piątek, 12 sierpień 2016 10:48

Migawki z Lipnicy Murowanej

Od niepamiętnych już czasów lipiec w Lipnicy Murowanej to miesiąc „Szymonowy”. W sanktuarium św. Szymona (miejsce rodzinnego domu św. Szymona) codziennie odprawiane są Msze św. i nabożeństwa, różaniec prowadzony jest zwyczajowo przez nasze siostry. Przybywa wyjątkowo dużo pielgrzymów – indywidualni, w rodzinach bądź w grupie pielgrzymkowej. Szczególnie intensywnie przeżywany jest tydzień poprzedzający odpust parafialny...

Co roku przez ten czas przeprowadza parafian zakonnik z franciszkańskiego Zakonu Braci Mniejszych (bernardyn), do którego należał św. Szymon z Lipnicy. W tym roku był to o. Izydor pełniący funkcję mistrza nowicjatu. Każdy dzień kończy się Apelem Jasnogórskim na lipnickim rynku (ok. 22.00). Pielgrzymka parafialna do grobu św. Szymona w Krakowie w poniedziałek po odpuście jest uwieńczeniem obchodów. W tym roku ze względu na Światowe Dni Młodzieży przeżywanie czasu odpustu rozpoczęło się od pielgrzymki do grobu św. Szymona w Krakowie, a zakończyło uroczystą Eucharystią z udziałem ks. bpa Leszka Leszkiewicza w ostatnim dniu pobytu w diecezjach młodzieży przybyłej na ŚDM. Dlatego też obchody miały wymiar międzynarodowy. Dnia 20 lipca przyjęłyśmy w naszym domu 23-osobową grupę z Kanady razem z s. Elżbietą Mruczek. Zatrzymali się w Lipnicy w drodze do Cmolasu (diec. rzeszowska), gdzie mieli przeżywać w parafii tydzień misyjny. Nasi goście zjedli polski obiad i nawiedzili miejsca związane z lipnickimi świętymi.  

W piątek, 22 lipca, przeżywaliśmy w parafii dzień misyjny. Na placu przed kościołem o godz. 17.00 była sprawowana uroczysta Eucharystia z młodzieżą z Francji, Brazylii i z naszego dekanatu. Mszy św. przewodniczył ks. bp Bertrand Lacombe, biskup pomocniczy Bordeaux we Francji. Po Mszy św. odbył się koncert zespołu Nazaret połączony z dobrą zabawą młodych, także tych młodych duchemsmile. Dzień zakończył Apel przy figurze św. Szymona. 

W dniach 28-30 lipca gościłyśmy w naszym domu 7 wielodzietnych rodzin z Francji razem z kapłanem, razem było 35 osób. Rodziny te przyjechały do Polski na ŚDM. W tym samym czasie trzy z naszych sióstr: s.Teodora Pronobis, s. Barbara Białas i s. Joanna Szcześniak były w Krakowie, by przeżywać spotkanie z Ojcem św. Franciszkiem podczas ŚDM. W tygodniu odpustowym przeżywanym w Roku Miłosierdzia miałyśmy okazję spełniać uczynki miłosierdzia względem naszych gości i pielgrzymów, przyjmując oprócz grup zagranicznych także gości z Polski, szczególnie rodziny sióstr oraz znajomych kapłanów.

s. Joanna Szcześniak

 

Czytany 2329 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 czerwiec 2019 11:18