piątek, 08 wrzesień 2017 10:05

Várcea Grande (Brazylia) - Spotkanie katechetów

W Kościele brazylijskim cały miesiąc sierpień jest poświęcony powołaniom, i tak: pierwsza niedziela sierpnia jest poświęcona powołaniu do kapłaństwa (4.08. – św. Jana Marii Vianneya), druga niedziela to Dzień Ojca (Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę maja), trzecia niedziela sierpnia jest poświęcona życiu zakonnemu, a czwarta – świeckim zaangażowanym w Kościele, szczególnie katechetom. Jeżeli sierpień ma pięć niedziel, to katechetom jest poświęcona piąta niedziela, a inne posługi mają czwartą niedzielę...


W naszej parafii św. Sebastiana w Várzea Grande-MT jest dość duża liczba katechetów (240), część z nich, mniej więcej jedna trzecia, uczestniczyła w tym dniu, 27 sierpnia, w rekolekcjach na farmie odległej o 30 km.

Wyjazd był zaplanowany na godzinę 7.00, ale wyszliśmy o 7.30. Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy przywitani przez czterech kucharzy, którzy czekali na nas ze śniadaniem. Następnie udaliśmy się pod zadaszenie, gdzie można było wprowadzić katechetów w ciszę i chwilę cichej modlitwy z tekstem biblijnym. Do południa mieliśmy trzy momenty modlitewne, każdy z krótkim wstępem. Modlitwa indywidualna zakończyła się o 11.00 godzinnym podzieleniem się w grupie tym doświadczeniem. Dzień był bardzo bogaty. Czuło się przebudzenie do dowartościowania ciszy. Potem była Msza św. pod przewodnictwem naszego proboszcza, ks. Marcos Daniel Pereira. Po Mszy był obiad i odpoczynek aż do godziny 14.30, a następnie zabawy i gry integracyjne. Na zakończenie podwieczorek i powrót do autokarów.

Czułam, że dobrze się stało, iż nie wszyscy pojechali, trudno byłoby pracować z tak dużą grupą. Kto wie, może w następnym roku będzie możliwość zorganizowania rekolekcji przez poszczególne sektory w parafii?

s. Anna Klimczak

zdjęcia w albumie Google Photos
Czytany 1751 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 11:41