pl

https://www.facebook.com/promykislonecznepniewy/

 

 

Czytany 3037 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 grudzień 2023 16:30
Więcej w tej kategorii: « Szkoła w Pniewach